Co działo się w 2018? Podsumowanie roku

Nowy rok oznacza, że najwyższa pora podsumować rok poprzedni. 2018 był dla nas pełen wrażeń. Podróżniczo był to dla nas najbardziej do tej pory aktywny rok! Zrealizowaliśmy wiele planów i marzeń, wiele się też nauczyliśmy. Zobaczcie z nami jeszcze raz jaki był 2018.

Liczbowe podsumowanie roku

Na początek podsumowanie naszego roku w liczbach:

15 krajów

45 dni spędzony w podróży

10340 km przejechane samochodem

4 loty

Styczeń/luty/marzec

Na początku roku zazwyczaj zbieramy siły na podróże i tak było też tym razem. W marcu jednak pojechaliśmy na przedłużony weekend do Lizbony! W drodze do pracy znalazłam bilety w całkiem dobrej cenie, zadzwoniłam do Mohameda, powiedział, że bierzemy i pojechaliśmy! Byliśmy w Lizbonie, zachwycaliśmy się przepiękną Sintrą, wcinaliśmy pastéis de nata i cieszyliśmy się życiem. To był przepiękny wyjazd, a Lizbona skradła nam serca! Zgodnie stwierdziliśmy, że to najpiękniejsza europejska stolica w jakiej do tej pory byliśmy.

Kwiecień

Na początku miesiąca zrobiliśmy sobie jedodniowy wypad do Kazimierza Dolnego. Ja wróciłam tam po latach, a Mohamed odwiedził Kazimierz po raz pierwszy. Przeraził nas trochę tłum turystów, ale na szczęście byliśmy tam wcześnie rano więc i tak udało nam się pozwiedzać w spokoju. Za to w połowie miesiąca spontanicznie pojechaliśmy do Czech. Zobaczyliśmy Skalne Miasto Adrspach i Pragę, gdzie spotkaliśmy się z naszą serdeczną przyjaciółką niewidzianą od lat. W kwietniu też Mohamed obciął swoje długie włosy i oddał je na Fundację Rak’n’Roll 🙂 

Maj

Pod koniec kwietnia ruszyliśmy już na majówkę. Spór o to gdzie pojedziemy trwał w najlepsze i właściwie na kilka dni przed wyjazdem podjęliśmy ostateczną decyzję. Najpierw Berlin, później Holandia, Belgia i Luksemburg. Byliśmy w Zwolle, Giethoorn, Amsterdamie, Zaanse Schans, ogrodach Keukenhof. W Belgii zwiedziliśmy Brugię i Brukselę, a w Luksemburgu stolicę kraju. Całą trasę przejechaliśmy samochodem, w którym standardowo nocowaliśmy.

Czerwiec/lipiec

Kolejne dwa miesiące spędziliśmy bez podróży. W czerwcu złamałam rękę więc przez kilka tygodni byłam wyłączona ze wszystkich aktywności. Za to w lipcu trzeci raz z rzędu wzięliśmy udział w wolontariacie na Mistrzostwach Świata Dzieci z Domów Dziecka! I po raz kolejny zajęliśmy się drużynami z Hiszpanii i Palestyny, były więc przemiłe spotkania po roku. To wydarzenie zawsze niesamowicie męczy fizycznie, ale daje mi takiego powera i kopa na kolejne miesiące, że nie wyobrażam sobie nie wziąć w nim udziału. Praca z dziećmi jednak potrafi dawać satysfakcję 🙂 Pod koniec miesiąca świętowaliśmy też 5 już rocznicę ślubu 🙂 A tym razem to ja oddałam włosy na Fundację Rak’n’Roll. Zrobiłam to już po raz drugi i mam nadzieję zrobić jeszcze nieraz 🙂

Sierpień

Trzy tygodnie sierpnia spędziliśmy w naszej nadłuższej w tym roku podróży. Pojechaliśmy na objazdówkę po Bałkanach i było to spełnienie naszego marzenia. Zaczęliśmy od Serbii, byliśmy w Nowym Sadzie i Belgradzie. Dalej pojechaliśmy do Kosowa, do Prisztiny i Prizren. Po raz pierwszy (poza Egiptem) byliśmy w kraju gdzie Mohamed już kiedyś był a ja nie. Był to dla niego pobyt pełen wspomnień i ponownie spotkań ze znajomymi. Po Kosowie przyszła pora na Macedonię, Skopje i Ochrydę.

Póżniej Albania, a dokładniej Tirana, Kruja i Szkodra. Dalej udaliśmy się do Czarnogóry, do Podgoricy, Sutomore, Budvy i Kotoru. Następnie jeden dzień spędziliśmy w Chorwacji, w okropnie drogim Dubrowniku gdzie szukaliśmy miejsc z „Gry o tron” oraz w opuszczonym ośrodku hotelowym w Kupari. Po Chorwacji odwiedziliśmy ostatni bałkański kraj na naszej liście czyli Bośnię i Harcegowinę. Spędziliśmy tam cały tydzień i było cudownie. Odwiedziliśmy Trebinje, Pocitelj, Medugoje, Wodospady Kravica, Blagaj, Mostar, Sarajewo, Jajce i Banja Luke. Niestety po 3 tygodniach musieliśmy wrócić do Polski i do pracy. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Day 4 of 7 days 7 countries 7 drone photos #albania Sharing memories, sharing travels and sharing life. We are happy to have so much, to have each other. Sometimes we think of something we dream of but to be honest… The biggest dream is what we already have ? #shkoder #ig_albania #droneoftheday #dronestagram #droneshot #dronepilot #dronephotography #instadrone #ig_drone #aerialphoto #aerialshot #travellovers #traveltogether #couplegoal #coupletravel #travelbloggers #travelbalkans #balkans #podroze #blogipodroznicze #blogtroterzy #polegytravels #polskoegipskiepodroze #instatravelling #love #exploretheworld #djimavicair #dronelove #dronesdaily

A post shared by polegytravels (@polegytravels) on

 

Wrzesień/październik

Myśleliśmy, że nie uda nam się już nigdzie wyjechać do końca roku, mi już dawno skończył się urlop, a i roczny budżet na podróże już nadszarpnęliśmy 😉 Ale co tam, raz się żyje. Kupiliśmy bilety do Zurychu żeby odwiedzić naszych znajomych i pojechaliśmy do nich na 4 dni. Zurych jest okropnie drogi, ale też nie jest specjalnie turystyczny. Spędziliśmy świetne kilka dni po prostu odpoczywając.

Listopad/grudzień

Nie planowaliśmy wiele po wycieczce do Szwajcarii. Jednak w grudniu znaleźliśmy wolny weekend i pojechaliśmy do Krakowa. Chcieliśmy zobaczyć Kraków od kilku lat bo dużo czasu minęło od mojego ostatniego pobytu w byłej stolicy Polski. Mohamed za to był tam po raz pierwszy i bardzo mu się spodobało. To był kolejny wyjazd w czasie którego spotykaliśmy dawno niewidzianych znajomych 🙂

Co z blogiem?

Jestem szalenie dumna z tego, że w tym roku udawało mi się regularnie pisać teksty na bloga! Przez cały rok powstało 41 artykułów, a 22 z nich doczekały się również swojej anigelskojęzycznej wersji. Najwięcej powstało oczywiście tekstów podróżniczych, ale było też kilka recenzji książek podróżniczych i reportaży. Poza tym kontynuowałam rozpoczętą pod koniec 2017 roku serię wpisów z przepisami kuchni egipskiej. Znajdziecie już na blogu przepisy na basbousę, baba ghanoush czy falafel 🙂

Powstało też kilka wpisów dotyczących Egiptu i nas samych. Napisałam między innymi o tym jak obchodzi się Święto Zmarłych w Egipcie, o tym jak my obchodzimy Ramadan i zrobiłam małe podsumowanie o związkach mieszanych z okazji 5 rocznicy naszego ślubu. Byłam pozytywnie zaskoczona, że wpisy o Egipcie i o nas spotkały się z takim zianteresowaniem.

Ciekawe współprace

W czerwcu udzieliliśmy wywiadu dla portalu klubpolek.pl, w którym opowiedzieliśmy o naszym międzykulturowym życiu i podróżach. Wywiad przeczytało tak dużo osób, że sama nie mogłam w to uwierzyć! Czytali go też moi znajomi i niesamowite było dla mnie to, że co chwilę ktoś mówił mi, że bardzo mu się podobał.

W listopadzie natomiast ukazał się artykuł na blogu Eweliny wposzukiwaniu.pl o miejscach, w których zakochali się polscy blogerzy. Był tam też mój fragment o pewnym ważnym dla mnie miejscu na świecie 🙂 Bardzo ucieszyło mnie to, że mogłam napisać część tekstu stworzonego przez tylu wspaniałych blogerów.

Uczymy się od innych

W tym roku wzięliśmy udział w kilku spotkaniach dla blogerów. Słuchaliśmy ciekawych wykładów dotyczących blogowania i vlogowania i uczliśmy się jak robić to co robimy lepiej! Nową wiedzę zaczęliśmy wcielać w życie. W niektórych konferencjach uczestniczyliśmy osobiście, inne oglądaliśmy online.

W tym roku przekonaliśmy się też, że polska blogosfera pełna jest inspirujących ludzi. Mieliśmy okazję poznać wielu blogerów osobiście, z innymi nawiązać bliższy kontakt online. To wspaniałe, że przy okazji blogowej pasji potrafimy się nawzajem wspierać i sobie pomagać. 

Zmiany i nowe pomysły

Najważniejsza zmiana jaka nastąpiła w naszej blogowej twórczości to powstanie naszego kanału na YouTube. Na Bałkanach zaczęliśmy nagrywać relacje z podróży, a po powroce Mohamed zaczął montować vlogi. Dlaczego zdecydowaliśmy się na vlogowanie? Przez długi czas nie mogłam się przemóc żeby nagrywać siebie i swój głos. W tym roku zaczęłam więc od nagrywania siebie na stories. Bardzo mi się to spodobało i dlatego postanowiłam zaryzykować z dłuższymi formami wideo.

Zainwestowaliśmy też w lepszy sprzęt. Robimy zdjęcia i nagrywamy dronem oraz kamerą GoPro. Ja nauczyłam się też obrabiać zdjęcia, a Mohamed ciągle uczy się czegoś o montażu. Obydwoje ciągle uczymy się czegoś nowego i rozwijamy w kierunku blogowania.

Plany

Podróże

Wiecie już dobrze, że nie lubimy mówić głośno o swoich planach podróżniczych na cały rok bo dobrze wiemy, że i tak zawsze się to zmienia. Mamy kilka upatrzonych kierunków, które chcielibyśmy w końcu odwiedzić. W listopadzie dostaliśmy obydwoje wizy do USA i jeśli tylko nadarzy się okazja kupić bilety w dobrej cenie, to pojedziemy do Stanów Zjednoczonych 🙂

Blog

Co do bloga to wciąż chcemy nad nim pracować i go rozwijać. Chcę na pewno kontynuować serię wpisów o Egipcie, być może pojawi się też kilka bardziej prywatnych o nas. Chciałabym też wpleść do bloga moją kolejną pasję jaką są języki obce. Póki co robię to na Instagramie na stories i tam warto zajrzeć. Jednak wciąż głównym tematem naszego bloga są podróże 😉 Mam też trochę pomysłów na nową serię filmów na YouTube. Nie chcę jeszcze mówić głośno o czym ona będzie, ani kiedy bo sama tego do końca nie wiem. Ale obserwujcie, jak tylko się ogarniemy z tematem to damy znać!

A póki co, jest jeszcze tydzień trwania naszej licytacji! Licytujemy magnesy na WOŚP. Przywieźliśmy je z naszych podróży w ciągu ostatnich dwóch lat i chcemy wesprzeć tegoroczną aukcję. Zachęcamy was do licytowania i udostępniania 🙂

A co u was? Jaki był dla was 2018? Macie już jakieś plany podróżnicze na 2019?

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Co to był za rok! Pod względem podróży było bardzo intensywnie. Nigdy wcześniej nie podróżowaliśmy aż tyle, a odwiedziliśmy w tym roku 15 państw! Mamy mnóstwo planów na kolejny rok, ale nie chcemy zapeszać więc nic na razie nie zdradzimy ? Chcemy za to podziękować wam, że byliście z nami! Każdy komentarz, każde serduszko, każda wiadomość dużo dla nas znaczą ? Mamy nadzieję, że zostaniecie na kolejny rok. Życzymy wam wszystkiego najpiękniejszego w nowym roku 2019 ♥️ A to 9 waszych ulubionych zdjęć na naszym Instagramie ? Królowały zdjęcia z Bałkanów i Krakowa no i generalnie zdjęcia z drona ? What a year we had! If it comes to travelling it was so intense. We have never traveled so much before and this year we have visited 15 countries! We have many plans for the next year but we don’t want to jinx it so we won’t say anything for now ? But we want to thank you for being with us? Each comment, each heart, each message mean so much to us ? We hope you will stay for next year. We wish you all the best for the New Year 2019 ♥️ And here are your favourite photos on our Instagram ? You loved most the ones from the Balkans and Krakow and in general the photos from the drone ? #bestnine2018 #bestnine #bestnineoninstagram2018

A post shared by polegytravels (@polegytravels) on


14 komentarzy

 1. Śledzę Wasze podróże głównie na instagramie, ale muszę zdecydowanie częściej zaglądać też na bloga 🙂 Powodzenia w realizacji planów w 2019 roku 🙂

  1. Author

   Dziękujemy i zapraszamy częściej w takim razie! 🙂

 2. Trzymam kciuki za rozwijanie bloga i tematyki o Egipcie. To będzie hit! Jestem pewna 🙂

  1. Author

   Dziękuję! Mam nadzieję, że tak będzie 🙂

 3. Widać, że mieliście dobry rok 🙂 Oby 2019 był jeszcze lepszy, czego szczerze Wam życzę 🙂

  1. Author

   Dziękujemy 🙂 Mamy nadzieję, że będzie przynajmniej równie dobry!

 4. 15 państwa? Wow! Pozazdrościć 🙂 Magda

  1. Author

   To był dobry rok pod tym względem 🙂

  1. Author

   Dziękujemy serdecznie 🙂

 5. Wygląda na udany rok 🙂 oby ten był jeszcze lepszy i pełny wymarzonych podróży! Trzymam kciuki za bilety do USA 🙂

  1. Author

   Był bardzo udany! Aż nie wiem czy wypada sobie życzyć lepszego roku 😉

 6. Piękny rok i naprawdę pełen ciekawych podróży, to kiedy pojawicie się w Wielkiej Brytanii ? 😉 Gratuluje sukcesów i z pewnością zajrzę na Wasz kanał youtube. Do siego 2019!

  1. Author

   Mam nadzieję, że w tym roku się uda pojechać do Wielkiej Brytanii 🙂

Comments are closed.