Święto Zmarłych w Egipcie

Dzień Wszystkich Świętych to dobry moment żeby opowiedzieć trochę o tym jak to święto obchodzone jest w Egipcie. Zastanawialiście się kiedyś czy w Egipcie obchodzi się Wszystkich Świętych, czy świętuje się Halloween, jak wyglądają pogrzeby oraz jak dba się o groby zmarłych? W poniższym tekście dostaniecie odpowiedź na wszystkie te pytania.

Dzień Wszystkich Świętych

W Egipcie nie obchodzi się Święta Zmarłych… 1 listopada nie jest wcale dniem Wszystkich Świętych wolnym od pracy. To zwykły dzień jak co dzień. Ludzie idą pracy, wracają do domu i zajmują się swoimi sprawami. W ogóle w Egipcie nie ma w całym roku jednego, konkretnego dnia poświęconego na pamięć o zmarłych. Ludzie odwiedzają cmentarze zazwyczaj w piątki, czyli dzień, który poświęcony jest na modlitwę, chodzenie do meczetu oraz jest dniem wolnym od pracy (dokładnie jak dla nas niedziela).

Czy w Egipcie obchodzi się Halloween?

Jeśli mówimy o tradycji Egiptu to takie święto oczywiście nie istnieje. Jednak z biegiem lat i czerpania wzorców kultury zachodniej celebrowanie Halloween dotarło również do Egiptu. W islamie uważa się Halloween za święto pogańskie, i podobnie jak kościół katolicki, islam zakazuje obchodzenia tego święta. Jednak to co mówi religia, a praktyka to zupełnie różne rzeczy.

W miejscowościach turystycznych w klubach i restauracjach organizuje się imprezy tematyczne związane z Halloween. Wiadomo, dla turystów zrobi się wszystko, a taka impreza to dodatkowe zyski. Poza tym w większych miastach, w niektórych szkołach i przedszkolach (szczególnie tych międzynarodowych i prywatnych) dzieci przebierają się tego dnia za różne postaci. Nawet na niektórych osiedlach dzieci chodzą od domu do domu zbierając słodycze. Muszę jednak przyznać, że są to wyjątki na skalę kraju. Większość Egipcjan Halloween w ogóle nie obchodzi. Wśród członków naszej rodziny i wśród znajomych nie znam ani jednej osoby, która w ogóle przejmowałby się tym świętem.Jak wyglądają cmentarze w Egipcie?

W Egipcie możemy spotkać się z cmentarzami muzułmańskimi, chrześcijańskimi oraz wojskowymi. Tych pierwszych jest najwięcej, ze względu na fakt, że większość Egipcjan to muzułmanie. Według zasad islamu nagrobki powinny być skromne. Zazwyczaj buduje się je dosyć duże, tak aby można było pochować w jednym miejscu wielu członków rodziny. Możecie zresztą zobaczyć jak wygląda cmentarz w Egipcie na zdjęciach poniżej. Zrobiłam je na cmentarzu w Port Saidzie, kiedy odwiedzaliśmy groby członków rodziny męża. Wedle zasady o skromności, nagrobków nie dekoruje się kwiatami i nie zapala się na nich zniczy. Zapisuje się na nich imię i nazwisko zmarłej osoby, datę śmierci. Na grobach wyryte są też inskrypcje pochodzące z Koranu.

Jak wyglądają w takim razie cmentarze koptyjskie? Znajdują się zazwyczaj tuż obok tych muzułmańskich, oddzielone są od nich jedynie murem. Poza tym wyglądają tak samo. Tutaj też buduje się duże, rodzinne groby i nie ma zwyczaju dekorowania ich kwiatami. Jedyna różnica międy grobami muzułmanów, a chrześcijan jest taka, że na grobach tych drugich pojawia się znak krzyża.

Cmentarze wojskowe to trochę inna historia. Żołnierze polegli w czasie I i II wojny światowej chowani są na wspólnych cmentarzach. W Port Saidzie tuż obok muzułmańskiego i chrześcijańśkiego cmentarza, znajduje się też taki wojskowy. Każde ciało tutaj spoczywa w osobnym grobie, a na tablicy wyryte jest imię i nazwisko żołnierza oraz data jego śmierci. Muzułmanie mają na swoich tablicach półksiężyc, a chrześcijanie krzyż. Wśród zmarłych są również wyznawcy judaizmu oraz Sikhowie. Jest to jednak wyjątkowy rodzaj cmentarzy, ponieważ pochowani żołnierze to głównie Anglicy.

Zdjęcie cmentarza wojskowego w Port Saidzie. Źródło: https://www.youm7.com/Cmentarze muzułmańskie w Polsce

W ramach ciekawostki pokażę wam jeszcze jak wyglądają cmentarze muzułmańskie w Polsce. Gdzie można w ogóle takie znaleźć? Oczywiście na Podlasiu, w Kruszynianach i Bohonikach na Tatarskim Szlaku. Tatarzy zamieszkujący tamte rejony są muzułmanami, ale nie obca jest im też polska tradycja. Widać to również na cmentarzach. Nagrobki są takie jakie znamy z cmentarzy chrześcijańskich dodatkowo z inskrypcjami po arabsku. Muszę powiedzieć, że pięknie to razem wygląda.Pogrzeby w Egipcie

Zmarłych w Egipcie chowa się bardzo szybko. Dlaczego? Wyobraźcie sobie, że kilkaset lat temu pozostawionoby ciała bez pochówku przez kilka dni. Przez ten czas w tak wysokiej temperaturze zaczynają one szybciej ulegać rozkładowi. Stąd też w islamie zasada o szybkim grzebaniu zmarłych. Ze względu na temepraturę robiło się tak od zawsze. Jeśli ktoś umiera to pogrzeb odbywa się zazwyczaj tego samego dnia. Na początku ciało jest myte, a później owijane w białe płótno. Jeśli zmarłą osobą jest kobieta, jej ciało myte jest przez kobiety, jeśli natomiast zmarł mężczyzna to obowiązek ten spoczywa na innych mężczyznach z rodziny. Tak przygotowane ciało przenosi się do meczetu, a po odmówionej modlitwie na cmentarz. Tam również odmawia się krótką modlitwę, a następnie zmarłego chowa do grobu. W pogrzebie uczestniczą zarówno mężczyźni jak i kobiety.

W niektórych krajach gdzie dominuje islam jest wymóg włożenia ciała do trumny. Trumna powinna być jak najprostsza i jak najskromniejsza, zazwyczaj jest po prostu zbita z drewnianych desek. W Egipcie nie ma zwyczaju pochówku w trumnie, ciała składa się do grobu owinięte tylko w białe płótno. Trumnę jednak wykorzystuje się do przenoszenia ciała między domem zmarłego, meczetem i cmentarzem. Co ciekawe, to rodzina i przyjaciele zmarłego są odpowiedzialni za jego pogrzeb. To oni zajmują się myciem ciała, przenoszeniem go do meczetu, a później na cmentarz i złożeniem do grobu.

Podsumowanie

Pogrzeby we wszystkich krajach gdzie dominuje islam wyglądają bardzo podobnie. Wszędzie bowiem obowiązują te same zasady mycia ciała zmarłego, owijania w białe płótno oraz szybkiego pogrzebu. Akurat bardzo podoba mi się w islamie to, że pogrzeb jest organizowany tak wcześnie. Poza tym, cenię fakt, że nagrobki na muzułmańskich cmentarzach są skromne i nie ozdabia się ich zniczami czy kwiatami. Zamiast tego rodzina zmarłego po pogrzebie ma obowiązek wspierać potrzebujących ludzi. To jedna z tradycji, które najbardziej lubię w Egipcie. Nie ma tam wyścigu po najlepiej udekorowany grób, najdroższe znicze i największą wiązankę z kwiatów. Zamiast tego jest skromność i szczera modlitwa.

Jak wyobrażaliście sobie temat pogrzebów i obchodzenia dnia Wszystkich Świętych w Egipcie? Czy coś was zaskoczyło w tym temacie? Podzielcie się swoją opinią w komentarzu 🙂4 komentarze

 1. Wszędzie znajduję tylko informacje do momentu pogrzebu. Interesuje mnie jak wygląda to po pogrzebie. Tak 40 dni żałoby. Słyszałam, że po pogrzebie przez 3 dni , mężczyźni (wyłącznie ) modlą się w specjalnie przeznaczonej to tego sali i nawet tam śpią. Słyszałam też, że przez czas żałoby nie golą twarzy (rodzina). Chciałabym dowiedzieć się więcej o takich szczegółach, ale niestety nigdzie nie znalazłam takich informacji. Wszystko tylko do momentu pogrzebu. Pozdrawiam

  1. Author

   Nigdy nie spotkaliśmy się z takimi zwyczajami. Ani z tym żeby mężczyźni modlili się przez 3 dni w jednej sali, ani żeby się nie golili przez czas żałoby. Nie jestem ekspertem od islamu, ale popytałam znajomych Egipcjan i oni też nie znają tych zwyczajów. Być może to jakieś bardzo lokalne tradycje?

 2. Bardzo fajnie i merytorycznie przybliżony temat. Osobiście bardzo lubię kairskie miasta umarłych

  1. Author

   O kairskim mieście umarłych dowiedziałam się dopiero niedawno. Nie miałam pojęcia, że takie miejsce istnieje. Jak tylko pojedziemy znowu do Egiptu to koniecznie muszę tam jechać i o tym napisać 🙂

Comments are closed.