Co robić w Ochrydzie? Ciekawe atrakcje, mapa i informacje praktyczne

Kiedy jechaliśmy do Macedonii Północnej wszyscy mówili nam, że Ochryda jest o wiele piękniejsza niż Skopje. Nam w stolicy bardzo się podobało, więc tym bardziej byliśmy zaskoczeni kiedy pojechaliśmy do Ochrydy. Wszystkie słowa zachwytu okazały się prawdziwe. Co robić w Ochrydzie? Co warto zobaczyć w Ochrydzie oraz nad Jeziorem Ochrydzkim?

Co warto wiedzieć o Ochrydzie?

Miasto Ochryda jest jedną z najstarszych osad w Europie i leży nad Jeziorem Ochrydzkim, które jest najstarszym w Europie i liczy sobie ponad 3 miliony lat. Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako dziedzictwo naturalne i kulturowe. Ochryda była nazywana „Jerozolimą Bałkanów” dlatego, że niegdyś było tam aż 365 kościołów, po jednym na każdy dzień roku.

 

View this post on Instagram

 

Day 3 of 7 days 7 countries 7 drone photos #macedonia If this is not paradise then I don’t know where it is ? We spent like 5 hours there on the hill, since 5 am in the morning. We just had to watch the sunrise from this spot. It was amazing how the colour of water was changing as the sun was rising. And you know what was best? No one was there, just us ♥️ It was magical ? #ohrid #ohridlake #podroze #travellovers #travelmacedonia #exploretheworld #explorethebalkans #droneoftheday #dronesofinstagram #dronestagram #droneinstagram #drone #djimavicair #instadrone #dronephotography #droneshot #roveremnabalkany #polegytravels #polskoegipskiepodroze #blogipodroznicze #blogtroterzy #polishtravelblogs #onetpodroze #aroundtheworldpix #postcardsfromtheworld #ig_macedonia #aerialshot #ig_ohrid #travelblog

A post shared by polegytravels (@polegytravels) on

Wybierasz się do Macedonii Północnej? Koniecznie musisz zwiedzić Skopje!

Co trzeba zrobić w Ochrydzie?

Zobaczyć wschód słońca przy cerkwi św. Jana Teologa

Jeśli wydaje wam się, że nie kojarzycie budynku cerkwi to muszę was zdziwić, bo na pewno już go gdzieś widzieliście. Wszystkie najpiękniejsze pocztówkowe widoki z Ochrydy pochodzą właśnie ze wzgórza przy cerkwi św. Jana Teologa. Dlaczego jest to tak popularne miejsce? Po pierwsze znajduje się nad Jeziorem Ochrydzkim, które zachwyca idealnie błękitnym kolorem wody. Po drugie maleńka cerkiew jest piękna, a gra świateł na jej ścianach w czasie wschodu słońca zostaje w pamięci na długo. Warto poświęcić kilka godzin snu i zobaczyć wschód słońca. Zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane. Cudownie z minuty na minutę zmienia się kolor wody w czasie wschodu słońca. A co najlepsze, można obserwować wszystko w ciszy, bez tłumów turystów. Niewiele osób przychodzi tam tak wcześnie więc korzystajcie z okazji. To też idealny czas na zdjęcia.


Podziwiać widok na miasto i jezioro z twierdzy cara Samuela

Twierdza cara Samuela została zbudowana na ruinach innej fortecy pochodzącej z IV wieku p.n.e. W X wieku była stolicą Imperium Bułgarskiego, kiedy rządził nim właśnie car Samuel. Stąd też właśnie wzięła się nazwa twierdzy. Warto do niej pójść, wspiąć się na mury i zobaczyć jak wygląda Ochryda oraz Jezioro Ochrydzkie z góry.

Informacje praktyczne

– wstęp do twierdzy kosztuje 60 denarów od osoby (ok. 4,20 zł)
– na miejscu nie ma możliwości płatności kartą, przygotujcie więc trochę gotówki na zwiedzanie.

Zobaczyć teatr antyczny

To jedyny zabytek w Ochrydzie pochądzący z czasów antycznych. Zachowała się jedynie dolna część teatru więc nie do końca wiadomo ile mógł on pomieścić osób. Mimo to jest bardzo dobrze zachowany i warto go zobaczyć. Znajduje się tuż przy murach miasta.


Zajrzeć do cerkwi św. Pantelejmona

Tak wiem, że to kolejna cerkiew, ale wierzcie mi, że są one w Ochrydzie po prostu przepiękne, a do tego za każdą z nich kryje się ciekawa historia. Cerkiew św. Pantelejmona zostałą zbudowana przez Klemensa z Ochrydy, który był uczniem Cyryla i Metodego. Święty Klemens zbudował ją nie tylko po to aby służyła do obrzędów litrugicznych, ale uczył tam też swoich uczniów ulepszonej wersji głagolicy. Jeśli nie pamiętacie to głagolica była pierwszym pismem słowiańskim stworzonym właśnie przez braci Cyryla i Metodego i zapoczątkowała cyrylicę. Święty Klemens został pochowany w krypcie w środku kościoła. W czasach Imperium Osmańskiego, cerkiew została zamieniona na meczet.

Informacje praktyczne

– wstęp na teren cerkwi kosztuje 100 denarów (ok. 7 zł)
– na miejscu jest darmowy Internet

Pojechać do klasztoru św. Nauma

Zaledwie 30 km od Ochrydy, tuż przy granicy z Albanią znajduje się jeszcze jedno piękne miejsce: klasztor św. Nauma. Został założony w X w. przez świętego Nauma Ochrydzkiego, który był uczniem Cyryla i Metodego i sam został później pochowany właśnie w tym klasztorze. Na jego terenie mieszkają piękne pawie, które turyści chętnie fotografują. Trzeba jednak uważać, bo mogą zrobić krzywdę. Poza tym możecie liczyć na nieziemskie widoki na Jezioro Ochrydzkie.

Informacje praktyczne

– wstęp na teren klasztoru jest darmowy, trzeba zapłacić jedynie za parking, który kosztuje 50 denarów (ok. 3,50 zł)


Popływać w Jeziorze Ochrydzkim

No dobra, pływanie dla tych którzy potrafią. Ja akurat nie pływam, więc dla mnie to po prostu zamoczenie nóg w wodzie. Jezioro Ochrydzkie położone jest na granicy między Macedonią Północną, a Albanią. W samej Macedonii Północnej znajdziecie wiele miejsc żeby odpocząć nad jeziorem, popływać lub po prostu się poopalać. Możecie to zrobić w samej Ochrydzie albo przy klasztorze św. Nauma. Tak, obok klasztoru jest niewielka plaża i sporo ludzi przyjeżdża tam w słoneczne dni.

Mapa

Wszystkie wspomniane w tekście miejsca znajdziecie na poniższej mapie. Możecie więc łątwo zaplanować swój pobyt w Ochrydzie.

Informacje praktyczne

Na koniec kilka informacji praktycznych.

– jeśli przyjeżdżacie do Ochrydy samochodem, najlepiej będzie zostawić auto na jednym z parkingów. Polecamy Parking Uper Gate pod murami miasta, 2 minuty spacerem od teatru anytcznego. Parking jest bezpłatny. Na mapie zaznaczony jest kolorem czerwonym.

– w wielu punktach w całym mieście znajdują się krany z darmową wodą pitną. Szczególnie przydatne latem. Jeśli korzystacie z aplikacji MAPS.ME to znajdziecie takie punkty bez problemu.


8 komentarzy

 1. przepiękne krajobrazy. mam nadzieję, że kiedyś odwiedzimy macedonię i to nie tylko przy okazji wyjazdu do grecji

  1. Author

   Naprawdę warto! Jeśli będziecie to koniecznie musicie jechać do Ochrydy 🙂

 2. Cudowne miejsce! Bałkany to w ogóle są super! 🙂

  1. Author

   Ja też zakochałam się w Bałkanach! Koniecznie muszę tam wrócić 🙂

 3. Piękne miasto bardzo zazdroszczę wizyty kiedyś byłam w bardzo podobnym ale teraz nie mogę sobie przypomnieć nazwy.

  1. Author

   To prawda, Ochryda jest piękna. Polecam tam jechać 🙂

 4. Ten kierunek dopiero w planach, więc twój przewodnik na pewno się kiedyś przyda.

  1. Author

   Mam nadzieję, że będziesz miała okazję niedługo tam pojechać bo naprawdę warto 🙂

Comments are closed.