Nowy Sad jest zazwyczaj pomijanym miastem na Bałkanach. Kiedy planowaliśmy nasz wyjazd, zastanawialiśmy się co tak naprawdę warto tam zobaczyć, co można tam robić i czy w ogóle to nie jest strata czasu. Relacji w sieci było niewiele, dlatego teraz sami możemy podzielić się z wami najciekawszymi atrakcjami Nowego Sadu. Na koniec wpisu dołączam wam również mapę z zaznaczonymi miejscami, które warto zobaczyć.

Nowy Sad to drugie co do wielkości miasto w Serbii. Według danych z 2011 roku, mieszka tam 250 tys. osób. Miasto to nie znajduje się na liście najpiękniejszych miast w Europie, najciekawszych na Bałkanach, ani na żadnej innej liście naj. Przygotowując naszą trasę podróży po Bałkanach miałam wrażenie, że Serbia jest często zapominanym krajem i że nikt tu nie chce przyjeżdżać. Nowy Sad również nie jest często odwiedzanym miastem. Dla nas to bardzo dobrze. Nasz pierwszy przystanek na Bałkanach okazał się strzałem w dziesiątkę. W Nowym Sadzie można spokojnie i bez tłumów pozwiedzać, wszędzie jest blisko, można po prostu zacząć poznawać Serbię. Zobaczcie jakie miejsca warto tam zobaczyć i co trzeba zrobić w Nowym Sadzie.

Co robić w Nowym Sadzie?

Zobaczyć Twierdzę Petrovaradin

Najciekawsze miejsce w Nowym Sadzie. Polecamy zobaczyć ją najpierw z drugiej strony Dunaju, a dopiero później pojechać do samej twierdzy. No właśnie, położenie twierdzy jest przepiękne. Widać z niej cały Nowy Sad znajdujący się po drugiej stronie rzeki. Nie spodziewałam się, że to tak ładne miejsce. Poza Nowym Sadem z twierdzy widać trzy mosty łączące miasto z Petrovaradin. W 1999 roku kiedy NATO zbombardowało miasto, wszystkie te mosty zostały zniszczone, a w mieście nie było wody ani prądu.

Twierdza Petrovaradin nazywana jest Gibraltarem Dunaju. Obecna budowla pochodzi z XVIII wieku i została zbudowana w miejscu innej twierdzy. Najciekawszym miejscem w samej twierdzy jest tzw. „odwrócony zegar”, w którym wskazówka pokazująca godziny jest dłuższa, a ta która pokazuje minuty jest krótsza. Przestawiono go tak, aby rybacy pływający po Dunaju mogli z łatwością odczytać godzinę.

Od 2001 roku w Petrovaradin odbywa się festiwal muzyczny EXIT, który jest jednocześnie jednym z największych festiwali w Europie.

Zdjęcie z drona
Zdjęcie z drona
Panorama z drona

Wieża zegarowa z odwróconym zegarem


Pójść na Plac Wolności

Znajduje się w samym centrum miasta. Przy placu mieści się miejski ratusz, a na samym środku kościół Imienia Marii. Plac Wolności pełen jest ludzi zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Turyści i mieszkańcy Nowego Sadu przychodzą tam żeby spędzić czas z rodziną i znajomymi. Na przyległych do placu ulicach można znaleźć wiele restauracji i barów.

Zobaczyć synagogę

Przed II wojną światową, społeczność żydowska stanowiła sporą część mieszkańców Nowego Sadu. Szacuje się jednak, że w czasie wojny ¾ z nich zostało zamordowanych, a wielu też wyemigrowało. Obecnie niewielu wyznawców judaizmu zostało w Nowym Sadzie. Różne źródła podają, że jest ich od 100 do 400 osób. Synagoga jest aktualnie wykorzystywana na różne wydarzenia kulturalne, m.in. koncerty.

Przespacerować się nad brzegiem Dunaju

Jeśli znudzi wam się już centrum miasta, pójdźcie koniecznie nad brzeg Dunaju. Piękny widok na twierdzę Petrovaradin gwarantowany. Polecam zobaczyć ją z drugiego brzegu zarówno w dzień jak i w nocy. Wieczorami wyjątkowo niewiele osób wybiera się na spacer nad brzegiem rzeki, a szkoda bo widoki naprawdę piękne.


Spróbować lokalnej kuchni

Wiecie co najbardziej spodobało mi się na Bałkanach? To, że na każdym kroku jest piekarnia, w której można kupić same przyszłości! W Nowym Sadzie próbowaliśmy przepysznego burka i innych lokalnych wypieków. Nawet rogale z czekoladą są tam o wiele lepsze niż w Polsce. Jeśli zaczynacie waszą podróż na Bałkany w Nowym Sadzie to już tam zacznijcie poznawać lokalne przysmaki.


Booking.com

Mapa

Przygotowałam dla was mapę z zaznaczonymi atrakcjami Nowego Sadu:

Podsumowanie

Nowy Sad nie jest może miastem, które można zwiedzać przez kilka dni. Liczba atrakcji jest ograniczona i jeden dzień w zupełności wystarczy aby zobaczyć te najważniejsze. Jednak tego właśnie potrzebowaliśmy na początku naszej podróży. Pierwszy dzień na Bałkanach po męczącej drodze z Polski nie mógł być zbyt aktywny w zwiedzanie. Na spokojnie mogliśmy zobaczyć Nowy Sad i trochę odetchnąć. W mieście nie ma wielu turystów i okazało się, że to idealne miejsce na rozpoczęcie bałkańskiej przygody.

A wy byliście kiedyś w Nowym Sadzie? Jakie są wasze wrażenia na temat tego miasta?

Zapraszam jeszcze do obejrzenia naszego vloga z Nowego Sadu!7 Comments

 1. Ciekawa relacja, super zdjęcia. I to, że jest mapka z zaznaczonymi atrakcjami! Bardzo, bardzo na plus 🙂 Dopisuję do listy miejsc do odwiedzenia!

  1. Author

   To mam nadzieję, że już niedługo ci się przyda i odwiedzisz Nowy Sad 🙂

 2. Ciekawa relacja. Może pora pomyśleć o wyjeździe do Serbii… 🙂 Tam nas jeszcze nie było. 🙂

  1. Author

   Serbia jest piękna, ale najlepiej wspominam ludzi. Spotkaliśmy się tam z dużą otwartością i bezinteresowną pomocą. Polecam jechać do Serbii 🙂

 3. Ciekawe miejsce i piękne zdjęcia. W dodatku opis jest tak interesujący, że czuję się, jakbym tam była osobiście! Z przyjemnością poczytam inne wpisy i będę czekać na nowe!

  1. Author

   Dziękuję za miłe słowa 🙂 Mam nadzieję, że będziesz miała możliwość kiedyś zwiedzić Nowy Sad

 4. jeszcze uj videk…

Comments are closed.