Belgrad to największe miasto w Serbii i stolica kraju. To też miasto po którym nie spodziewaliśmy się tylu atrakcji! Jechaliśmy tam z nastawieniem, że jeden dzień w zupełności nam wystarczy na zwiedzanie, a na koniec czuliśmy niedosyt. Zdecydowanie moglibyśmy zostać tam dłużej. Zobaczcie jakie ciekawe atrakcje skrywa Belgrad i co warto tam zobaczyć mając tylko jeden dzień.

Na początek kilka słów o Belgradzie. W języku serbskim „Belgrad” (Beograd / Београд) oznacza „białe miasto”. Tak jak wiele innych miast na Bałkanach, stolica Serbii również została zniszczona w czasie wojny. W 1999 roku siły NATO przez 78 dni bombardowały miasto. Do dzisiaj widać miejscami zniszczenia z tamtych czasów. Częśc zniszczonych budynków do tej pory nie została odbudowana. Mimo to, uważam, że Belgrad jest pięknym miastem, które warto zobaczyć.


Twierdza belgradzka i park Kalemegdan

Zdecydowanie nasz numer 1! W każdym większym mieście na Bałkanach znajdziecie jakąś twierdzę. Ta w Belgradzie jest o tyle niesamowita, że znajduje się przy ujściu dwóch rzek: Dunaju i Sawy. Właśnie na wzgórzu gdzie stykają się te dwie rzeki, znajduje się park Kalemegdan i twierdza belgradzka. Widoki z góry są po prostu nieziemskie. Najlepsze widoki są obok pomnika Pobednik czyli Zwycięzcy. Pomnik upamiętnia serbskie zwycięstwo na Imperium Osmańskim, austro-węgierskim oraz późniejsze w trakcie I wojny światowej.

Sama twierdza powstała już w 3 w p.n.e. Początkowo mieszkańcy Belgradu żyli tylko w obrębie jej murów, później wraz ze wzrostem liczby ludności, miasto rozrosło się dokoła twierdzy.

Na terenie parku znajduje się też Muzeum Wojskowe, a część jego wystawy można obejrzeć tuż obok muru twierdzy.

Twierdza belgradzka z dronaCerkiew świętego Sawy

Największa cerkiew prawosławna w Belgradzie i jedna z największych na świecie. Na żywo robi naprawdę niesamowite wrażenie, jest po prostu ogromna! Co ciekawe budowę ukończono dopiero w 2001 roku. Warto tutaj wspomnieć, że prawosławie jest dominującym wyznaniem w Serbii. Aż 85% mieszkańców to wyznawcy prawosławia. Cerkiew świętego Sawy to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć w Belgradzie.

Ulica Skadarska

Ulica Skadarska lub jak kto woli Skadarlija. Bardzo klimtyczne miejsce, a to dzięki muralom na budynkach oraz wieczornej muzyce na żywo. Skadarska pełna jest restauracji, barów, w ciągu dnia jest tam raczej pusto, za to wieczorami miejsce tętni życiem. Warto tu przyjść w ciągu dnia żeby zrobić zdjęcia, a wieczorem żeby poczuć prawdziwy klimat, posłuchać serbskiej muzyki granej na żywo w wielu restauracjach.

Plac Republiki

Plac w samym sercu Belgradu. Po środku placy znajduje się pomnik Mihailo Obrenovića, księcia Serbii, na koniu. Dlatego też mieszkańcy miasta nazywają często to miejsce placem „obok konia”. Obok placu znajduje się znana ulica Knez Mihaila. Przeznaczona jest tylko dla ruchu pieszych, pełno tam sklepów, restauracji czy sklepów z pamiątkami.


Booking.com

Mapa

Jak zawsze przygotowałam dla was mapę z zaznaczonymi atrakcjami Belgradu, tak aby łatwiej było wam zaplanować waszą podróż.

Co zobaczyć niedaleko Belgradu?

Jeśli jesteście w Belgradzie na dłużej i chcielibyście zobaczyć coś jeszcze poza stolicą to polecam wam wybrać się na jednodniową wycieczkę do Nowego Sadu. Nowy Sad znajduje się zaledwie godzinę drogi od Belgradu i jest to idealne miasto do zobaczenia w jeden dzień.

Podsumowanie

Wiele osób polecało nam pójście do Muzeum Tesli. Nikola Tesla to najbardziej rozponawana osoba w Serbii. Bardzo chcieliśmy odwiedzić to muzeum, niestety okazało się, że jest zamknięte w poniedziałki, a my akurat byliśmy w Beglradzie w poniedziałek. Następnym razem na pewno pójdziemy do Muzeum Tesli.

Nie spodziewaliśmy się, że Belgrad jest takim ładnym miastem. Bardzo nam się tam spodobało, a poza tym spotkaliśmy tam naprawdę niesamowitych ludzi. Serbowie byli dla nas przemili. Nie mieliśmy problemu żeby dogadać się po angielsku, a czasem nawet po polsku, ze względu na podobieństwo między polskim, a serbskim. Zawsze też uzyskaliśmy pomoc od przypadkowych osób. Polecam wam serdecznie wizytę w Belgradzie 🙂

A opisane miejsca i jeszcze więcej możecie zobaczyć w naszym vlogu z Belgradu!12 Comments

 1. Nigdy w Serbii nie byłam:) Ale ta ulica brzmi bardzo zachęcająco! Zapisuję Wasze propozycję na przyszłość:)

  1. Author

   Mam nadzieję, że będziesz miała okazję je wszystkie zobaczyć 🙂

 2. W tym roku odwiedziliśmy Macedonię, ale o Serbii też już myślimy 🙂
  Magda

  1. Author

   Polecam! Wiele osób pomija Serbię jadąc na Bałkany, a jest tam wiele ciekawych miejsc do zobaczenia 🙂

 3. Krótko i na temat! Serbia jest na mojej bucket list od dawna. Napisałaś o spotkaniu niesamowitych ludzi? Na czym polegała ich niesamowitość?

  1. Author

   Zawsze kiedy mieliśmy jakiś kłopot ktoś nam pomógł. Czy to dogadać się po angielsku w miejscu gdzie nikt angielskiego nie znał, czy kupić bilet na autobus, nawet jeden Serb „pożyczył” nam Internet ze swojego telefonu kiedy nie mogliśmy znaleźć naszego hostelu. Na każdym kroku spotykaliśmy przemiłych i pomocnych ludzi 🙂

 4. Cudowne zdjęcia i fajnie, że zamieściłaś mapki. Bałkany są wspaniałym miejscem eksploracji podróżniczych.

  1. Author

   Zgadzam się całkowicie! Bałkany można zwiedzać przez całe życie i wciąż nie zobaczyć wszystkiego. Mnóstwo tam pięknych miejsc ?

 5. Bałkany to nadal dla mnie niezbadany teren. Super przygoda!

  1. Author

   Trzeba koniecznie nadrobić. Bałkany są super ? Piękne miejsca, pyszne jedzenie i cudowni ludzie.

 6. Nie wiedzieć czemu, ani Belgrad, ani cała Serbia jakoś mnie nie ciągną do siebie – może muszę jeszcze do nich “dorosnąć”?;)

  1. Author

   Przez długi czas miałam tak samo. Wydawało mi się po prostu, że nic ciekawego tam nie ma. W tym roku ponieważ i tak jechaliśmy na Bałkany i Serbia była po drodze to pojechaliśmy też tam i bardzo nas ten kraj zaskoczył ?

Comments are closed.