Luksemburg samochodem: co warto wiedzieć?

Jedziecie samochodem do Luksemburga i szukacie praktycznych informacji? Świetnie trafiliście! Przed naszym ostatnim wyjazdem na majówkę niewiele znaleźliśmy sprawdzonych informacji dotyczących podróży po Luksemburgu autem. A pytań mieliśmy całkiem sporo. Luksemburg jest nieduży, nie jest też bardzo popularnym kierunkiem podróży. Natomiast pod względem samochodowych wyjazdów będzie jednym z naszych ulubionych państw. Przeczytajcie dlaczego.

Obowiązkowe dokumenty

Wjeżdżając samochodem do Luksemburga będziesz potrzebować:

– dokument tożsamości. Luksemburg jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, dlatego też może to być dowód osobisty lub paszport.

– prawo jazdy. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Luksemburgu

– dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem

– ubezpieczenie OC

Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składają się:

– zestaw takich samych opon na wszystkich kołach

– kamizelka odblaskowa, zarówno dla kierowcy jak i pasażera jest obowiązkowa w przypadku opuszczania auta w momencie awarii

– trójkąt odblaskowy

– opony zimowe lub całoroczne w okresie zimowym

Zalecane wyposażenie

– gaśnica

– apteczkaŚwiatła

Jazda z włączonymi światłami mijania z ciągu dnia jest obowiązkowa jedynie w okresie słabej widoczności oraz w tunelach. Poza tym, używanie świateł mijania za dnia nie jest wymagane.

Drogi i opłaty

Po Luksemburgu jeździ się autem bardzo wygodnie. Autostrady są dobrze utrzymane i dzięki temu przez Luksemburg przejeżdża się szybko i bezpiecznie. Dodatkowo, autostrady są bezpłatne dla samochodów osobowych.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50km/h

– poza terenem zabudowanym 90km/h

– autostrady 130km/h (110 km/h odczas opadów)Parkowanie

Parkowanie w centrum miasta, szczególnie w stolicy Luksemburga, może okazać się nie lada wyzwaniem i bardzo drogim pomysłem. Godzina parkowania w mieście Luksemburg kosztuje 2 euro. Parkingi podziemne też wcale nie są tanie.

Park&Ride

Na pomoc przychodzą nam jednak świetnie działające parkingi Park&Ride czyli Parkuj i Jedź. Parkingów Park&Ride jest w sumie 5: Beggen, Bouillon, Kirchberg, Kockelscheuer i Luxembourg Sud. Prakowanie jest darmowe przez pierwsze 24 godziny, a za każdy kolejny dzień płaci się 10 euro.

My skorzystaliśmy z parkingu Bouillon, który jest największy. Ma ponad 2400 miejsc parkingowych. Ponieważ wiele osób z sąsiednich państw pracuje w Luksemburgu, ruch jest duży, a miejsca parkingowe bardzo potrzebne. Nie powinniście mieć jednak problemu ze znalezieniem wolnego miejsca. Oczywiście więcej pustych miejsc będzie rano, ale w ciągu dnia na pewno też uda wam się coś znaleźć. Jeśli chcecie mieć pewność, że wybrany parking nie jest zapełniony, zajrzyjcie tutaj. Strona zawiera informacje o ilości dostępnych aktualnie miejsc parkingowych. Bardzo polecamy tę opcję. Na parkingu możecie kupić bilet jednodniowy na komunikację miejską, który kosztuje 4 euro. Szybko dostaniecie się autobusem do centrum i przez cały dzień możecie spokojnie zwiedzać miasto.

Spanie w samochodzie

Noclegi na dziko w samochodzie w Luksemburgu nie były dla nas problemem. Spędziliśmy tak co prawda tylko jedną noc, ale nie mieliśmy kłopotów. Nocowaliśmy na jednym z przydrożnych parkingów.

Ceny paliwa

Ceny paliwa w Luksemburgu regulowane są urzędowo i są takie same na wszystkich stacjach w całym kraju. To właśnie bardzo ozytywnie zaskoczyło nas w tym kraju. Nie trzeba patrzeć i sprawdzać, na której stacji możemy zaparkować taniej. Wszędzie zapłacimy tyle samo. Po odwiedzeniu Holandii i Belgii gdzie ceny paliwa są dosyć wysokie, spodziewaliśmy się jeszcze wyższych w Luksemburgu. Jednak i pod tym względem byliśmy miło zaskoczeni. Tankowanie auta było znacznie tańsze. Akurat w maju 2018 cena diesla wynosiła 1,08 euro za litr, a benzyny 95 1,23 euro. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj.Bezpieczeństwo na drogach

Tak jak już wspomniałam, po Luksemburgu jeździ się bardzo wygodnie i bezpiecznie. Jedyna rzecz, która może zdenerować to korki w godzinach szczytu. Do stolicy codziennie przyjeżdża wiele osób do pracy, ale problem potrzebnych parkingów został świetnie przemyślany i działają one wręcz idealnie. Bez obaw można zostawić auto na cały dzień i zwiedzać miasto. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to naprawdę nie ma się czego obawiać.