Wiza do USA – poradnik praktyczny

Wiza do USA, to jedna z tych, której zdobycie jawi się wielu jako coś niemożliwego do wykonania. Powstało już tyle legend na temat wizy turystycznej iż wielu ma wrażenie, że nikt ich nie dostaje, cały proces jest bardzo skomplikowany i trwa w nieskończoność. Jak jest w rzeczywistości? Jak szybko i bezboleśnie przejść przez cały proces wizowy i wyjechać do USA?

Wiele już napisano tekstów poradnikowych o tym jak uzyskać wizę do Stanów Zjednoczonych, ale szczerze mówiąc, jak przyszło co do czego to nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Na szczęście mamy ten proces już za sobą i wizy są już w naszych paszportach. Postanowiłam więc napisać swój tekst, w którym zawrę wszystkie potrzebne informacje dla osób, które dopiero o taką wizę będą się starać.

Wiza do USA

Wiza do USA dla Egipcjanina

Jak wygląda wnioskowanie o wizę dla osoby spoza UE mieszkającej w Polsce i posiadającej zezwolenie na pobyt? Długo wahaliśmy się czy warto w ogóle zaprzątać sobie głowę wnioskiem wizowym do Stanów Zjednoczonych. Obawialiśmy się po prostu, że ze względu na to, że Mohamed ma tylko egipski paszport, odmówią mu wydania wizy turystycznej. Jednak chęć wyjazdu do Stanów, zobaczenie Wielkiego Kanionu i innych pięknych miejsc było na tyle silne, że postanowiliśmy zaryzykować.

Oczywiście nigdzie nie znalazłam informacji na temat tego jak w praktyce wygląda przyznawanie wiz dla osób, które mieszkają w Polsce i posiadają zezwolenie na pobyt. Tak jakby takie osoby nigdy o wizy do USA nie aplikowały albo nigdzie nikt o tym nie pisał. Z racji tego, że przetarliśmy już ten szlak, opiszę wam jak wygląda wniosek wizowy dla takiej osoby, czym się różni no i czy trudno jest taką wizę dostać.

Rodzaje wiz

Do wyboru macie kilka typów wiz spośród wiz imigracyjnych i nieimigracyjnych. Jeśli wyjeżdżacie do Stanów w celach turystycznych to aplikujecie o wizę nieimigracyjną typu B (tzw. Visitor Visa). W ramach wizy typu B możecie aplikować o wizę B1 czyli wizę biznesową, B2 czyli wizę turystyczną lub wizę B1/B2 czyli biznesową i turystyczną w jednym.

Wiza B2 wystarczy jeśli jedziecie do USA w celach jedynie turystycznych. Natomiast jeśli chcecie wziąć udział w jakiejś konferencji naukowej lub macie jakieś sprawy biznesowe do załatwienia, musicie aplikować o wizę B1. Ja polecam od razu złożyć wniosek o obywa rodzaje wizy. Dlaczego? Wniosek jest ten sam, opłata jest jedna, a może kiedyś B1 też wam się przyda. My właśnie o taki rodzaj wizy B1/B2 aplikowaliśmy.

Aplikacja wizowa krok po kroku

Zanim opiszę dokładnie jak wygląda wypełnianie wniosku i wizyta w ambasadzie, mały skrót tego jak złożyć wniosek krok po kroku.

1. Wypełnij wniosek wizowy DS-160

2. Opłać wniosek

3. Zarezerwuj termin wizyty w ambasadzie lub konsulacie

4. Spotkanie w ambasadzie i informacja o przyznaniu lub nie przyznaniu wizy

Jak wypełnić wniosek DS-160

Wypełnienie wniosku DS-160 jest dosyć intuicyjne, ale zawiera też kilka kwestii budzących wątpliwości jeśli mamy styczność w takim wnioskiem po raz pierwszy. Podzieliłam dalszy ciąg tej części na podpunkty według tego jak wygląda wniosek wizowy i opiszę wam jak wypełnić wątpliwe pola. Dodatkowo pokażę wam czym różni się wypełnianie wniosku dla osoby z polskim paszportem, a jak wygląda to w przypadku osoby z paszportem egipskim.

Wniosek DS-160 wypełniamy tutaj. Zaczynamy od wyboru miejsca, w którym będziemy składać wniosek, przepisujemy kod i zaznaczamy „start an application”. Na kolejnym ekranie wyświetli się wam numer ID waszego wniosku. Warto go gdzieś od razu zapisać bo będziecie go potrzebować za każdym razem jeśli będziecie chcieli wrócić do wypełniania wniosku lub coś w nim poprawić.

Dane osobowe (Personal Information)

Tutaj podajemy podstawowe dane osobowe. Imię (imiona), nazwisko, stan cywilny, adres zamieszkania, narodowość oraz informacje o obywatelstwie. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące punkty:

pełne imię w rodzimym alfabecie (Full name in native alphabet): Polacy wpisują po prostu ponownie swoje imię i nazwisko. Z kolei Egipcjanie wpisują swoje pełne imię i nazwisko pisane alfabetem arabskim.

czy kiedykolwiek używałeś/używałaś innych imion (Have you ever used other names?). Dla kobiet, które po ślubie zmieniły nazwisko, jest to miejsce żeby podać imię i nazwisko panieńskie

– na pytanie o telekod (Do you have a telecode that represents your name?) większość odpowie nie

czy posiadasz lub posiadałeś kiedyś obywatelstwo innego kraju? (Do you hold or have you held a nationality other than the one indicated above on nationality?). Jeśli macie paszport jakiegoś innego kraju to tutaj musicie te informacje podać

czy posiadasz pobyt stały innego kraju niż ten wskazany jako kraj twojego pochodzenia? (Are you permanent resident of a country/region other than your country/region of origin (nationality) indicated above?) – tutaj właśnie osoba posiadająca w Polsce zezwolenie na pobyt stały podaje te informacje

National Identification Number – to po prostu numer PESEL dla Polaków. Jeśli chodzi o Egipcjanina to my podaliśmy numer egipskiego dowodu osobistego, chociaż mąż posiada oczywiście numer PESEL. Nikt o to nie pytał, ani nie sprawdzał ponieważ jego karta pobytu została w ambasadzie sprawdzona oddzielnie.

U.S. Social Security Number oraz U.S. Tax Payer ID – czyli numer ubezpieczenia oraz numer podatkowy. Jeśli nigdy nie mieszkaliście w Stanach, to zaznaczacie opcję „nie dotyczy” (Does Not Apply)

Dane osobowe dla Egipcjanina

Dodatkowo jeśli wniosek wypełnia Egipcjanin, może mieć wątpliwości co wpisać w rubryce „surnames”, a co w „given names” ze względu na bogactwo imion i nazwisk w Egipcie. Otóż jako „surname” wpisuje się ostatni człon widniejący w paszporcie, a całą resztę czyli nadane imię i imiona innych przodków w „given names”. Czyli jeśli osoba nazywa się Mohamed Salah Ahmed Mahmoud Hassan to jako „surname” podamy „Hassan”, a jako „given names” Mohamed Salah Ahmed Mahmoud. Temat nie jest taki prosty więc wyjaśniam. My wpisaliśmy inaczej i w ambasadzie nam poprawiono właśnie na taką wersję.

 

Adres i telefon (Address and Phone)

Ta część nie przysparza chyba problemów. Podajecie dokładny adres zamieszkania. W „State/Province” wpisujecie województwo. Jeśli adres korespondejcyjny jest inny również będziecie musieli go podać. Na końcu podajecie adres mailowy.Paszport (Passport)

To miejsce żeby podać dane ze swojego paszportu: numer, datę wydania i datę ważności.

rodzaj paszportu lub dokumentu podróży (Passport/Travel Document Type) – wybieramy „Regular”, chyba że macie paszport dyplomatyczny 😉

Passport Book Number – ani Polacy ani Egipcjanie nie mają czegoś takiego więc zaznaczamy „nie dotyczy” (Does Not Apply)

kraj wydania paszportu (Country/Authority that Issued Passport/Travel Document) – podajemy Polska, Egipcjanie oczywiście Egipt

miasto wydania paszportu (City) – jeśli paszport wyrabiany był w województwie mazowieckim to jako miasto wpiszemy Warszawę bo tam znajduje się Urząd Wojewódzki, który wydaje paszporty . Jeśli inne województwo to analogicznie wpisujemy miasto, w którym znajduje się odpowiedni Urząd Wojewódzki. W przypadku Egipcjan podajemy miasto wydania paszportu. Jeśli zupełnie przypadkiem Egipcjanin ma wyrobiony paszport przez egipską ambasadę w Polsce to tym miastem będzie Kair

Podróż (Travel)

Tutaj zaznaczamy powód wyjazdu do USA. Tak jak wcześniej wspomniałam, jeśli jedziecie tam w celach turystycznych to wybieracie wizę kategorii B, a później zaznaczacie czy ma to być wiza typu B1, B2 czy też B1/B2.

Dalej trzeba podać planowany termin przyjazdu oraz długość pobytu. Jeśli tak jak my nie macie jeszcze dokładnych planów wyjazdu do USA podajcie po prostu jak najbardziej zbliżony termin.

Adres pod którym zatrzymacie się w USA. To część, która zazwyczaj sprawia problem osobom aplikującym o wizę turystyczną. Bo co wpisać jeśli w Stanach nie znamy nikogo i nie możemy podać adresu znajomego? Nie martwcie się. My też nie znamy tam nikogo, nie mam cioci ani wujka w USA. Możecie podać tutaj po prostu adres hotelu, w którym zamierzacie się zatrzymać. My tak właśnie zrobiliśmy, podaliśmy adres hotelu w Nowym Jorku.

Towarzysz podróży (Travel Companion)

Należy podać informację czy macie zamiar podróżować do USA z kimś oraz czy jedziecie tam z jakąś zorganizowaną grupą. Jeśli jedziecie z kimś to dalej trzeba podać pełne imię i nazwisko tej osoby oraz kim ta osoba dla nas jest.

Poprzednie podróże do USA (Previous U.S. Travel)

W tej sekcji pytań musicie odpowiedzieć czy byliście kiedyś w Stanach Zjednoczonych, czy wydano wam kiedyś wizę do USA lub odmówiono wam wjazdu na teren kraju. Jeśli korzystacie z naszego poradnika o tym jak dostać wizę do USA to prawdopodobnie aplikujecie o nią po raz pierwszy tak więc na wszystkie te pytania odpowiecie nie.Kontakt w USA (U.S. Contact)

Po raz kolejny trzeba podać jakiś kontakt w Stanach Zjednoczonych. Jeśli macie tam jakiegoś członka rodziny lub znajomego to możecie podać jego imię i nazwisko oraz adres. Jeśli tak jak my nikogo tam nie znacie, to przy „surnames” i „given names” zaznaczacie „Do Not Know” i podajecie w „organization name” nazwę hotelu, w którym zamierzacie się zatrzymać. Dalej w informacji o „Relationship to You” wybieracie „other” i podajecie adres hotelu.

Rodzina (Family)

Na początku podajemy imię i nazwisko oraz datę urodzenia ojca i matki oraz zaznaczamy czy aktualnie któreś z nich przebywa w Stanach. Ponownie odpowiadamy też na pytanie czy mamy jakiś krewnych w USA. Dalej jeśli ktoś zaznaczył wcześniej, że jest mężatką lub żonaty trzeba podać dane osobowe małżonka/małżonki. Imię, nazwisko, datę urodzenia, kraj pochodzenia oraz miejsce urodzenia.

Praca/Wykształcenie (Work/Education/Training)

To bardzo ciekawa sekcja pytań. Trzeba wybrać z listy główne zajęcie, a następnie w dodanych rybrykach wpisać dane dotyczące miejsca pracy: nazwę firmy, jej adres, numer kontaktowy, datę rozpoczęcia pracy, miesięczne dochody oraz w kilku słowach wyjaśnić czym się w pracy zajmujecie. Dlaczego powiedziałam, że to ciekawa sekcja pytań? Bo wyglądała zupełnie inaczej w moim przypadku i zupełnie inaczej w przypadku wniosku mojego męża.

Wniosek wypełnialiśmy tak samo. Nawet kiedy czytałam na innych blogach instrukcje o tym jak wypełnić wniosek, pojawiły się tam informacje o takich pytaniach jakie dostał Mohamed (co oznacza, że nie jest to zależne od narodowości). Ja jednak w swoim wniosku ich nie miałam. Do tej pory nie wiem dlaczego. Jakie to pytania? Podczas gdy ja musiałam podać jedynie aktualne miejsce pracy, Mohamed musiał podać wszystkie miejsca pracy z ostatnich 5 lat. Na kolejnych podstronach musiał też podać jakie ma wykształcenie, gdzie podróżował w ciągu ostatnich 5 lat (nie wiedzieli o co pytają, myśleliśmy, że zabraknie rubryk 😉 ) oraz jakie zna języki obce. Poza tym pojawiło się na przykład pytanie „Czy należysz do jakiegoś plemienia?”.Bezpieczeństwo (Security and Background)

Najciekawsza seria pytań jest na samym końcu wniosku wizowego. Aż pięc stron pytań, które wyglądają przynajmniej dziwnie jeśli wypełniasz wniosek po raz pierwszy. Pojawiają się na przykład pytanie o to czy cierpisz na jakąś chorobę psychiczną lub czy jesteś uzależniony od narkotyków, czy byłeś kiedyś aresztowany lub czy jedziesz do Stanów z zamiarem uprawiania prostytucji. Czy zamierzasz brać udział w jakiś nielegalnych działaniach lub planujesz działalność terrorystyczną, a może jesteś członkiem organizacji terrorystycznej? Czy kiedykolwiek brałeś udział w ludobójstwie lub torturach albo rekrutowałeś dzieci żołnierzy? To tylko przykłady pytań, które pojawiają się na końcu wniosku i wydają się nam absurdalne. Jednak odpowiedzieć na nie trzeba.

Zdjęcie do wniosku wizowego

Na sam koniec wypełniania wniosku trzeba dodać zdjęcie. Dokładne wymagania co do zdjęcia znajdziecie tutaj. Po prawej stronie znajdziecie tam też „Photo Tool”. Jest to program, który możecie pobrać i sprawdzić w nim czy wasze zdjęcie jest poprawne.

Wniosek prawie złożony

Po dodaniu zdjęcia trzeba ostatecznie zaakceptować wniosek. Możecie przejrzeć ponownie wszystkie odpowiedzi, sprawdzić czy dane się zgadzają. Jeśli tak to zatwierdzamy wniosek. Teraz wystarczy za niego zapłacić i umówić się na wizytę w ambasadzie lub konsulacie.

Co ciekawe akceptacja naszych wniosków również wyglądała inaczej. Ze względu na swoje pochodzenie, Mohamed musiał zapoznać się jeszcze z informacjami dotyczącymi szkodliwości obrzezania kobiet… Tak, ja wiem, że w Egipcie problem obrzezania kobiet istnieje, ale wciąż takie rzeczy są dla mnie niesmaczne. Taka insynuacja, że skoro pochodzisz z tej części świata to masz coś wspólnego z obrzezaniem kobiet… No nic, wniosek złożony 🙂

Opłata za wniosek wizowy

Po złożeniu wniosku trzeba dokonać opłaty. Opłata za złożenie wniosku jest bezzwrotna. Nie jest to opłata za wizę, a właśnie za aplikację o wizę, tak więc w przypadku odmowy pieniądze przepadają. Opłata wynosi 160$. Płatności dokonuje się jednak w złotówkach, a ambasada stosuje swój przelicznik, który w listopadzie 2018 wynosił 3,9 zł. Tak więc za jeden wniosek zapłaciliśmy 624 zł. Opłaty dokonujemy na tej stronie. Zakładamy konto, logujemy się i płacimy. Zapłacić można przelewem lub kartą kredytową lub debetową.

Wizyta w ambasadzie

Rezerwacja wizyty w ambasadzie

Na tej samej stronie gdzie opłacamy wniosek, możemy zarezerwować termin wizyty w ambasadzie w Warszawie lub konsulacie w Krakowie. Od razu przy rezerwacji terminu podaje się też dane dotyczące odbioru paszportów. Czy będą one dostarczone przez kuriera czy też odbierzemy je osobiście ze wskazanego przez ambasadę punktu odbioru.

Jak długo czeka się na wizytę w ambasadzie?

Bardzo krótko. Tak naprawdę to byłam zdziwiona, że terminy był w tak krótkim czasie. Opłaciliśmy nasze wnioski we wtorek i na wizytę w ambasadzie mogliśmy umówić się już na następny wtorek, czyli zaledwie tydzień później.

Wymagane dokumenty na wizytę w ambasadzie

Paszport – musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy dłużej niż planowany pobyt w Stanach Zjednoczonych

Potwierdzenie złożenia wniosku DS-160 – wydrukujecie je po wypełnieniu wniosku i dodaniu zdjęcia

Potwierdzenie opłaty za wniosek – czyli kopię potwierdzenia umowionej wizyty w ambasadzie lub konsulacie

Zdjęcie – tylko jeśli dodane przez was do wniosku zdjęcie nie spełnia wymagań

Poprzednie paszporty – według maila, który przychodzi do was po zarezerwowaniu terminu w ambasadzie trzeba też zabrać ze sobą poprzednie paszporty. Wszystkie wzięliśmy, ale nikt ich nie sprawdzał.

Dodatkowe dokumenty

Ten sam mail podaje też, że można zabrać ze sobą inne dokumenty, które mogą wesprzeć nasz wniosek wizowy. Wszystkie blogi, które czytałam składając wniosek był zgodne: nie zabierajcie ze sobą dodatkowych dokumentów bo nikt na nie nie spojrzy. Dokumenty z pracy i podobne rzeczy? Nikogo to nie interesuje. My jednak jesteśmy trochę panikarze jeśli chodzi o temat wiz. No dobra, raczej ja jestem 😉 Tak więc obydwoje zabraliśmy ze sobą zaświadczenia z pracy potwierdzające jak długo pracujemy w jednym miejscu, jaki mamy rodzaj umowy, jakie są nasze zarobki. I wiecie co? Nikt na nie nie spojrzał 😉 Ale czułam się spokojniejsza.

W ambasadzie

Ponieważ pracujemy w Warszawie to tam zarezerwowaliśmy wizytę. Ambasada Stanów Zjednoczonych znajduje się przy al. Ujazdowskich 29/31, ale wejście dla osób wnioskujących o wizę jest od strony ul. Pięknej. Na pewno zobaczycie z daleka sporą kolejkę. Tak, to tam.

Przed wejściem

Przed wejściem do ambasady jest pracownik, który mówi i po polsku i po angielsku i kieruje ludzi do odpowiedniego okienka oraz mówi jakie przygotować dokumenty. Wzywa ludzi po kolei według zapisanej godziny. Na tę samą godzinę co wy będzie zapisanych kilka innych osób. To całkiem normalne. Na początku będzie wam potrzebne potwierdzenie złożenia wniosku DS-160 (ta strona ze zdjęciem). Podajecie go razem z paszportem do okienka, a tam inny pracownik sprawdza wasze dane i nakleja na paszport naklejkę.

Przejście przez ochronę

Dalej kierujecie się już do wejścia do ambasady gdzie czeka na was przejście przez punkt ochrony. Tam właśnie zostawiacie telefon komórkowy. Dostaniecie w zamian numerek, na który później telefon odbierzecie. Pamiętajcie, że do ambasady nie można wnosić żadnej elektroniki, jedzenia, picia, plecaków ani ostrych przedmiotów. Najlepiej nie zabierajcie ze sobą nic poza dokumentami, które są wam potrzebne do wniosku. W punkcie ochrony można zostawić tylko telefon, więc jeśli będziecie mieli ze sobą laptopa lub inne urządzenie elektroniczne, naprawdę będziecie mieli problem.

Po wejściu należy zdjąć okrycie wierzchnie i przejść przez wykrywacz metalu, dokładnie tak jak na lotnisku. Dalej przechodzicie już do sali gdzie odbędziecie swoją rozmowę w sprawie wizy.

Od okienka do okienka

Sala jest dosyć spora i można się pogubić. Najpierw podchodzicie do jednego z dwóch okienek po lewej stronie. Tam pracownik ambasady sprawdza wasze paszporty, zadaje jakieś pytania aby sprawdzić podane dane we wniosku, np. nas pytał czy jesteśmy małżeństwem. On też poprawiał imię i nazwisko Mohameda bo uznał, że we wniosku wpisaliśmy źle. Wszystko bardzo miło i sprawnie. No dobra, w naszym przypadku nie było sprawnie, bo pan musiał naprawdę dużo rzeczy sprawdzić. Kiedy od okienka obok odeszły już 3 osoby, my wciąż staliśmy przy naszym. Tutaj też pan poprosił o kartę pobytu Mohameda i pytał na jakiej podstawie mieszka w Polsce oraz ile lat już tutaj jest. Przy pierwszym okienku dostaniecie też numerek do kolejki do okienka numer 2.

Przy okienku numer 2 składa się odciski palców. Najpierw jedna ręka, cztery palce, kciuk, później druga ręka, cztery palce i kciuk. Załatwione. Kierujemy się do ostatniego okienka, a właściwie do kolejki do ostatniego okienka.

Rozmowa z konsulem

Okienko numer 3 to właśnie to magiczne miejsce gdzie odbywa się rozmowa w sprawie przyznania wizy. Okienek jest kilka, rozmowy odbywają się po polsku lub po angielsku. Kiedy akurat byliśmy w ambasadzie jedno okienko było angielskojęzyczne, a 2 lub 3 polskojęzyczne. Podeszliśmy do tego angielskojęzycznego bo po pierwsze wygodniej, a po drugie była mniejsza kolejka. Dzięki temu przyspieszyliśmy sprawę. Sympatyczny pan zabrał nasze paszporty, zadawał pytania o nasze plany podróży do Stanów, o to gdzie pracujemy, co robimy i ile zarabiamy, pytał Mohameda jak długo mieszka w Polsce i na jakiej podstawie. I tyle. Wszystko trwało może 3 minuty. Na koniec dostaliśmy karteczkę z informacją co robić dalej i gdzie śledzić czy nasze paszporty są już gotowe do odbioru. Wizy przyznane 🙂Ważne pytania

Kiedy dowiem się czy przyznano mi wizę?

Od razu 🙂 Po rozmowie w ambasadzie albo zabiorą ci paszport albo oddadzą i podziękują. Jeśli zdarzy się to drugie, oznacza to, że wiza nie została przyznana. Jeśli to pierwsze to wizę przyznano i musisz poczekać kilka dni na gotowy paszport z wizą.

Jak długo czeka się na wizę w paszporcie?

Nasza wizyta w ambasadzie była w środę. Już w sobotę dostaliśmy smsa w informacją, że paszporty są gotowe do odbioru. Punkt odbioru w Warszawie jest zamknięty w weekendy więc odebrałam je dopiero w poniedziałek. Oczekiwanie na paszport trwa od 3 do 5 dni roboczych. Status paszportu możecie śledzić po zalogowaniu się ponownie na stronę ustraveldocs.

Na jak długo wydawana jest wiza?

Wiza turystyczna/biznesowa typu B wydawana jest na 10 lat. Oczywiście 10 lat dotyczy Polaków. Inne narodowości, mam na myśli kraje nie będące krajami członkowskimi UE, mają inne limity wydawania wiz. Mohamed ze swoim egipskim paszportem dostał wizę na 5 lat.

Wiza do USA – nasze wrażenia

Okazało się, że nasze obawy o przyznanie wizy były niepotrzebne. Wcale nie jest tak trudno dostać wizę turystyczną do Stanów Zjednoczonych 🙂 Jak za to wygląda sytuacja dla osób spoza UE, które mieszkają w Polsce i mają tutaj kartę pobytu? Z naszej perspektywy też nie jest trudno. Pamiętajcie jednak, że nasz przypadek nie musi równać się innym historiom. Mohamed mieszka w Polsce od 5 lat, od 2 lat ma już zezwolenie na pobyt stały, ma tutaj stałą pracę, a dodatkowo rodzinę czyli mnie. Na pewno pomogło to, że mieszka w Polsce długo i ma stabilne zatrudnienie. Wpływ miał też z pewnością fakt, że do Stanów jedziemy razem, a ja mam polskie obywatelstwo. Ze wszystkimi tymi warunkami jakie spełniamy, nie było się o co martwić 🙂

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące wnioskowania o wizę turystyczno-biznesową do USA, zadajcie je w komentarzach. Postaram się odpowiedzieć i pomóc 🙂23 komentarze

 1. Właśnie jeszcze nie mamy 😀 Czekamy na rozmowę z konsulem, ale jesteśmy dobrej myśli więc już powoli wszystko planujemy 😀 Tym razem stawiamy na zachodnie wybrzeże 🙂

  1. Author

   Ach no to trzymam kciuki żeby się wszystko udało 🙂 My niestety nie mamy zaplanowanego na 100% wyjazdu, ale też będziemy celować w zachodnie wybrzeże 🙂

   1. Dzięki ? ooo, to postaram się zebrać dla Was jak najwięcej informacji, może coś się przyda ??

 2. Hej jedziemy ośmioosobową grupą osób i u nas również pojawiły się różne pytania 🙂 Odniosłam wrażenie, że dziewczyny nie miały pytań o wykształcenie i poprzednie prace oraz odwiedzone kraje, a faceci tak. Chociaż niekiedy nawet ich wnioski różniły się między sobą. Dzięki za bardzo pomocny wpis, jak zwykle! 😉

  1. Author

   Cieszę się, że się przydał! I super, że udało wam się dostać wizy 🙂 Kiedy wyjazd? Pewnie będę się inspirowała miejscami, bo my pojedziemy najwcześniej pod koniec roku 😉

 3. Czyli że wystarczy stworzyc konto tylko dla jednego uzytkownika na stronie ambasady?Tam zapłacić za wszystkich a potem umówic jedno spotkanie, poniewaz opłata za troje to z z automatu wiedzą ze przyjdzie troje…?

  1. Author

   Opłatę można zrobić wspólną za kilka wniosków żeby nie robić trzy razy przelewu. Przy rezerwacji wizyty można dodać dodatkowe osoby (jeśli dobrze pamiętam to trzeba podać numer ich wniosku) i umówić wizytę dla kilku osób na tę samą godzinę. Nie może być tak, że umawia się jedna osoba, a nagle przychodzą trzy bo nikt pozostałych osób nie wpuści do ambasady. Dane każdej osoby muszą być podane przy rezerwacji wizyty, na maila przyjdzie jedno potwierdzenie o zarezerwowanej wizycie w ambasadzie, ale będą tam dane trzech osób i przy każdej osobie będzie kod z potwierdzeniem opłaty i złożenia wniosku.

 4. Witam, chciałam zapytać, jak jest z płatnością?….. potrzebuje złożyć wniosek za całą moją rodzinkę, tak więc trzy wnioski do wypełnienia, a później opłata ….i teraz nie wiem…. jeśli chcemy wspólne spotkanie to robić opłatę pojedynczo za każdego po każdorazowym wysłaniu wniosku, bo podobno jest tam z automatu jakieś przekierowanie i możliwość wykonania opłaty, czy też zalogować się i umówić wspólne spotkanie i zrobić jedną wspólną opłatę?

  1. Author

   Jeśli chcecie umówić wspólne spotkanie to najwygodniej jest zapłacić za wszystkie wnioski razem i umówić jedną wizytę dla wszystkich 🙂 Polecam tak zrobić, my też z mężem płaciliśmy za obydwa wnioski razem i wspólnie umówiliśmy spotkanie

 5. Kiedy pare lat temu skladalam wniosek o wize do US z Pl tez bylo pytania o terroryzm, przynaleznosc do jakiejkolwiek grupy z tym zwiazanej, prostytucja, aresztowania i drugs wiec nie sa To pytania zarezerwowane dla egipcjan 😉 faktem jest Ja mam wize na 10 lat moj egipski maz na 5 .

  1. Author

   Ale ja nie napisałam, że to pytania zarezerwowane tylko dla Egipcjan bo też takie miałam ? Ale za to mój mąż miał o wiele więcej rubryk do wypełnienia jeśli chodzi o doświadczenie zawodowe, studia, znajomość języków. Tutaj to mój wniosek był krótszy, nie wiem do tej pory dlaczego, ale normalnie wszyscy mają takie pytania, a ja nie musiałam np. wpisywać gdzie pracowałam przez ostatnie 5 lat… A to co rzeczywiście jest zarezerwowane dla Egipcjan i kilku innych narodowości to na koniec złożenia wniosku zapoznanie się z informacjami na temat szkodliwości obrzezania kobiet…

 6. wypełniałam siostrze wniosek o wizę to było jakieś 4 lata temu;) widzę, ze nic się nie zmieniło

  1. Author

   Tak, nadal jest bardzo dużo wypełniania 😉

 7. Nosimy się z zamiarem wyrobienia wizy do Stanów już od jakiegoś czasu. Dzisiaj przeczytałam artykuł na Fly4free, że osiągnięto rekordowo niską liczbę odmów, co może w niedalekiej przyszłości spowodować zniesienie wiz. Byłoby cudownie… Choć nie napalam się jakoś strasznie, bo to może być długa droga. Szkoda, że wciąż wiele osób składa błędne wnioski, co powoduje, że jako jeden z nielicznych krajów w UE mamy obowiązek wizowy.

  1. Author

   Ja też bardzo długo zwlekałam z wyrobieniem wizy. Mąż od dwóch lat mnie namawiał na wyjazd do Stanów. A ja ciągle miałam nadzieję, że jednak zniosą nam wizy 😉 Ale po dwóch latach uznałam w końcu, że nie ma na co czekać bo nie wiadomo kiedy to nastąpi.

 8. Uwielbiam podróże, ale Stany jakiś mnie nie ciągną

  1. Author

   Mnie kiedyś też tam wcale nie ciągnęło, ale później zaczęłam więcej czytać i oglądać vlogi ze Stanów i przepadłam 🙂

 9. w tym roku przechodziliśmy przez ten proces! Wizy na 10 lat mamy!

  1. Author

   Super! To kiedy wyjazd do USA? 😉

 10. Jestem pełna podziwu!
  Precyzyjnie i wyczerpująco,dziecko po Twoich wskazówkach by sobie poradziło z wypełnieniem wizy.
  Bardzo dobry wpis.
  Mnie przeraża wszelka biurokracja.

  1. Author

   Ja też nie lubię załatwiania takich rzeczy… Ale dlatego właśnie jak już uporam się z takim tematem to przygotowuję wpis żeby ułatwić sprawę innym 🙂 Mam nadzieję, że wielu osobom się przyda 🙂

  1. Author

   Dziękuję! Starałam się wyczerpać temat tak żeby każdy znalazł w nim odpowiedzi na swoje pytania przed złożeniem wniosku 🙂

Comments are closed.