Co zobaczyć w Berlinie?

Przez kilka lat trudno było mnie namówić na wyjazd do Berlina. Sama nie wiem dlaczego, ale to miasto nigdy nie wydawało mi się atrakcyjne. Byliśmy wcześniej jedynie na południu Niemiec, ale w stolicy ani razu. Aż do ostatniej majówki. Ponieważ droga do Holandii wydawała nam się zbyt długa, postanowiliśmy dwa dni spędzić wcześniej w Niemczech. Padło na Berlin. Zobaczcie jakie według nas są najciekawsze atrakcje Berlina.

Katedra w Berlinie (Berliner Dom)

Niegdyś w tym samym miejscu stała mniejsza katedra, w stylu barokowym. Obecna została zbudowana w latach 1894-1905 w stylu późnego renesansu i może pomieścić aż 1500 osób! Nie jestem fanką zwiedzania kościołów, ale ta katedra robi wrażenie. Poza tym znajduje się na Wyspie Muzeów, tak więc na pewno będzie mieli okazję zobaczyć budynek na żywo.

Muzea w Berlinie

Nie jestem zwolenniczką „zaliczania” wszystkich możliwych muzeów jakie znajdują się w przewodnikach. Nawet jeśli nabardziej znane w danym mieście to muzeum sztuki, a ktoś się tym nie interesuje, nie powinien tracić czasu. W końcu zwiedzamy dla swojej przyjemności, a każdy z nas lubi coś innego. Jednak najciekawszą atrakcją Berlina są według mnie muzea. Dlaczego? Są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Fotografii, Muzeum Techniki, poza tym liczne muzea związane z II wojną światową tj. Topografia Terroru czy Muzeum Żydowskie. Po raz pierwszy żałowałam, że nie mam kilku dni wolnych, aby pochodzić po muzeach! Ze względu na ograniczony czas, z bogatej oferty wybraliśmy Nowe Muzeum (Neues Museum) ponieważ znajduje się tam spora kolekcja poświęcona Starożytnemu Egiptowi. Nie mogło być inaczej, musieliśmy zobaczyć na żywo popiersie Neferteti będąc w Berlinie.Gendarmenmarkt (Plac Żandarmerii)

Znajduje się w historycznym centrum Berlina. Po środku placu znajdziemy teatr (Schauspielhaus) oraz dwie katedry: Katedrę Niemiecką (Deutscher Dom) i Katedrę Francuską (Französischer Dom). Gendarmenmarkt został założony pod koniec XVII wieku i od tej pory pełnił funkcję rynku głównego. Do tej pory uważany jest za najładniejszy plac w Berlinie.

Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)

Najbardziej rozpoznawalny budynek w stolicy Niemiec. Kiedyś wchodziła w skład miejskich murów. Brama Brandenburska powstała pod koniec XVIII wieku i była wzorowana na greckiej bramie znajdującej się na Akropolu. Składa się z 12 kolumn doryckich które tworzą 5 przejść. W czasach podziału miasta na Berlin Wschodni i Zachodni, przejście było zamknięte i z obydwu stron otoczone Murem Berlińskim. W 1989 roku po upadku Muru, Brama Brandenburska stała się symbolem zjednoczonych Niemiec.Reichstag

Reichstag to siedziba niemieckiego Bundestagu. Budynek został zbudowany w stylu barokowym pod koniec XIX wieku, a w 1933 roku został prawie całkowicie zniszczony w pożarze. W latach 60. Reichstag odbudowano, a w 90. przebudowano. Budynek jest polożony bardzo blisko Bramy Brandenburskiej i jest naprawdę niesamowity! Szczególnie szklana kopuła robi wrażenie.

Miejsce Pamięci Muru Berlińskiego (Gedenkstätte Berliner Mauer)

Wiele jest miejsc w stolicy Niemiec upamiętniających Mur Berliński. Jest tam nawet całe muzeum mu poświęcone. W trakcie naszego pobytu udaliśmy się do Miejsca Pamięci przy Bernauer Straße. Znajdziecie tam fragmenty muru, mnóstwo informacji dotyczących historii, a także poruszający pomnik ze zdjęciami osób, które zginęły próbując przedostać się na drugą stronę. Ciekawe miejsce i naprawdę dużo można się dowiedzieć.

Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas)

Pomnik składa się z ustawionych w szeregu 2711 betonowych bloków różnej wielkości. Upamiętnia on zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Kolejne miejsce, które daje do myślenia, gdzie można zastanowić się nad historią Europy. A właściwie gdzie powinno się mieć na to szansę gdyby nie wrzeszczący wszędzie turyści. Po raz pierwszy trafiliśmy do miejsca, którego odwiedzający tak nie potrafili uszanować. Wrzaski, krzyki, wchodzenie na betonowe bloki, skakanie po nich, bieganie z jednego na drugi, robienie sobie śmiesznych selfie na pomniku… Nie rozumiem dlaczego dla ludzi to tylko kolejna atrakcja gdzie można zrobić sobie fajne zdjęcie… Szkoda bo to miejsce wiele traci przez takie osoby. Sam pomysł ustawienia bloków był ciekawy i cały pomnik robi wrażenie swoją objętością.

Podsumowanie

Żałuję, że wcześniej nie byłam w Berlinie. Początkowa niechęć do zwiedzania tego miasta szybko minęła kiedy już się tam znaleźliśmy. Miasto zrobiło na mnie duże wrażenie i mam nadzieję ponownie tam pojechać.

A Wy byliście już w Berlinie? Jakie miejsca najbardziej się Wam podobały? Co dodalibyście do naszej listy?10 komentarzy

  1. Wow! Zdjęcia zapierają dech w piersiach. Opisy zapraszają do podróży. Bardzo dziękuję za kopalnie wiedzy. Przyda mi się kiedy będę jechać do Berlina

  2. Ja lubie Berlin, mam bliżej niz do Warszawy, zwiedzamy sami, ale byliśmy też w grupie zorganzowanej.

  3. Muzeum Filmu! Jak ktoś się jara kinematografią, to zdecydowanie warto (jak nie, to i tak myślę, że przynajmniej żeby zobaczyć, bo wizualnie wnętrze jest cudownie pomyślane, zwłaszcza sala z lustrami). Btw, widok z kopuły Reichstagu też jest godny polecenia (można sobie przez neta zamówić bezpłatne wejściówki na wybrany dzień i godzinę).

  4. Mam tak samo jak Ty, nigdy Berlin nie wydawał mi się atrakcyjnym kierunkiem ? czytając jednak takie wpisy, mam wrażenie, że naprawdę jest tam co robić.

  5. Ten kraj jeszcze nie podbilam, ale jest w planach. Artykul zatem na penwo sie przyda.

  6. Berlin ma swój klimacik.

  7. Warto tez odwiedzic Berlin zima-snieg, swiateczna atmosfera, lodowiska na placach i aromat grzanego wina sa magiczne! ? Pozdrawiam cieplo!

  8. Następnym razem koniecznie odwiedź Poczdam! Perełka pod Berlinem ?

Comments are closed.