Bośnia i Hercegowina to jedno z najpiękniejszych państw w jakich byłam. Przepiękne miejsca w tym kraju mogą konkurować z najbardziej obleganymi miejscami turystycznymi na świecie. Wybieracie się do Bośni i Hercegowiny po raz pierwszy? Chcecie wiedzieć co warto zobaczyć, i gdzie koniecznie pojechać? Czytajcie dalej, a pokażę wam propozycję trasy na pierwszy wyjazd do Bośni i Hercegowiny.

Bośnia i Hercegowina to obok Kosowa mój ulubiony kraj na Bałkanach. Spędziliśmy tam cały tydzień w czasie trzytygodniowej objazdówki po Bałkanach. Tam po prostu było tyle miejsc, które musieliśmy zobaczyć, że nie było możliwości z czegoś zrezygnować! I gdybyśmy mogli to zostalibyśmy tam jeszcze dłużej.

Przez tydzień jeździliśmy po najciekawszych miejscach w Bośni i Hercegowinie. Wiele z nich to typowo turystyczne atrakcje, co tu dużo mówić. Pokażę wam jednak kiedy warto do nich pojechać, żeby mieć je całe dla siebie. Zaczynamy?


Najpiękniejsze miejsca w Bośni i Hercegowinie

Trebinje

Zaczynamy zwiedzanie Bośni i Hercegowiny od południa. Trebinje to niewielkie miasteczko położone blisko Dubrownika w Republice Serbskiej Bośni i Hercegowiny. Jak wskazuje nazwa regionu, miasto w większości zamieszkane jest przez Serbów. Nas zachwycił brak turystów w Trebinje. Po chorwackim Dubrowniku była to cudowna odmiana. Polecam zobaczyć XVI-wieczny most Arslanagica oraz największą atrakcję Trebinje: cerkiew Hercegowińska Gračanica. Jest to kopia cerkwii znajdującej się w Gracanicy w Kosowie. Byliśmy w obydwu i rzeczywiście są łudząco do siebie podobne. Do tego ze wzgórza, na którym znajduje się cerkiew rozciąga się przepiękny widok na most i miasto.

Počitelj

To niewielka wioska położona niedaleko Mostaru. W 1471 została podbita przez Imperium Osmańskie. Počitelj znajdował się pod panowaniem tureckim aż do 1878 roku, a ponad sto lat później został zniszczony w czasie wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Architektura miejscowości łączy ze sobą styl średniowieczny i osmański. Pomimo zniszczeń z lat 90-tych jest to jedno z najlepiej zachowanych miejsc z czasów Imperium Osmańskiego w całym kraju.

Najciekawsze atrakcje w Počitelj to między innymi meczet Hadži-Alija, islamska medresa oraz wieża zagarowa. Koniecznie musicie tam pojechać i zarezerwować sobie czas na pożądny spacer. Co prawda przyjeżdża tam coraz więcej turystów, ale my mieliśmy szczęście. Akurat padało i większość osób uciekła, a my odczekaliśmy kilka minut i mieliśmy miejsce tylko dla siebie. Wiodki z góry przy wieży zegarowej wynagradzają wspinaczkę. Niezwykle urokliwe miejsce na mapie Bośni i Hercegowiny.Wodospady Kravica

To kolejne niezwykle popularne miejsce w Bośni i Hercegowinie. Znajduje się blisko granicy z Chorwacją, niedaleko są też tak znane miejscowości jak Medziugorie i Mostar. Ale wodospady są przepiękne! Pojechaliśmy tam z samego rana i było warto. Jeśli chcecie uniknąć tłumów i zrobić jakieś dobre zdjęcia to polecam wam zrobić to samo. Wejście do wodospadów możwlie jest już od 7 rano. Udało nam się być tam o tej godzinie i parkowaliśmy na pustym parkingu, a na miejscu było wciąż niewiele osób. Po godzinie trudno było znaleźć dobre miejsce na zdjęcie… Plusem, a jednocześnie minusem tego miejsca jest to, że w wodospadach można się kąpać. To minus oczywiście dla tych, którzy chcą fotografować lub nagrywać.

Wstęp do wodospadów dla osoby dorosłej kosztuje (od 1 czerwca do 30 września) 10 km czyli ok. 5 euro, a w cenie biletu mieliśmy też darmowy parking.

Blagaj

Kolejna niewielka miejscowość, która jest jednocześnie przepiękna i warta odwiedzenia. Blagaj jest położony przy źródle rzeki Buny, a tuż obok niego znajduje się Blagaj Tekke. Tekke to rodzaj klasztoru, który jest siedzibą zakonu sufickiego. Ten w Blagaj powstał w 1520 roku i jest zabytkiem narodowym. Powstał jako siedziba zakonu derwiszów. Niezwykłe miejsce, które trzeba zobaczyć, zwłaszcza, że znajduje się bardzo blisko Mostaru, który jest tak często odwiedzany.Mostar

Kto z was nie słyszał o Mostarze? Czegokolwiek byście nie szukali na temat Bośni i Hercegowiny, na 100% trafiliście na zdjęcie znanego Starego Mostu. My też musieliśmy tam pojechać i jeśli mam być szczera to trochę się zawiodłam… Miasto niewątpliwie piękne, ale przedzieranie się przez tłumy na Starym Moście doprowadzało mnie do szału. Generalnie miałam wrażenie, że wszyscy przyjeżdżają do Mostaru. Ludzie nawet omijają Sarajewo, które moim zdaniem jest świetne, a jadą tylko do Mostaru… Poza tym Stare Miasto w Mostarze jest niewielkie, a jeśli dodamy do tego tłumy turystów w sezonie to naprawdę nie jest miejsce, w którym można odpocząć. Spędziliśmy tam jeden dzień i mieliśmy szczerze dosyć. Chętnie wrócimy tam poza sezonem, bo to co działo się tam w sierpniu to było szaleństwo.

Jeśli odwiedzacie Mostar to polecam zejść ze Starego Mostu nad rzekę i zobaczyć jak wygląda z dołu. Poza tym można przejść kawałek dalej i znaleźć naprawdę dobre miejsce do robienia zdjęć właśnie z widokiem na most i stare miasto. Stary Most został zniszczony w czasie wojny przez armię chorwacką. Po wojnie na szczęście go odbudowano i w 2004 roku ponownie otwarto. Obecnie znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Stare Miasto w Mostarze pełne jest też meczetów. Jedne większe, inne mniejsze, ale minarety widać ze Starego Mostu z każdej strony. A najciekawiej robi się kiedy ze wszystkich meczetów rozbrzmiewa wieczorny azan czyli wezwanie na modlitwę. Wtedy dopiero jest prawdziwy klimat. Jeśli odwiedzacie Mostar w sezonie, to koniecznie zróbcie sobie spacer po Starym Mieście w czasie zachodu słońca. Miasto wygląda przepięknie, a i tłumy wtedy są już mniejsze.

Skocznie olimpijskie Igman i tor bobslejowy

W skrócie: koniecznie zobaczcie jak wyglądają areny sportowe z Olimpiady w 1984 roku. Nam udało zobaczyć się dwa miejsca, skocznie olimpijskie Igman i tor bobslejowo-saneczkarski na górze Trebević. O tych dwóch miejscach powstał już cały wpis z poradami na temat dojazdu i zwiedzania, ale chciałam o nim napisać chociaż kilka słów też tutaj.

Igrzyska Olimpijskie w Sarajewie były nie lada wydarzeniem w tej części Europy. Areny sportowe zbudowane specjalnie na tę okazję stoją teraz opuszczone i w ogóle nieużywane. Część z nich została zniszczona podczas oblężenia Sarajewa. Swoje dołożyli też ludzie i upływający czas… Teraz skocznie narciaskie i tor bobslejowy przyciągają turystów i stały się ciekawą atrakcją. Może nie są to najpiękniejsze miejsca, ale warto zobaczyć to co po nich zostało.

Sarajewo

Niesamowite jest to, że gdyby ktoś zapytał mnie czy Sarajewo jest ładne, miałabym problem… Bo tak obiektywnie to wcale nie jest. Jednak to miasto ma w sobie to coś, coś co trudno opisać słowami, a co sprawia, że po prostu uwielbiasz tam być i chcesz zostać tam jak najdłużej. Miasto z niezwykłą, ale i smutną historią. Sarajewo to miejsce, w którym stara dzielnica turecka styka się z nową, austro-węgierską. Nie pasują do siebie ani trochę, a jednocześnie tworzą spójną całość. Takie jest Sarajewo, mieszanka kultur, narodowości, religii i języków. Bez problemu zobaczycie tam meczety, kawałek dalej kościół katolicki, cerkiew i synagogę. Nic w tym dziwnego. Sarajewo jest po prostu różnorodne.

Ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie Sarajewa? My byliśmy dwa dni i uważam, że to zdecydowanie za mało. Stolica Bośni i Hercegowiny ma swój niepowtarzalny klimat. Warto zostać tam dłużej i dowiedzieć się więcej na temat historii tego miasta. Koniecznie odwiedźcie też muzeum poświęcone Tunelowi Nadziei, który łączył oblężone miasto z terenami nieopanowanymi przez Serbów. Muzeum znajduje się tuż obok lotniska.

Jajce

Kolejne niewielkie miasteczko z mnóstwem atrakcji. Najciekawsze miejsca w Bośni i Hercegowinie to właśnie takie niewielkie miasta i wioski. Wbrew pozorom skrywają najwięcej.

Ponad miastem znajduje się forteca. Byliśmy w niej całkowicie sami a widoki stamtąd są cudowne! Poza tym liczne muzea, przepiękny wodospad prawie w centrum miasta i położone niedaleko młyny na jeziorze Pliva.

Młyny na Jeziorze Pliva

Mapa

Jak zawsze przygotowałam dla was mapę opisanych miejsc. Możecie ją wykorzystać w planownaiu swojej własnej podróży do Bośni.

Podsumowanie

Byliśmy też w Bośni i Hercegowinie w innych miejscach, których niestety nie mogę tutaj polecić bo niczym mnie nie zachwyciły. Było to między innymi miasto Banja Luka. Tym razem chciałam jednak skupić się na miejscach, które mnie oczarowały i które powinno się w Bośni i Hercegowinie zobaczyć. Oczywiście wiele miejsc jest jeszcze przed nami do zobaczenia bo póki co poznaliśmy jedynie kawałek tego pięknego kraju. A może wy możecie polecić jakieś inne miejsca w Bośni i Hercegowinie, które powinniśmy zobaczyć w czasie kolejnej wyprawy?15 Comments

 1. BiH to moje klimaty 🙂 Należy czerpać z tego kraju garściami, nim zaleje go fala regularnej turystyki. Mnie osobiście Banja Luka też bardzo rozczarowała.

  1. Author

   O tak! Póki co nie ma tam jeszcze takich tłumów jak w sąsiedniej Chorwacji 🙂

 2. Przepiękne zdjęcia! I fajny konkretny opis. na pewno będę zaglądać tu częściej 🙂

 3. W tym roku czeka mnie objazd po Bałkanach, ale akurat Bośnię i Hercegowinę ominę, bo niestety nie da się zobaczyć wszystkiego 🙁 A prawdę mówiąc, nie spodziewałam się, że jest ona taka piękna, zachwyciły mnie te cuda natury i małe miasteczka na Twoich zdjęciach. Jednym słowem trzeba będzie jeszcze nie raz wrócić na Bałkany 🙂

  1. Author

   O szkoda, że akurat omijasz Bośnię 🙁 Mi tam się bardzo podobało, poza tym zachwyciło mnie Kosowo i Macedonia 🙂 Ale całe Bałkany są tak ciekawe, że naprawdę trudno jest wybrać gdzie pojechać 😉 Jaki masz plan na podróż po Bałkanach? 🙂

  1. Author

   O, a dlaczego akurat mężowi? 🙂

   1. Ponieważ on chętnie wybiera się w miejsca, gdzie można dojechać autem 🙂 a ja lubię latać więc wolę dalsze podróże 🙂

    1. Author

     Tak, Bośnia jest akurat idealna do zwiedzania samochodem 🙂

 4. Bardzo podoba mi się sposób w jaki przygotowałaś ten tekst :). Jest bardzo przejrzysty i pomocny. Ja pojechałam do Bośni na Sylwestra kikks lat temu. To była nasz pierwsza wspólna podróż z chłopakiem, z którym jestem już 5 lat. Podobało nam się bardzo, bo było tak… Inaczej.

  1. Author

   Dziękuję 🙂 Miałam dokładnie takie samo wrażenie! Kraj zupełnie inny niż wszystkie, ta miesznka kultur i religii szczególnie w Sarajewie. Coś pięknego 🙂

 5. Jak tam pięknie <3 Koniecznie musze kiedyś zwiedzić te wszytskie miejsca uwielbiam takie krajobrazy <3

  1. Author

   Polecam dopóki nie ma tam takich tłumów jak w Chorwacji czy we Włoszech 😉

 6. Wow, jak szczegółowo opisany wypad wakacyjny. Ja muszę pojechać w tamte strony, post dodatkowo do tego mnie zmotywował.

  1. Author

   Szczerze polecam! Miejsca piękne, a jeszcze nie tak zatłoczone jak we Włoszech, Hiszpanii czy Chorwacji 🙂

Comments are closed.