Holandia samochodem: co warto wiedzieć?

Holandia jest niewątpliwie piękna. Podczas ostatniej majówki to ten kraj spodobał nam się najbardziej. Pojechaliśmy do Holandii samochodem. W poniższym poście spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto jechać autem do Holandii, jak podróżuje się tam samochodem, gdzie zaparkować samochód w Amsterdamie oraz czy da się nocować w samochodzie.

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Holandii będziesz potrzebować:

– dokument tożsamości. Holandia jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, dlatego też może to być dowód osobisty lub paszport.

– prawo jazdy. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Holandii

– dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem

– ubezpieczenie OC

– karta NFZ-EKUZ
Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

– trójkąt odblaskowy

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należą:

– gaśnica

– apteczka

– komplet zapasowych żarówek

– kamizelka odblaskowa

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania z ciągu dnia jest obowiązkowa jedynie w okresie słabej widoczności. Poza tym, używanie świateł mijania za dnia nie jest wymagane.Drogi i opłaty

Autostrady w Holandii są bezpłatne. Płaci się jedynie za korzystanie z dwóch tuneli, Dordse Kil (opłata wynosi 2 euro za samochód osobowy) oraz Westerschelde (5 euro za przejazd samochodem osobowym). Do sprawdzenia opłat drogowych polecam wam tę stronę. Znajdziecie tam też odnośniki do stron internetowych konkretnego tunelu i możecie zweryfikować aktualną wysokość opłat.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50km/h

– poza terenem zabudowanym 80km/h

– drogi ekspresowe 100km/h

– autostrady 120km/h

Parkowanie

Parkowanie w centrum dużych miast, jest po pierwsze trudne, ze względu na brak miejsc, a po drugie, bardzo drogie. Przykładowo godzina parkowania w Amsterdamie kosztuje nawet 4 euro. W innych miastach nie jest wcale lepiej. W naszych postach o Zaanse Schans i Keukenhof możecie zobaczyć ile kosztuje zaparkowanie na przeznaczonych ku temu parkingach oraz gdzie można znaleźć tam darmowy parking.

Parkowanie w Amsterdamie

Tak jak wspomniałam, parkowanie w centrum miasta to koszt 4 euro za godzinę. Co ciekawe, za parking płaci się od poniedziałku do soboty w godzinach 9-24, a w niedziele i święta w godzinach 12-24. Tak więc parkowania w centrum Amsterdamu nie polecamy, nawet w weekendy.

Park&Ride

W Amsterdamie świetnie działają jednak parkingi Park&Ride czyli Parkuj i Jedź. Są tanie i wygodne. Takich parkingów jest 6: P+R ArenA, P+R Bos en Lommer, P+R RAI, P+R Olympisch Stadion, P+R Sloterdijk i P+R Zeeburg I i II. Parkingi otwarte są 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu z wyjątkiem P+R Bos en Lommer, który otwarty jest od 7:00 do 22:00.

Ile kosztuje parking Park&Ride?

Opłata za parkowanie na P&R zależy od dnia i godziny wjazdu. Parkując w tygodniu przed godziną 10 rano, za dobę parkingu zapłacicie 8 euro. Po godzinie 10 oraz w weekendy tylko 1 euro. W takiej cenie można parkować na P&R przez 3 dni, z wyjątkiem P&R RAI gdzie w tej cenie można zostawić samochód jedynie na 24 godziny.

Jak działa Park&Ride?

Przy wjeździe na większość parkingów pobiera się papierowy bilet. Na parkingu RAI skanowana jest tablica rejestracyjna samochodu, więc przy płatności za parking, zamiast skanowania biletu wprowadza się numer rejestracyjny. Parking w tak niskiej cenie działa tylko wtedy kiedy koszystamy z publicznego transportu i jedziemy do centrum miasta.

Po zaparkowaniu auta, kupujemy więc bilet na metro „P+R GVB ticket”. Możemy kupić taki bilet dla maksymalnie 5 osób. Przy kupnie 1 lub 2 biletów, koszt wynosi 5 euro. Za każdą kolejną osobę cena biletu wzrasta o 90 centów. Za 3 osoby zapłacimy więc 5,90. Taki bilet uprawnia nas do przejazdu do centrum miasta i z powrotem. Biorąc pod uwagę, że jednorazowy bilet na transport publiczny ważny przez 1 godzinę, kosztuje w Amsterdamie aż 3 euro, bilet oferowany na parkingach P&R jest o wiele tańszy.

Zanim wyjedziemy z parkingu, musimy zeskanować bilet parkingowy oraz wykorzystany bilet GVB i wnieść opłatę. Pamiętajcie żeby zawsze zeskanować bilet GVB wchodząc do metra. Po zeskanowaniu w maszynie biletu parkingowego musicie również zeskanować wykorzystany bilet na transport publiczny. Wystarczy zeskanować jeden, bez względu na to ile biletów się kupiło. Zeskanowanie biletu uprawnia do zniżki za parking, inaczej zapłacicie normalną bardzo wysoką opłatę za parkowanie.

Który parking wybrać?

My zaparkowaliśmy na kilkanaście godzin na parkingu ArenaA. Wjechaliśmy na parking po godzinie 10 w środku tygodnia i bez problemu znaleźliśmy miejsce. Jeśli chcecie mieć pewność, że na wbranym przez was parkingu są jeszcze miejsca, możecie na bieżąco sprawdzić to tutaj.

W kolumnie Beschikbaarheid możecie sprawdzić status parkingu: vol (pełny), vrij (dostępny) lub gesloten (zamknięty). Natomiast w kolumnie Parkeerplekken zobaczycie ilość miejsc parkingowych. Polecam sprawdzić tę stronę przed pojechaniem na parking, szczególnie, że np. P&R ArenA jest nieczynny kiedy na stadionie odbywają się mecze lub inne wydarzenia.Spanie w samochodzie

Noclegi w samochodzie są w Holandii nielegalne poza wyznaczonymi kempingami. Przed wyjazdem czytaliśmy wiele historii osób, które za nocowanie w aucie dostały mandat. Mimo to zaryzykowaliśmy i przespaliśmy w samochodzie dwie noce. Żadnych nieprzyjemnych historii nie mieliśmy. Pamiętajcie jednak, że nie zawsze może tak być. Być może mieliśmy szczęście, być może akurat wtedy holenderskie władze nie były zainteresowane sprawdzaniem czy ktoś śpi w samochodzie na parkingu. Chcemy jednak, żebyście byli świadomi, że można zostać ukaranym mandatem za takie nocowanie.

Ceny paliwa

Ceny paliwa w Holandii są jednymi z najwyższych w Europie. W trakcie naszej podróży przez Niemcy, Holandię, Belgię i Luksemburg to właśnie w kraju tulipanów tankowanie było najdroższe. W maju 2018 cena diesla wynosiła od 1,28 do 1,42 euro za litr, a benzyny 95 dochodziła nawet do 1,7 euro. Paliwo tak jak większość rzeczy w Holandii jest bardzo droga. Polecam więc zatankować już w Niemczech.

Bezpieczeństwo na drogach

Generalnie po Holandii jeździ się wygodnie. Nie mamy też zastrzeżeń co do bezpieczeństwa. Wjeżdżając do miast w godzinach szczytu na pewno natraficie na korki, warto więc się do tego mentalnie przygotować.

W Holandii obowiązują wysokie mandaty za różne wykroczenia drogowe. Za niezapięte pasy zapłacimy 140 euro, za nieużycie kierunkowskazu 90 euro, a za używanie telefonu w trakcie jazdy 230 euro. Wierzcie mi, że są to jedne z najtańszych mandatów. Trzeba więc bardzo uważać prowadząc. Na dodatek w Holandii jest sporo radarów, a tolerancja błędu wynosi jedynie 4 km/h. Mandaty są wysokie nawet dla Holendrów, którzy zarabiają więcej, więc polecam trzymać się limitów prędkości.

Na co uważać?

Jeśli jedziecie do Holandii samochodem po raz pierwszy, uważajcie na rowerzystów. Jest ich naprawdę mnóstwo. Nawet na rondach jest specjalny pas dla rowerów. Dla nieświadomych kierowców, może to być na początku zaskoczenie. Pamiętajcie, że w Holandii rowerzyści zawsze mają pierszeństwo i z niego korzystają. Samochód po prostu musi się zatrzymać i przepuścić. Czasem możecie mieć wrażenie, że rowerzyści nie rozglądają się na boki przejeżdzając przez rondo czy skrzyżowanie. Owszem, nie robią tego. Oni po prostu jadą, a kierowcy samochodów muszą uważać i ustąpić. Trzeba uważać i jechać ostrożnie.4 Comments

  1. No widzisz… ja myślałam, że u nas jest dużo luzu, bo apteczka nie jest obowiązkowym elementem w aucie, a tam nawet gaśnicy nie trzeba…

    1. Author

      Tak, też byłam zaskoczona. Mimo to my zawsze cały zestaw wyposażenia mamy ze sobą. Tak na wszelki wypadek 🙂

  2. Wow, mnóstwo praktycznych wskazówek, bardzo lubię takie wpisy ?
    W Holandii byłam, ale samolotem ?

Comments are closed.