Busem przez Świat. Alaska i Kanada – recenzja

„Busem przez Świat. Alaska i Kanada” to już czwarta książka podróżnicza autorów bloga Busem Przez Świat. Jednocześnie jest to pierwsza pozycja opisująca ich trwającą właśnie podróż przez trzy Ameryki. Podobnie jak poprzednie trzy książki tak i tę przeczytałam bardzo szybko i postanowiłam ją dla was zrecenzować.

Podróż przez trzy Ameryki

„Busem przez Świat. Alaska i Kanada” to pierwsza książka opisująca nowy projekt Oli i Karola czyli podróż przez trzy Ameryki. Autorzy bloga ruszyli od Alaski prze Kanadę, a następnie przez Stany Zjednoczone, Meksyk, Amerykę Centralną i Południową, mają zamiar dojechać do Patagonii. Pomysł niebanalny i trasa niesamowicie interesująca. Trasa podzielna jest na pięć etapów i z pewnością warta codziennego śledzenia.

Alaska i Kanada

Pierwszy etap podróży śledziłam z zapartym tchem. Czytałam wpisy na fan page’u na Facebooku, śledziłam zdjęcia na Instagramie i oglądałam codzienne vlogi na YouTube. Oczywiście czekałam też na książkę i zamówiłam ją jeszcze w przedsprzedaży. Przeczytałam od razu. Na początku trochę się obawiałam, że lektura niczym mnie nie zaskoczy. W końcu znałam już podróż Oli i Karola z mediów społecznościowych, obserwowałam ją właściwie wszędzie gdzie się dało i przez moment myślałam, że w książce nie pojawi się nic nowego. Jeśli macie takie obawy to muszę powiedzieć, że są niepotrzebne 😉 Książka to zupełnie inne i nowe spojrzenie na podróż. Po pierwsze inaczej wyglądają codzienne relacje na we vlogu czy pisane na blogu, a inaczej książka napisana już po powrocie do Polski.

Co mi się podobało?

Skupmy się jednak na mocnych stronach książki. Autorzy Busem Przez Świat po raz kolejny nie zawodzą i nowa lektura obfituje w zaskakujące historie. Spotkania z niesamowitymi ludźmi, zwiedzanie miejsc poza trasą, ciekawe przygody to znaki rozpoznawcze każdej ich podróży. Na Alasce i w Kanadzie nie jest inaczej. Po raz kolejny czytając książkę, czułam jakbym znowu podróżowała z ekipą busa.

Praktyczny poradnik

Dodatkowo książka pełna jest praktycznych rad, dla tych, którzy planują samodzielnie udać się w podróż do Kanady i na Alaskę. Jeśli kiedyś uda nam się pojechać w te rejony, z pewnością skorzystamy ze wskazówek Karola i Oli o tym jak przygotować się do takiej podróży, co ze sobą zabrać i jak zorganizować wszystko niskobudżetowo.

Nowa książka, nowe pomysły

Kolejnym wyzwaniem dla autorów było napisać czwartą już książkę, która przynajmniej dorówna poziomem poprzednim. Po wydaniu „Wyprawa pierwsza”, „Ameryka za 8 dolarów” i „Australia za 8 dolarów” nie było to łatwe zadanie. Czy im się udało? Ja uważam, że tak. Nowe miejsca i nowe historie sprawiają, że każda lektura jest inna. Poza tym, w tej książce po raz pierwszy pojawiają się fragmenty „Z pamiętnika Oli”, które uważam za bardzo ciekawe i wzbogacające lekturę. Podróż opowiedziana jest wtedy z innej perspektywy, tak jak widziana jest przez Olę.

Piękne zdjęcia

Nie zawodzą również niesamowite zdjęcia opisywanych miejsc. Jest ich więcej niż w poprzednich publikacjach i są naprawdę nieziemskie! Piękne jeziora, góry, lodowce i cała natura regionu przedstawiona na fotografiach sprawiają, że od razu chcielibyśmy przenieść się na Alaskę i do Kanady.

Spotkanie z ekipą Busem Przez Świat w Warszawie

W czerwcu udało nam się po raz pierwszy pójść na prezentację podróżniczą Oli i Karola. Spotkanie związane było z promocją nowej książki. Chociaż tę o Alasce i Kanadzie dostaliśmy już w przedsprzedaży z autografem, to Ola i Karol podpisali dla nas trzy poprzednie. Spotkanie z autorami Busem Przez Świat było naprawdę świetne. Ola i Karol okazali się super ludźmi również na żywo. Ciekawie opowiedzieli historię swojej ostatniej podróży. Nawet Mohamed, który zazwyczaj szybko się nudzi, słuchał z zainteresowaniem. Naprawdę nie jest łatwo zainteresować naszą egipską połówkę, a Karolowi i Oli się to udało 🙂

Komu polecam książkę?

Jeśli tak jak my śledzicie podróże Busem Przez Świat, to książka na pewno wam się spodoba. Zainteresuje też tych, którzy lubią sami organizować swoje podróże, podróżują samochodem czy też planują swoją podróż do Kanady lub na Alaskę. A nawet jeśli nie macie możliwości wybrać się w ten rejon świata, to na pewno zaciekawią was opisane miejsca i dowiecie się z nich czegoś nowego. Obecnie książki Busem Przez Świat można kupić jedynie w ich sklepie. A kupując część „Alaska i Kanada” wspieracie akcję Pajacyk i pomagacie ufundować obiady dla głodnych dzieci.

4 komentarze

  1. Świetnie napisana recenzja. Jeśli będzie możliwość to chętnie się zapoznam z tą pozycją, a tymczasem pozdrawiam serdecznie z Wietnamu. ?

  2. Całkiem przypadkiem wpadła mi ta książka w ręce. O rany! Jaka ona jest płaska. Nawet, jako czytadło pod parasolem na plaży. A szkoda, bo to fajnie naładowani pozytywną energia ludzie.

    1. Author

      Szkoda, że Ci się nie podobała. Ja uważam, że jako książka podróżnicza jest świetna 🙂

  3. Pewnie jest super ciekawa, jak człowiek się tam wybiera. Ja na razie się nie wybieram :<

Comments are closed.