Rok 2020 na pewno wszyscy zapamiętamy bardzo dobrze. Każdy z nas musiał w tym roku zmieniać plany i mierzyć się z nowymi problemami. Na pewno nie był to łatwy rok pod żadnym względem. My jednak nie możemy powiedzieć, że był to rok najgorszy. Było wiele trudnych momentów, ale udało nam się też spełnić wiele marzeń. Co robiliśmy w 2020 roku? Zobaczcie nasze podsumowanie roku 2020.

Podróż do Egiptu

W styczniu nieświadomi tego jak zmieni się w tym roku świat pod względem podróży, pojechaliśmy do Egiptu. Spędziliśmy tam miesiąc i w końcu udało nam się pojechać do oazy Siwa, a także do Luksoru, Asuanu i Abu Simbel. Od lat chcieliśmy jechać na południe i na wschód Egiptu, a nigdy nie mieliśmy okazji. Odległości w Egipcie bywają naprawdę zabójcze i trzeba zarezerwować sobie sporo czasu, aby lokalnymi pociągami i autobusami przemieszczać się po kraju. Przez miesiąc udało nam się zarówno spędzić czas z rodziną i znajomymi w Port Saidzie, jak i zwiedzić zupełnie nowe dla nas miejsca. Północ i południe Egiptu są jak dwa różne światy i nieznajomość jednego z nich pozbawia nas ogromnej wiedzy na temat tego kraju. Dlatego cieszę się, że w końcu mogliśmy podróżować po południu Egiptu.

Pandemia

W połowie lutego wróciliśmy do Polski. Robiliśmy plany, aby po powrocie kupić bilety na podróż do Azji. Jednak już wtedy większość państw ograniczała przyjazd turystów, a w marcu większość z nich całkowicie się zamknęła. Nasza podróż została przełożona w czasie na bliżej nieokreśloną przyszłość. Do końca lipca pracowaliśmy zdalnie, wychodziliśmy z domu jedynie po zakupy i do lekarza i czekaliśmy na poprawę sytuacji.

Podróż życia?

W sierpniu, kiedy wyglądało na to, że sytuacja na świecie zmierza ku lepszemu postanowiliśmy w końcu zrealizować nasze największe marzenie i ruszyć w podróż z biletem w jedną stronę. Jeszcze w lipcu złożyliśmy wypowiedzenia w pracy i 5 sierpnia polecieliśmy do Stambułu. Pierwszy miesiąc podróży spędziliśmy właśnie w Stambule odpoczywając w końcu od ciągłej pracy w korporacji. Później ruszyliśmy w autostopową podróż po Turcji! Nigdy wcześniej nie podróżowaliśmy autostopem i to właśnie w Turcji postanowiliśmy spróbować po raz pierwszy! Przejechaliśmy z Bursy do Çanakkale, Izmiru, Pamukkale, Jeziora Salda, Antalyi, Side, Kapadocji oraz Trabzonu. Nocowaliśmy na CouchSurfingu, przemieszczaliśmy się autostopem, jedliśmy pyszne tureckie jedzenie i poznaliśmy naprawdę cudownych ludzi!


Po dwóch miesiącach w Turcji postanowiliśmy ruszyć do Grecji. Pierwszy miesiąc spędziliśmy w Atenach dokładnie zwiedzając miasto. Kolejne tygodnie chcieliśmy spędzić na Krecie, jednak w Grecji wprowadzono lockdown i odwołano nasz rejs. Następny miesiąc spędziliśmy więc zamknięci w mieszkaniu w stolicy Grecji. Kiedy sytuacja po miesiącu nie uległa zmianie, postanowiliśmy ruszyć gdzieś dalej i padło na Maltę. W połowie grudnia wylądowaliśmy na Malcie i to właśnie tutaj spędziliśmy Boże Narodzenie oraz Nowy Rok.

Co z naszą podróżą?

Mieliśmy zupełnie inne plany na tę podróż. Od początku mieliśmy nadzieję, że lądem przejedziemy z Turcji do Azji Południowo Wschodniej. Wiedzieliśmy jednak, że w obecnej sytuacji może być to niemożliwe, dlatego daliśmy sobie możliwość do spontanicznego podejmowania decyzji i zmiany planów. Nie planowaliśmy ani podróży do Grecji ani na Maltę. Odwiedziliśmy jednak obydwa te kraje i… nie żałujemy! Byliśmy przygotowani na to, że będziemy musieli całkowicie zmienić nasze plany. Ale gdyby nie ta zmiana nie poznalibyśmy wspaniałej rodziny w Grecji, która przyjęła nas pod swój dach na dwa miesiące, ani nie trafilibyśmy na Maltę i nie spędzili tam ciepłej zimy!


Blog i kanał na YouTube

Rok 2020 to nie tylko podróże, ale też dużo pracy nad blogiem, mediami społecznościowymi oraz kanałem na YouTube! W końcu na naszym kanale mogliście obejrzeć vlogi z podróży do Egiptu, a teraz na bieżąco możecie oglądać naszą podróż. Powstało już sporo odcinków z Turcji, Grecji oraz Malty. Jesteśmy zadowoleni dlatego że odkąd rozpoczęliśmy podróż nie tylko odpoczywamy do codziennej rutyny, ale też ciągle uczymy się czegoś nowego. Poszerzamy swoje umiejętności związane z montażem, fotografią czy też edycją zdjęć. Możecie to zobaczyć właśnie po tym jak zmieniają się nasze vlogi i zdjęcia w mediach społecznościowych.

Chcesz towarzyszyć nam w podróży? Zajrzyj na nasz kanał na YouTube!

Życie prywatne

Rok 2020 to był dla nas kolejny wspólny rok. Kolejny rok mojego wegetarianizmu, kolejny rok, kiedy staraliśmy się żyć bardziej ekologicznie i minimalistycznie. W lipcu 2020 świętowaliśmy 7 już rocznicę ślubu. Udało mi się też wytrwać kolejny rok w kursie języka arabskiego. Czasem bywa ciężko, ale cieszę się, że wciąż kontynuuję naukę i coraz lepiej poznaję ten język.

Jakie mamy plany?

Rok 2020 pokazał nam, że nie warto robić plany na cały rok, bo i tak nie wiadomo czy coś z nich wyjdzie. Dlatego teraz nie planujemy. Marzyliśmy o długiej podróży przez kilka lat. Planowaliśmy ją przez wiele miesięcy, a i tak wygląda ona zupełnie inaczej niż chcieliśmy. Jednak co najważniejsze: w żadnym momencie nie żałowaliśmy podjętej decyzji i wyjazdu z Polski! Wręcz przeciwnie, czujemy, że taka przerwa od pracy na etacie była nam bardzo, ale to bardzo potrzebna.


Początek roku 2021 na pewno spędzimy na Malcie. Podoba nam się tutaj, mamy jeszcze wiele miejsc do zobaczenia i pogoda sprawia, że nie chcemy spędzić zimy w innej części Europy. Mamy też nadzieję, że za kilka miesięcy wraz ze szczepieniami sytuacja zacznie się polepszać. Jeśli tylko będzie taka możliwość to ruszymy dalej na wschód! Bardzo chcemy, aby wydarzyło się to jeszcze w tym roku, ale tak trudno to przewidzieć. Póki co zostajemy na Malcie, a kolejne tygodnie pokażą, gdzie wylądujemy.