Jakie miejsca warto zwiedzić w Stambule? Które atrakcje odwiedzić? Co zobaczyć w Stambule? Jakie są darmowe atrakcje Stambułu? Zobaczcie nasz przewodnik po największym mieście Turcji i jego darmowych atrakcjach.

Ile czasu spędzić w Stambule?

Stambuł jest ogromny. Jeśli nie byliście nigdy w tak dużej metropolii, może was szybko przytłoczyć. Mi osobiście bardzo pod tym względem przypomina Kair. Zagęszczenie ludzi na km2 jest zdecydowanie zbyt duże. Jest jednak miastem naprawdę pięknym, gdzie można spędzić lata, a wciąż odkrywać je na nowo. Sami spędziliśmy w Stambule miesiąc i wciąż czujemy, że nie widzieliśmy nawet połowy miasta. Jednak aby chociaż trochę poznać Stambuł, warto spędzić w nim przynajmniej tydzień. Na pewno nie będziecie się nudzić.


Gdzie nocować w Stambule?

Stambuł jest ogormny dlatego ważne aby zatrzymać się w dobrej lokalizacji bo poruszanie się po mieście z odleglejszych dzielnic zajmuje sporo czasu. My zatrzymaliśmy się w dzielnicy Fatih, w pobliżu Meczetu Sulejmana w Dove Hotel. Mieliśmy duży pokój z łazienką i klimatyzacją w nowym i czystym hotelu w idealnej lokalizacji. Dodatkowo płaciliśmy za niego jedynie 40 zł za noc. Jeśli zależy wam na miejscu położonym blisko atrakcji tursytycznych to jest miejsce idealne.Booking.com

Co zobaczyć w Stambule?

Atrakcji Stambułu jest naprawdę wiele. Codziennie można tu zwiedzać coś nowego. Wszystko zależy od tego co was interesuje. Osoby zainteresowane historią znajdą tu wiele ciekawych muzeów, ci którzy chcą zrobić zakupy odnajdą liczne bazary, a ci zainteresowani kulturą i religią mogą zwiedzać meczety i kościoły. My nie jesteśmy fanami chodzenia po wszystkich możliwych muzeach, chyba że naprawdę nas one interesują. Stambuł był pierwszym przystankiem w naszej długiej podróży i potrzebowaliśmy poznać to miasto spokojnie, dając sobie czas. Będąc w Stambule szukaliśmy więc darmowych atrakcji dlatego poniższy przewodnik będzie zawierał ciekawe miejsca, za których zwiedzanie nie musicie płacić. Co zobaczyć w Stambule? Jakie są darmowe atrakcje Stambułu?

Hagia Sophia

Hagia Sophia powstała jako kościół Mądrości Bożej. Był to największy rangą kościół w Cesarstwie Bizantyńskim i miejsce koronacji jego cesarzy. W 1453 roku, kiedy Konstantynopol został podbity przez Turków, kościół został zamieniony na meczet. W 1934 roku po upadku imperium osmańskiego, kiedy Turcja stała się republiką świecką, Mustafa Kemal Atatürk polecił aby świątynię zamienić na muzeum. Hagia Sophia działała jako muzeum aż do lipca 2020. Wtedy właśnie sąd w Turcji unieważnił dekret, który w 1934 r. zamienił meczet na muzeum i tak świątynia stała się ponownie meczetem.

Jak obecnie wygląda zwiedzanie Hagii Sophii? Zobacz naszego vloga.

Błękitny Meczet

Meczet Sułtana Ahmeda, inaczej nazywany Błękitnym Meczetem. Znajduje się tuż obok Hagii Sophii. Budowa trwała między 1609 a 1616 rokiem z polecenia sułtana Ahmeda I. Był to najważniejszy meczet w całym imperium osmańskim. Błękitny Meczet należy do zabytkowych dzielnic Stambułu, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Meczet Sulejmana

Wybudowany za panowania Sulejmana Wspaniałego przez architekta Sinana. Budowa trwała w latach 1550-1557. Obok meczetu znajduje się mauzoleum sułtana Sulejmana oraz grobowiec jego żony Hürrem czyli Roksolany – urodzonej na terenie Królestwa Polskiego. Tak, to ich możecie kojarzyć z serialu „Wspaniałe Stulecie”. Jest to jeden z największych meczetów w Stambule i moim zdaniem, jest o wiele ładniejszy niż Błękitny Meczet.

Bazar Egipski (Mısır Çarşısı)

W czasach Imperium Osmańskiego na bazarze handlowano przyprawami z Egiptu, stąd jego obecna nazwa. Obecnie bazar jest miejscem gdzie można kupić przyprawy, herbatę, kawę, słodycze, lokalne kosmetyki i zestawy filiżanek. Warto zajrzeć bo to ciekawe doświadczenie i wewnątrz naprawdę przepiękny budynek. Jeśli jednak chcecie zrobić większe zakupy to szukajcie tych samych przedmiotów na stoiskach poza samym bazarem egipskim. Ceny będą zdecydowanie niższe.

Wielki bazar

Wielki Bazar nazywany też Krytym Bazarem, jest naprawdę ogromny i szybko można się tam zgubić. Zajmuje powierzchnię 30 ha. W przeciwieństwie do Bazaru Egipskiego, na wielkim bazarze kupicie wszystko: pamiątki, biżuterię, ubrania, buty, rzeczy do domu, dywany. Naprawdę chyba wszystko co tylko przyjdzie wam do głowy. Nas nie przyciągnęły do środka zakupy, a piękne wnętrze bazaru, które na pewno warto zobaczyć.

Akwedukt Walensa

Akwedukt Walensa to akwedukt rzymski, który dostarczał wodę do Konstantynopola. Powstał w IV w. na rozkaz cesarza Walensa. Do obecnych czasów zachowało się 921 z 951 m akweduktu. Warto zobaczyć go zarówno w dzień jak i w nocy.


Muzeum Adama Mickiewicza

W 1855 roku Adam Mickiewicz wypłynął z Burgas do Stambułu aby tworzyć Legion Polski. Spędził w tym mieście ok. miesiąca, aż do swojej nagłej śmierci 26 listopada 1855 roku. Dom, w którym mieszkał i zmarł Mickiewicz został zniszczony w pożarze w 1870 roku. W tym samym roku Józef Ratyński odkupił posesję od władz miejskich i wybudował dom będący rekonstrukcją tego oryginalnego, w którym mieszkał pisarz. To właśnie w tym domu obecnie znajduje się muzeum. Muzeum jest niewielkie, znajdują się tam zaledwie 3 sale opowiadające o ostatnich tygodniach życia pisarza oraz jego twórczości. Na ścianach możecie znaleźć fragmenty jego utworów przetłumaczone na język turecki.

Wieża Leandra

Po polsku nazywana jest Wieżą Leandra chociaż oryginalna nazwa (Kız Kulesi), oznacza dosłownie „Wieża Panny”. Powstała jako grecka strażnica w 408 r p.n.e. W XII w. przebudowano ją na latarnię morską, służyła też czasem za więzienie. Aktualnie w środku znajduje się restauracja.

Z latarnią morską związane są liczne legendy. Jedna z najbardziej znanych opowiada o córce sułtana, która według przepowiedni miała zostać umrzeć od ukąszenia węża. Jej ojciec postanowił zamknąć ją w wieży, bo tam nie było węży i w ten sposób mógł ją ochronić. Niestety na wysepkę dotarł sprzedawca, a córka sułtana kupiła od niego kosz z owocami. W koszu znajdował się wąż, który ją ukąsił i dziewczyna zmarła.

Mapa darmowych atrakcji

Na poniższej mapie znajdziesz wszystkie wspomniane w tekście darmowe atrakcje.

Inne darmowe atrakcje Stambułu

Innymi darmowymi atrakcjami Stambułu są oczywiście pozostałe liczne meczety oraz kościoły. A naprawdę warto je odwiedzić bo zachwycają swoją różnorodnością i odmienną architekturą. Wstęp do meczetów oraz kościołów jest darmowy. Poza tym, warto wybrać się na spacer po azjatyckiej części miasta, która jest mniej znana wśród turystów.

Które meczety w Stambule warto odwiedzić? Sprawdź tutaj, które meczety polecamy zobaczyć.

Atrakcje prawie darmowe

Poza wyżej wymienionymi atrakcjami, warto wybrać się również na Wyspy Książęce oraz na rejs po Bosforze. Nie będą to do końca darmowe wycieczki, ale na pewno jedne z tańszych gdyż musicie zapłacić tylko za transport.


Wyspy Książęce

Wyspy Książęce to archipelag 9 wysp, które znajdują się 1,5 godz. promem od Stambułu. Jest to właściwie najbliższe miejsce, do którego można uciec z gorącego miasta i odpocząć na plaży albo pospacerować po lesie w ciszy i bez tłumów turystów. Wyspy są niewielkie i są idealne dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek.

Więcej o Wyspach Książęcych zobaczysz tutaj we vlogu.

Rejs po Bosforze

Inną atrakcją jest też rejs po Bosforze. Turystyczne rejsy kosztują zazwyczaj ok. 20-30 lir, jednak możecie skorzystać z rejsów działających jako publiczny transport. My wybraliśmy się na rejs do Anadolu Kavağı, miejscowości położonej prawie na samym końcu Bosforu. Przejazd tam kosztował nas 4 liry w jedną stronę. Po drodze mogliśmy zobaczyć dalsze dzielnice Stambułu, a w Anadolu Kavağı zwiedzić zamek Yoros.

6 Comments

  1. Wpis fajny, ciekawy, jako przewodnik super! Zdjęcia są świetną ilustracją… ale… przez tę korona wirusową akcje roku strasznie ciężko mi czytać o zagranicznych wycieczkach. Powinnam być teraz w Seulu, a przez to wszystko jest jak jest i jeszcze niewiadomo kiedy świat wróci do normy.

    1. Author

      Każdy z nas musiał przez obecną sytuację zmienić swoje plany podróżnicze. My staramy się szukać plusów. Gdyby nie ta sytuacja to być może wcale nie odwiedzilibyśmy Turcji? 😉

  2. Widzę, że moje dwa dni w Stambule to nic w porównaniu z Waszym miesiącem w tym mieście 😉 chętnie bym tam jeszcze raz wróciła 😉

  3. Ostatni raz w Stambule byliśmy w… 2011 roku! Ale był to bardzo krótki pobyt, który zdecydowanie trzeba kiedyś powtórzyć. Dzięki za przywołanie wspomnień! 🙂

  4. W Turcji byliśmy dawno temu i głównie na wybrzeżu. Kierunek kojarzył nam się wtedy jeszcze głównie z beztroskimi wakacjami ale teraz już doskonale wiemy, że jest tam mnóstwo ciekawych miejsc, które zachęcają by je odwiedzić. 🙂

  5. Nawet nie wiecie ile byśmy dali, żeby móc się teraz znaleźć w Stambule 🙂 Szczęściarze z Was! ❤ Jaki następny kierunek? A przewodnik świetny!

Comments are closed.