Co zobaczyć na Wyspach Książęcych? Gdzie warto uciec na jeden dzień ze Stambułu? Jakie atrakcje czekają na największej z wysp Büyükada? Co zwiedzić w jeden dzień? Czy warto jechać na Wyspy Książęce?

Co warto wiedzieć o Wyspach Książęcych?

Wyspy Książęce to archipelag 9 wysp położonych na Morzu Marmara, po turecku nazywanych Adalar co dosłownie oznacza „wyspy”. Największe z nich to Büyükada, Heybeliada, Burgazada i Kınalıada. To na te 4 wyspy dopływają promy ze Stambułu.

Zobacz jak wyglądają Wyspy Książęce w naszym vlogu.

Historia Wysp Książęcych

Wyspy zostały zajętę przez Imperium Osmańskie w 1453 roku. Na przełomie XIX i XX wieku większość mieszkańców wysp stanowili Grecy. Wyspy Książęce były przykładem wielokulturowego społeczeństwa aż do lat 50-tych XX wieku. Obecnie większość mieszkańców stanowią Turcy.

Jak dojechać na Wyspy Książęce?

Na Wyspy Książęce dopłyniecie promem linii Turyol z Eminönü oraz Kadıköy, a także liniami Şehir Hatları z Kabataş, Kadıköy i Beşiktaş. My korzystaliśmy z promów firmy Turyol. Płynąc na Wyspy Książęce należy kupić papierowy bilet za 1o lir od osoby w jedną stronę, nie można wykorzystać karty transportu Istanbulkart.


Promy zatrzymują się na 4 największych wyspach: Büyükada, Heybeliada, Burgazada i Kınalıada. Pomiędzy tymi wyspami kursują też promy jeśli chcecie później przepłynąć z jednej wyspy na drugą. Jeśli płyniecie na wyspy ze Stambułu, Büyükada będzie ostatnim przystankiem.

Więcej o cenach w Stambule przeczytasz tutaj.

Którą wyspę odwiedzić?

Wszystko zależy od tego co chcecie robić. Jeśli szukacie odpoczynku w ciszy, gdzieś gdzie jest mniej ludzi to warto pojechać na mniejsze wyspy np. Burgazada i Kınalıada. Jeśli natomiast chcecie wypocząć aktywnie, a przy okazji zwiedzić ciekawe miejsca to polecam wam wyspę Büyükada. To na niej właśnie spędziliśmy cały dzień.


Co zobaczyć na wyspie Büyükada?

Wyspa Büyükada to dobre miejsce na aktywny wypoczynek taki jak długie spacery po lesie i wycieczki rowerowe. Nie jest to miejsce pełne typowych atrakcji turystycznych, jednak jest ich wystarczająco na dzień zwiedzania.

Mapa atrakcji

Wieża zegarowa

Prosto z portu warto udać się na plac z wieżą zegarową. Znajduje się w samym centrum pośród turystycznej części miasta z restauracjami, kawiarniami, cukierniami i sklepami z pamiątkami. Wieża zegarowa jest niewielka, ale bardzo pasuje do atmosfery wyspy.

Sierociniec Prinkipo

Jeśli lubicie opuszczone miejsca to nie możecie odpuścić tej atrakcji. Chociaż atrakcja to chyba zbyt duże słowo biorąc pod uwagę, że do środka nie można wejść, a cały budynek otoczony jest wysokim ogrodzeniem.


Budynek powstał w 1898 roku jako luksusowy hotel i kasyno jednak ostatecznie nie otrzymał pozwolenia na otwarcie i w 1903 został sprzedany. Kupiła go żona greckiego bankiera – Eleni Zarifi, a następnie ofiarowała Patriarchatowi Konstantynopolitańskiemu. Wtedy w budynku zaczął funkcjonować sierociniec. W 1964 roku kiedy na Cyprze dochodziło do wzmorzonych napięć między Grekami, a Turkami, sierociniec siłą zamknięto. Od tej pory stan budynku znacznie się pogorszył. Zniszczył go również pożar, który wybuchł tam w 1980 roku. W 2012 roku, władze Turcji postanowiły zwrócić budynek greckiej społeczności, jednak szacuje się, że potrzeba ponad 60 mln euro aby odrestaurować były sierociniec.

Sierociniec jest największym drewnianym budynkiem w Europie i drugim co do wielkości na świecie. Ma 5 pięter, 20 000 m2, a kiedy funkcjonował jako sierociniec znajdowało się w nim ponad 200 pokoi, kuchnia, biblioteka oraz szkoła podstawowa.

Punkty widokowe

Kościół Aya Yorgi to najwyżej położony punkt widokowy na wyspie Büyükada. Na pewno warto wejść i podziwiać widoki, jednak przygotujcie się na męczącą trasę pod górę. My tym razem odpuściliścmy i wybraliśmy punkt widokowy położony niżej i bliżej portu. Jest on zaznaczony na mapie kolorem różowym jako „punkt widokowy”. Dojście pieszo nie powinno wam sprawić problemów, a widok jest przepiękny.

Lokalna architektura

Zrób sobie spacer ulicami w okolicach portu z dala od turystycznych restauracji i sklepów z pamiątkami. Właśnie tam odnajdziesz najpięknieszą lokalną architekturę czyli domy z epoki wiktoriańskiej.

Jak zwiedzać wyspę?

Na wyspie możecie wypożyczyć rowery lub też zwiedzać ją pieszo. Zanim zdecydujecie się na to jak zwiedzać, pamiętajcie, że chociaż wyspa Büyükada ma zaledwie 5,46 km2, nie zwiedza się jej łatwo. Wyspa to wzgórza, a to oznacza podchodzenie pod górę, schodzenie w dół i znowu podchodzenie pod górę. Nawet wejście na punkt widokowy jest wyzwaniem, a trasa, która wygląda na zaledwie kilometr, zmęczy was bardziej niż myślicie. Nawet jazda rowerem w takich warunkach niewiele przyspieszy zwiedzanie.


4 Comments

  1. Rewelacja! Często organizując sobie city breaki lubimy uciec z “głównego” odwiedzanego miasta do innego świata. Nie mieliśmy świadomości, że takie wyspy znajdują się niedaleko Stambułu, więc jak (w końcu!) pojedziemy do tego miasta, weźmiemy pod uwagę tą Waszą propozycję 🙂

    1. Author

      Bardzo polecam jeśli chcecie spędzić chociaż trochę czasu poza miastem. Stambuł jest piękny, ale po kilku dniach męczący ze względu na to, że zawsze są korki i tłum ludzi. A na Wyspach Książęcych można chociaż na chwilę od tego odpocząć 🙂

  2. Świetny wpis, pełen pięknych zdjęć. Od razu zrobiło mi się cieplej 🙂 Bardzo podoba mi się architektura budynków oraz klimat tego miejsca. Fajnie, że mogliście odwiedzić je osobiście.

  3. To dopiero początek jesieni, a już tęsknie za takim ciepłem i krajobrazami…. W sumie ciepło wróci, pytanie czy swobodne podróże też 🙂

Comments are closed.