Ceny w Stambule 2020. Ile kosztuje miesiąc w Stambule?

Ile kosztuje Stambuł? Jakie są ceny jedzenia, transportu czy zakwaterowania? Gdzie się zatrzymać i gdzie jeść żeby nie wydać fortuny? Czy Stambuł jest tani? Ile kosztował nas miesięczny pobyt w Stambule w sierpniu 2020? Jakie są ceny w Stambule?

Stambuł  był pierwszym przystankiem w naszej podroży z biletem w jedną stronę. Mieliśmy w głowie zaplanowany budżet na początek wyjazdu życia, ale nie wiedzieliśmy czy  uda nam się go zrealizować. Jakie ceny są w Stambule i ile kosztował nas miesiąc w tym mieście?

Gdzie nocować w Stambule?

Duże miasta mają tę zaletę, że można znaleźć w nich nocleg na każdą kieszeń. W tak dużych miastach jak Stambuł ważne jest też aby zatrzymać się w dobrej lokalizacji bo poruszanie się po mieście z odleglejszych dzielnic zajmuje sporo czasu. Sami zatrzymaliśmy się w dzielnicy Fatih, w pobliżu Meczetu Sulejmana w Dove Hotel. Mieliśmy duży pokój z łazienką i klimatyzacją w nowym i czystym hotelu w idealnej lokalizacji. Dodatkowo płaciliśmy za niego jedynie 40 zł za noc.

Fatih uchodzi za najbardziej konserwatywną dzielnicę miasta. Z naszych obserwacji wynika jednak, że wszystko zależy od części dzielnicy ponieważ ta z atrakcjami turystycznymi tj. Hagia Sophia, Błękitny Meczet, jest po prostu zwyczajna. Im dalej jednak od ośrodków turystycznych, tym bardziej tradycyjnie. Jeśli interesuje was nocne życie w mieście to Fatih nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak, tak jak my, chcecie po prostu mieć blisko do zwiedzanych atrakcji, to jak najbardziej polecam zatrzymanie się właśnie w tej dzielnicy.

Nasz hotel oraz podsumowanie naszego pobytu w Stambule możesz zobaczyć we vlogu.

Ceny w Stambule

Jedzenie

Restauracje

Zestaw obiadowy w restauracji dla osoby kosztuje od 20 lir w górę. W miejscach turystycznych jest oczywiście dużo drożej. Jeśli chcecie zjeść na mieście to polecam wam odejść od typowych miejsc turystycznych i iść tam gdzie jedzą lokalni mieszkańcy miasta. Zazwyczaj w miejscu gdzie nie ma menu po angielsku, a obsługa zna tylko turecki, jedzenie będzie najlepsze i tanie.

Za obiad w knajpie niedaleko naszego hotelu (ryż, zupa z soczewicy i fasola) płaciliśmy 18 lir, a najadaliśmy się tym obydwoje. Za herbatę w takiej lokalnej knajpie trzeba liczyć 2 liry, a za szklankę ayranu 3 liry.


Fast food

Jedzenie na ulicy to zawsze opcja budżetowa. Znajdziecie zarówno opcje mięsne jak i wegetariańskie. Przykładowe ceny:

Kumpir 25 lir
Doner kebab 10 lir
Bułka z rybą (balik ekmek) 10-15 lir
Pieczone kasztany (100 g) 10 lir
Pieczona kukurydza 4 liry

Piekarnie

Najlepsze śniadanie można zjeść w lokalnych piekarniach. W czasie podróży na Bałkany dwa lata temu, zakochałam się w burkach. Już wiecie dlaczego tak bardzo smakują mi tutejsze wypieki. Przykładowe ceny w piekarniach:

Bułka z czekoladą 2 liry
Simit (okrągły chleb z sezamem) 2 liry
Bułka (ser, oliwki, mięso lub ziemniaki) 0,75 liry
Pide (ser, mięso, ziemniaki) 3 liry

Zakupy w markecie

W Stambule najczęściej robiliśmy zakupy w sklepie osiedlowym. Z czasem zaczęliśmy też chodzić do pobliskiego sklepu samoobsługowego oraz do większego supermarketu. Ceny między małymi sklepami, a supermarketami nie różnią się za bardzo. Poniższe ceny są przykładowymi cenami z supermarketu Carrefour:

Woda 1,5l 1 lira
Woda 5l 2,75 lir
Schweppes 1l 5,50 lir
Coca Cola 1,5l 5,25 lir
Herbata 1 kg 25,95 lir
Cukier 5kg 29,75 lir
Makaron 500g 2,95 lir
Olej słonecznikowy 2l 25,45 lir
Winogrono 1kg 7,45 lir
Nektarynka 1kg 11,9 lir
Arbuz 1kg 0,99 lir
Melon 1kg 4,99 lir
Cukinia 1kg 3,75 lir
Bakłażan 1kg 4,9 lir
Pomidor 1kg 1,59 lir
Ogórek 1kg 5,99 lir
Mleko 1l 3,75 lir
Ayran 1,5l 3,95 lir
Chałwa 500g 12 lir
Wafelki 140g 4,25 lir
Snickers/Twix 3,25 lir
KitKat 2,25 lir
Czekolada Milka 100g 7,95 lir
Płatki Nesquik 500g 18 lir
Nutella 750g 23,65 lir

Transport

W Stambule można poruszać się metrem, autobusami, tramwajami oraz promami. Ceny przejazdów wynoszą 3-4 liry w zależności od trasy. Aby korzystać z transportu publicznego, najłatwiej jest kupić kartę Istanbulkart i doładować ją wybraną kwotą. Przykładowe ceny za transport:

Karta Istanbulkart 6 lir
Prom Eminönü – Anadolu Kavağı 3,7 lir
Prom Eminönü – Kadıköy 4 liry
Prom Eminönü – Wyspy Książęce 10 lir
Autobus Ortaköy – Eminönü 3,5 lir
Autobus z lotniska do Fatih 25 lir

Zwiedzanie

Osobiście nie chodziliśmy po muzeach w Stambule bo już zabrakło nam na to czasu. Chcę wam jednak pokazać jakie są ceny wstępu do najbardziej popularnych atrakcji w mieście.

Pałac Topkapı 100 lir
Cysterna bazyliki 30 lir
Wieża Galata 35 lir

Karta SIM

Karty SIM w Turcji są niestety drogie, a turyści mogą kupić kartę ważną jedynie 3 miesiące czyli tyle ile pobyt turystyczny. Jeśli chcecie mieć turecki numer i pakiet internetu to w pierwszym miesiącu pobytu musicie doliczyć do tego jeszcze koszt karty. Sprawdzaliśmy oferty z dwóch firm: Vodafone oraz Turkcell. Oferty zmieniają się na bieżąco, ale w sierpniu 2020 karta SIM i pakiet internetu 25 GB w Vodafone kosztował 300 lir za miesiąc, a ta sama oferta w Turkcell 250 lir. Co ciekawe, nawet różne sklepy tej samej firmy mają czasem zupełnie inne ceny. Dlatego również kartę SIM warto kupić poza miejscami typowo turystycznymi.


Gdzie tanio zjeść w Stambule?

Na poniższej mapie zaznaczyłam polecany przez nas hotel Dove, naszą ulubioną knajpę gdzię często jadaliśmy, naszą ulubioną piekarnię i pobliski sklep.

Ile kosztował nas miesiąc w Stambule?

Hotel

W sumie 25 dni w hotelu w Stambule kosztowały nas 1910 lir.

Jedzenie

Ponieważ mieszkaliśmy w hotelu i nie mieliśmy kuchni jadaliśmy głównie na mieście, a śniadania kupowaliśmy w pobliskiej piekarni.  Prawie miesiąc takiego żywienia kosztował nas 990 lir.


Transport

Za niecały miesiąc korzystania z transportu publicznego (głównie z promów) zapłaciliśmy 190 lir.

Inne

Pozostałe koszty tj. zakup karty SIM, środki higieniczne, znaczki pocztowe kosztowały nas 220 lir.

Podsumowanie

Łącznie 25 dni w Stambule kosztowały nas 3310 lir czyli ok. 1675 zł. Daje nam to budżet 837,5 zł na osobę za niecały miesiąc lub 67 zł dziennie na dwie osoby.