Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Na początku sierpnia ruszyliśmy w podróż z biletem w jedną stronę. Z planem podróży na minimum rok, z marzeniem podróży dookoła świata. Tak długa podróż wymaga jednak sporych przygotowań, które trzeba zacząć przynajmniej kilka miesięcy przed wyjazdem. O czym warto pamiętać przed długą podróżą? Co załatwić przed rocznym wyjazdem? Co zrobić przed długą podróżą? Jak przygotować się do podróży dookoła świata?

Wiele w tych rzeczy przyda wam się zarówno przed wyjazdem na miesiąc, na pół roku czy nawet na rok.  Bez względu na długość podróży, wiele spraw warto załatwić z wyprzedzeniem. My nie mamy określonej daty powrotu do Polski. To nasza gotowa checklista rzeczy, o których warto pamiętać przed każdą długą podróżą.

Jeśli wolisz posłuchać o tym co zrobić przed długą podróżą, obejrzyj vloga

Wykup ubezpieczenie

Bez względu na długość wyjazdu niezbędne jest ubezpieczenie. Przy dłuższej podróży ważne jest aby sprawdzić czy ubezpieczenie nie ma ograniczenia w liczbie dni, które mozecie spędzić za granicą. Wiele ofert tak właśnie działa. Firmy oferują ubezpieczenie podróżne z ograniczeniem podróży do np. 6o dni. Jeśli przekroczycie ten czas i będziecie musieli skorzystać z ubezpieczenia, nie pokryje ono waszego leczenia.

Zrób badania kontrolne

Na wszelki wypadek przed podróżą zrób sobie badania kontrolne i idź na wizytę do dentysty. Polecam zrobić to przynajmniej pół roku przed planowanym wyjazdem. Jeśli nie robiliście badań kontrolnych regularnie to przed dłuższym wyjazdem z kraju lepiej to nadrobić. Może się okazać (tak jak było w moim przypadku), że nie do końca jest z waszym zdrowiem dobrze. Im wcześniej zrobicie badania, tym więcej macie czasu na odpowiednie podreperowanie swojego stanu zdrowia i konsultacje z lekarzem odnosnie do bezpieczeństwa w podróży. Dodatkowo sprawdzenie swojego stanu zdrowia daje wam mniejsze szanse na to, że w obcym kraju będziecie musieli szukać pomocy lekarskiej.


Zrób wymagane szczepienia

Sprawdź czy kraj lub region, który planujesz odwiedzić wymaga jakiś szczepień oraz czy są one obowiązkowe czy zalecane. Następnie udaj się do lekarza medycyny podróży aby skonsultować, które szczepienia są ci potrzebne i kiedy je wykonać. Im wcześniej zainteresujesz się szczepieniami tym lepiej. Kiedy sama poszłam do lekarza medycyny podróży kilka miesięcy przed wyjazdem, dowiedziałam się, że jestem jedną z niewielu osób, które przychodzą na wizytę tak wcześnie. Większość podróżujących zajmuje się takimi rzeczami tydzień przed wyjazdem. A niektóre szczepienia podawane są w kilku dawkach w odstępach co kilka tygodni. Skonsultuj potrzebne szczepienia oraz ich termin z lekarzem.

Więcej o naszej podróży, przeczytasz tutaj.

Przygotuj dokumenty

Wyjeżdżasz na pół roku, a twój paszport traci ważność za rok? To może być dobry moment aby już teraz wymienić go na nowy. Zazwyczaj przy przekraczaniu granicy kraje wymagają przynajmniej 6 miesięcy ważności dokumentu podróży, dlatego im dłużej ważny jest twój paszport tym lepiej. Upwenij się też czy do których państw będzie potrzebny ci paszport, a gdzie wystarczy tylko dowód osobisty. Pamiętaj też, że wyrobienie paszportu oraz dowodu osobistego, może trwać do 30 dni.

Wyrób wizę

Upewnij się, czy do państw, które masz w planach odwiedzić potrzebna ci będzie wiza oraz czy możesz kupić ją na lotnisku. Tak jest np. w przypadku wizy do Egiptu. Jednak do innych państw trzeba wyrobić wizę w ambasadzie jeszcze przed podróżą. Jeśli masz w planach podróż po kilku krajach, sprawdź czy wizę możesz wyrobić po drodze w ambasadzie w innym państwie.


Międzynarodowe prawo jazdy

Jeśli masz w planach długą podróż i nie do końca wiesz jak będziesz się przemieszczać, może ci się przydać międzynarodowe prawo jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy można wyrobić według Konwencji Genewskiej lub Wiedeńskiej, w zależności od tego jakie kraje odwiedzisz i którą z konwencji podpisało dane państwo. Na szczęście wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy trwa zaledwie 3 dni robocze. Dokument jest ważny 3 lata.

Załóż profil zaufany

Jeśli jeszcze nie masz profilu zaufanego, to dobry moment żeby go założyć. Przy rocznym wyjeździe musisz przecież w końcu złożyć zeznanie podatkowe. Być może będziesz potrzebować też wysłać pismo do jakiegoś urzędu w Polsce, czy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. Wszystko to możesz szybko załatwić przez profil zaufany.

Zostaw pełnomocnictwo pocztowe

Zostaw komuś ze swoich bliskich pełnomocnictwo pocztowe. Wzór pełnomocnictwa znajdziesz na stronie Poczty Polskiej. Wystarczy, że wypełnisz je i zaniesiesz do placówki pocztowej, z której będą odbierane dla ciebie przesyłki, a wskazana w formularzu osoba będzie mogła odebrać je za ciebie. W ten sposób nie ominą się żadne listy polecone.


Wyrób kartę walutową

Im dłuższa podróż, tym więcej potrzeba na nią środków finansowych. A im więcej potrzeba pieniędzy, tym więcej można stracić na przewalutowaniu. Załóż sobie kartę walutową, która nie pobiera opłat za wypłaty z bankomatu oraz za przewalutowanie. A jeśli są opłaty, to możliwie jak najniższe. Podziękujesz sobie później, kiedy zobaczysz jak często musisz wypłacać pieniądze z bankomatu za granicą oraz kiedy porównasz kursy mniej popularnych walut w kilku bankach. Naprawdę różnice nawet przy miesięcznej podróży są znaczące.

Porządnie się spakuj

Pakowanie przy długiej podróży jest bardzo ważne. Zwłaszcza kiedy preferujecie typowy backpacking, dużo się przemieszczacie i często nosicie cały swój bagaż. Moje podejście do pakowania (bez względu na długość podróży) jest takie: lepiej zabrać mniej i nie nosić, niż mieć dużo zbędnych rzeczy. A jeśli czegoś będę bardzo potrzebować, mogę to przecież dokupić na miejscu. Ograniczam wszystkie rzeczy do minimum, zabieram tylko to co niezbędne. Dodatkowo stawiam na praktyczne rozwiązania zarówno jeśli chodzi o ubrania jak i kosmetyki. Pakuję się też w plecak tak żeby zmieścił się jako bagaż podręczny. Trzy razy się zastanów czy czegoś na pewno potrzebujes w swojej podróży i dopiero wtedy to spakuj. To jak my spakowaliśmy się w podróż w bagaże podręczne po 12 kg możesz zobaczyć we vlogu.

Co waszym zdaniem jeszcze warto załatwić przed podróżą dookoła świata? Co zrobić przed długą podróżą?