Co zobaczyć na Wyspach Alandzkich? Jakie ciekawe atrakcje czekają na was w Mariehamn i okolicach? Co warto zwiedzić? Ile czasu spędzić na Wyspach Alandzkich? Kiedy najlepiej tam jechać? Jak dojechać na Alandy?

Wyspy Alandzkie to najmniejszy region Finlandii. Region wyjątkowy i zachwycający, który polecam odwiedzić każdemu. Co zobaczyć na Wyspach Alandzkich?

Ciekawe fakty o Wyspach Alandzkich znajdziesz tutaj.

Wyspy Alandzkie – informacje praktyczne

Jak dojechać na Wyspy Alandzkie?

Do stolicy Wysp Alandzkich Mariehamn można dolecieć samolotem, jednak dużo tańszą opcją jest prom. Promy pływają do Mariehamn codziennie z Turku, Helsinek oraz Sztokholmu. My wybraliśmy się tam z Turku i jedyne połączenie byłodostępne liniami Viking Line. Prom płynie z Turku do Sztokholmu i zatrzymuje się w Mariehamn.


Kiedy zarezerwować bilety na prom?

Promy na Wyspy Alandzkie mają stałe ceny, dlatego możecie kupić bilety nawet na dzień przed podróżą. W sierpniu podróż z Turku do Mariehamn dla dwóch osób z samochodem osobowym kosztowała nas 46 euro. Za to podróż powrotna 51 euro. Co ciekawe jeśli wracacie z Mariehamn do Turku, sprawdźcie czy wasz bilet nie będzie tańszy jeśli zarezerwujecie kajutę. To nie żart. Kiedy szukaliśmy biletów na dzień przed powrotem, podróż bez kajuty kosztowała 50 euro, za to z kajutą 43 euro. Ostatecznie spóźniliśmy się z rezerwacją i te kajuty się skończyły, ale udało nam się zarezerwować inną w cenie 51 euro. A kajuta się przydaje jeśli spaliście na Wyspach Alandzkich w samochodzie. Tym bardziej, że podróż z Mariehamn do Turku trwa ponad 5 godzin. Na pewno docenicie ten kilkugodzinny odpoczynek.

Zobacz jak wygląda podróż promem na Wyspy Alandzkie w naszym vlogu.

Kiedy jechać na Wyspy Alandzkie?

O ile samą Finlandię warto zobaczyć zimą, tak polecam wam jechać na Wyspy Alandzkie latem. Alandy nie są miejscem pełnym turystów więc nawet w środku lata będziecie z dala od tłumów. Poza tym, niektóre atrakcje na wyspach czynne są tylko w okresie letnim.Booking.com

Mapa

Co zobaczyć na Wyspach Alandzkich?

Wyspy Alandzkie to mimo wszystko spory obszar. Jeśli macie czas, spędzcie tam przynajmniej tydzień i podróżujcie też po mniejszych wyspach. Jeśli macie tylko kilka dni, a chcecie doświadczyć zarówno natury jak i historii, płyńcie do Mariehamn. Co warto zobaczyć w okolicach Mariehamn?

Zamek Kastelholm

Kastelholm to jedyna średniowieczna twierdza na Wyspach Alandzkich. Dokładna data jego budowy nie jest znana, jednak pierwsze wzmianki pochodzą już z roku 1388. Zamek był rezydencją szewdzkich królów. Gustaw I Waza bardzo lubił spędzać czas na Wyspach Alandzkich i uczynił Kastelholm swoją rezydencją łowiecką. W środku zamku można zobaczyć herby jego właścicieli. Co ciekawe, znajdziecie tam też orła białego na czerwonym tle. Przez pewien czas właścicielką zamku była bowiem Katarzyna Jagiellonka, córka Zygmunta Starego i żona króla Szwecji, Jana III Wazy.

Przed wizytą sprawdzcie godziny otwarcia i pamiętajcie, że zamek otwarty jest tylko w sezonie letnim od 2 maja do 27 września. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Bilet wstępu:

osoba dorosła: 8 euro

dziecko (7-17 lat) : 5 euro

Parking: bezpłatny

Twierdza Bomarsund

Jej budowę rozpoczęto w 1830 roku, kiedy wyspy znajdowały się pod panowaniem rosyjskim. Forteca miała pomieścić 5000 osób i 500 armat. Jednak jej budowa nigdy nie została ukończona. W 1854 roku w czasie wojny krymskiej, twierdzę zaatakowały francuskie i angielskie oddziały, a następnie wysadziły ją w powietrze. Po wojnie krymskiej, według traktatu paryskiego z 1856 roku, postanowiono, że Alandy będą obszarem zdemilitaryzowanym i nie będą na nich budowane żadne fortyfikacje. Do dzisiaj jednak zachowały się pozostałości po fortecy Bomarsund, a niedaleko znajduje się piękny punkt widokowy: Notviks tornet.

Bilet wstępu: brak biletów wstępu.

Muzeum morskie

Odwiedzenie muzeum polecono nam w punkcie informacji w Mariehamn, jednak ostatecznie odpuściliśmy tę atrakcję. Czemu jednak o niej piszę? Bo nawet jeśli nie chcecie zwiedzać muzeum, to warto podjechać do portu obok muzeum i obejrzeć statki. Znajduje się tam Pommern, który należy do muzeum i kupując bilet, możecie go zwiedzić również w środku. Poza tym w zależności od szczęścia zobaczycie też inne piękne statki w okolicy.


Bilet wstępu:

osoba dorosła: 14 euro

dziecko (7-17 lat): 8 euro

Natura, natura i widoki

Wyspy Alanadzkie nie są pełne typowo turystycznych zabytków. Mają jednak coś znacznie ciekawszego czyli niepowtarzalne widoki i to dla nich warto tam jechać. Jeśli lubicie spędzać czas na łonie natury, kempingach to jest idealny kierunek dla was. Jest tam mnóstwo miejsc na wycieczki piesze i rowerowe, na żagle, kąpiele w jeziorach i czego tylko dusza zapragnie. Szukajcie pięknych widoków i miejsc z dala od wszystkiego. Wtedy doświadczycie prawdziwych Alandów.