Co warto wiedzieć o Wyspach Alandzkich?

Sama Finlandia nie jest popularnym wśród Polaków kierunkiem podróży. Jeszcze mniej znany jest natomiast jej najmniejszy region czyli Wyspy Alandzkie. Ta część Finlandii jest naprawdę niezwykła, a my mieliśmy okazję pojechać tam w sierpniu 2019 roku. Co warto wiedzieć o Wyspach Alandzkich? Jakie ciekawostki powinniście poznać o tym regionie Finlandii?

Zobacz jak wyglądają Wyspy Alandzkie w naszym vlogu

Wyspy Alandzkie w liczbach

Wyspy Alandzkie znajdują się na Morzu Bałtyckim, u wejścia do Zatoki Botnickiej. Alandy składają się z ponad 6700 wysp z czego tylko ok. 60 jest zamieszkanych. Na wszystkich tych wyspach mieszka prawie 30 000 osób, z czego aż 1/3 zamieszkuje stolicę (i jedyne miasto na wyspach) Mariehamn. Łączna powierzchnia regionu to 1552,56 km².

Historia Wysp Alandzkich

Do 1809 roku Wyspy Alandzkie należały do Szwecji. Włśnie wtedy, na mocy traktatu z Haminy, który zakończył wojnę rosyjsko-szwedzką, Finlandia oraz Alandy, stały się częścią Imperium Rosyjskiego. Niepodległość ogłosiły pod koniec 1917 roku. Chociaż po odzyskaniu niepodległości od Imperium Rosyjskiego, mieszkańcy Wysp Alandzkich wyrazili chęć przyłączenia się do Szwecji, ostatecznie sprawę przynależności regionu rozwiązano w 1921. Wtedy podczas rady Ligii Narodów zadecydowano, że zwierzchnictwo nad wyspami uzyska Finlandia.


Język

Alandy to jedyny region w całej Finlandii, który jest szwedzkojęzyczny. W Finlandii językami urzędowymi są fiński oraz szwedzki. W miastach, gdzie większość obywateli jest fińskojęzyczna, w szkołach jako drugi język uczony jest szwedzki, a tam gdzie przeważa społeczność szwedzkojęzyczna, uczy się języka fińskiego. Tabliczki z nazwami miast oraz ulic pisane są w dwóch językach, a ten język, który przeważa w danej miejscowości bądź regionie, zapisany jest zawsze na górze. Właśnie dlatego w stolicy Wysp Alandzkich zobaczycie szewdzką nazwę miasta: Mariehamn, oraz fińską: Maarianhamina.

Autonomia Alandów

Chociaż Wyspy Alandzkie to region należący do Finlandii, ma swego rodzaju autonomię. Posiada m.in. swoją własną flagę oraz parlament i rząd. Parlament na Alanadach składa się z 30 posłów, a rząd z 6 ministrów oraz premiera.

Polityka Wysp Alandzkich

Alandy są politycznie neutralne i są całkowicie zdemilitaryzowane. Osoby pochodzące z Alandów, zwolnione są z obowiązkowej służby w fińskiej armii.


Dojazd na Wyspy Alandzkie

Najpopularniejszym środkiem transportu aby dostać się na wyspy jest prom. Promy pływają do Mariehamn ze Sztokholmu, Turku oraz Helsinek. Niedaleko stolicy znajduje się też lotnisko, więc można tam przylecieć samolotem.

Tablice rejestracyjne

Pomimo tego, że Wyspy Alandzkie jako część Finlandii należą do Unii Europejskiej, mają swoje własne tablice rejestracyjne. Zamiast flagi Unii Europejskiej znajduje się na nich flaga Alandów.

Własna domena

Strony internetowe z Wysp Alandzkich mają też swoją własną domenę: ax.

Tove Jansson na Wyspach

Czas na Wyspach Alandzkich uwielbiała spędzać znakomita fińska pisarka – Tove Jansson. Autorka Muminków zwykła spędzać lato na wyspie Källskär. Krajobrazy Alandów oraz morze były ogromną inspiracją w całej jej twórczości.