Wszyscy pamiętamy z dzieciństwa opowieści o Muminkach. Jeśli nie czytano nam wtedy książek Tove Jansson, to pewnie oglądaliśmy serial animowany produkcji japońsko-fińsko-holenderskiej z lat 90-tych. Kto z nas nie marzył o tym żeby świat Muminków istniał i żeby można było zajrzeć do niebieskiego domku? Teraz jest to możliwe bo Dolina Muminków naprawdę istnieje w Finlandii.

Gdzie leży Dolina Muminków?

Dolina Muminków to park rozrywki, który znajduje się na Wyspie Kailo w niewielkim mieście Naantali w Finlandii. Naantali położone jest zaledwie 15 km od Turku i przyciąga turystów przede wszystkim muminkową wyspą. Park otworzono na Wyspie Kailo w 1993 roku.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Dolina Muminków otwierana jest obecnie trzy razy do roku. Pierwszy raz zimą, w lutym, następnie latem (w 2019 roku od 8.06 do 28.08) oraz na trzy weekendy października (w 2019: 12-13.10, 17-20.10 oraz 26-27.10). W każdym terminie inne są godziny otwarcia. Kiedy byliśmy w Dolinie Muminków w połowie sierpnia, była ona otwarta od 12 do 18.

Ile kosztują bilety wstępu?

Cena biletu zależy od tego czy kupuje się je on-line czy w kasie przy wejściu oraz od terminu wizyty. Latem wstęp jest najdroższy bo kosztuje 28 euro od osoby (cena online) lub 31 euro (jeśli kupujecie bilet na miejscu). Jesienią i zimą cena biletu to już 20 euro (cena online). Park oferuje też specjalne ceny biletów dla rodzin, a dzieci do 2 roku życia wchodzą za darmo. Poza tym można kupić bilety dwudniowe. Jeśli chcecie spędzić w parku dwa dni to taki bilet całkiem się opłaca. Latem kosztuje 37 euro od osoby podczas gdy jednodniowy bilet to koszt 28 euro.

Aktualne ceny biletów możecie sprawdzić tutaj.

Kiedy jechać do Doliny Muminków?

Jechać do Doliny Muminków latem czy zimą? A może jesienią? Latem wstęp do parku jest co prawda najdroższy, ale jednocześnie możemy liczyć na dobrą pogodę. Zimą i jesienią jest taniej, ale szczególnie zimą jest już chłodno. Z drugiej jednak strony domek Muminków musi wyglądać magiczne przyprószony śniegiem. Wybór terminu należy do Was. My byliśmy w Dolinie w sierpniu i nie żałujemy. Jeśli planujecie jechać tam właśnie latem to postarajcie się nie iść do parku w weekend. Wtedy jest zdecydowanie więcej ludzi. Ja polecam Wam za to wybrać jakikolwiek dzień w środku tygodnia, a zwiedzanie będzie dużo przyjemniejsze.


Atrakcje Doliny Muminków

Co tak naprawdę można zwiedzić w Dolinie Muminków? Dolina Muminków pełna jest atrakcji. Właściwie każde miejsce, które pamiętacie z książki lub bajki o Muminkach zostało tu dokładnie odwzorowane. Oczywiście największą atrakcją jest Dom Muminków, ale nie jest to jedyne miejsce warte zobaczenia. Wśród atrakcji Doliny znajdziecie:

Dom Muminka
Dom Paszczaka
Posterunek policji
Budynek straży pożarnej
Muminkową pocztę
Edwarda olbrzyma w jeziorze
Eksperymenty Migotka
Puszkę kawy Wiercipiętka
Obozowisko Włóczykija
Letni dom Ryjka
Jaskinię Hatifnatów
Dom Buki
Dom Czarownicy
Labirynt
Plażę

Poza tymi wszystkimi miejscami można spotkać ulubione postaci z bajki. Jest tam Muminek, Migotka, Mamusia Muminka, Tatuś Muminka, Migotek, Mała Mi, Filifionka, Ryjek, Włóczykij, Wiercipiętek (tata Ryjka), czarownica, Bobek, Topik i Topcia.

W parku znajdują się też dwie sceny, na których przez cały dzień odbywają się przedstawienia. Są one co prawda po fińsku lub szwedzku jednak te, prezentowane na dużej scenie w Teatrze Emma, mają też angielskie napisy.

Muminkowa poczta

Jedną z ciekawszych atrakcji jest też Muminkowa poczta. Nie dość, że znajdziecie tam całą masę pocztówek i książek o Muminkach, to możecie też wysłać pocztówkę z jednym ze znaczków (oczywiście z Muminkami), na której pojawi się stempel z Muminkiem. Szczególnie dobra okazja dla kolekcjonerów pocztówek bowiem z żadnym innym miejscu nie stempluje się przesyłek Muminkiem.Restauracje i sklepy

Sporą część Doliny zajmują też restauracje i sklepy, w których można kupić dosłownie wszystko z Muminkami. Jeśli chcecie kupić pamiątki z Muminkami tj. kubki czy maskotki, to polecam Wam jednak udać się w inne miejsce. Właściwie każdy supermarket w Finlandii ma takie przedmioty z postaciami z bajki. Znajdziecie je też w większych miastach w znanym domu towarowym Stockmann. Pamiątki z Muminkami są tam znacznie tańsze niż w parku.

Czy warto jechać do Doliny Muminków?

Na początku sama zastanawiałam się czy wycieczka do Doliny Muminków to na pewno dobry pomysł i czy park warty jest spędzenia tam całego dnia. Teraz mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że tak! Uwielbiałam Muminki kiedy byłam dzieckiem i możliwość odwiedzenia muminkowego świata to było spełnienie marzenia z dzieciństwa! Myślę, że każdy kto pokochał powieści Tove Jansson lub/i film animowany, powinien odwiedzić Dolinę Muminków w Naantali.

Darmowy parking

Jeśli, tak jak my, wybieracie się do Naantali samochodem to musicie znaleźć miejsce parkingowe. W Naantali znajduje się parking dedykowany dla gości parku i kosztuje 10 euro. My polecamy wam alternatywne rozwiązanie. Kawałek za płatnym parkingiem, za stacją benzynową jest darmowy parking gdzie można zostawić auto na 8 godzin. Jedyny warunek to posiadanie tabliczki parkingowej. Możecie ją kupić w każdym supermarkecie. Na takiej tabliczce zaznaczacie, o której zostawiliście tam samochód i możecie korzystać z 8 darmowych godzin parkowania. Parking zaznaczyłam dla Was na poniższej mapie na zielono. Pozostałe parkingi miejskie w okolicy parku są płatne za godzinę także wychodzą jeszcze drożej niż parking Doliny Muminków.

Taki znak oznacza, że parking jest darmowy z tabliczką parkingową przez 8 godz.

Co jeszcze warto zobaczyć w Naantali?

Naantali to nie tylko Wyspa Kailo z Doliną Muminków. To jedno z najstarszych miast w Finlandii. Polecam wam też zrobić sobie spacer po starej cześci miasta położonej niedaleko wyspy. Ma ona piękną, tradycyjną zabudowę, która zrobiła na nas duże wrażenie.

Informacje praktyczne

 • przy wejściu do Doliny Muminków dostajecie opaskę na rękę z kodem QR, która uprawnia was do korzystania z parku przez cały dzień. Możecie więc w międzyczasie z niego wyjść, a później wrócić
 • bilety lepiej kupić online tutaj, niż w kasie, bo są tańsze
 • w Dolinie Muminków można spokojnie spędzić cały dzień i wcale się nie nudzić tak więc zarezerwujcie sobie na to czas
 • jeśli idziecie do parku latem to polecam wam wybrać dzień w tygodniu, a nie w weekend. Jest zdecydowanie mniej ludziVlog z Doliny Muminków

Tych, którzy chcą zobaczyć więcej muminkowego parku rozrywki, zapraszam na nasz kanał na YouTube gdzie można obejrzeć vloga z tego miejsca.

Mapa

6 Comments

 1. Mimo iż Muminki nie były moja ulubioną bajka, to miejsce to chętnie bym odwiedziła, wygląda super kolorowo 🙂

  1. Author

   Bardzo polecam 🙂 Naprawdę świetne miejsce żeby spędzić dzień 🙂

  1. Author

   Oj tak! 🙂

  1. Author

   A my nie byliśmy w Muzeum Muminków 🙁 Następnym razem możemy nadrobić 🙂

Comments are closed.