W zeszłym roku spędziliśmy 1,5 tygodnia podróżując autem po Finlandii. Była to nasza pierwsza podróż do tego kraju i zupełnie nie wiedzieliśmy czego się spodziewać. Okazało się, że Finlandia to raj dla ludzi podróżujących samochodem, a przepiękna natura, cisza i spokój są po prostu uzależniające. Nigdy wcześniej nie odpoczęliśmy tak w podróży jak właśnie w Finlandii. Co warto zobaczyć w Finlandii? Jakie atrakcje polecamy wam na pierwszą podróż do tego kraju?

Kiedy jechać do Finlandii?

Najpiękniejsze zdjęcia z Finlandii to dla mnie te przedstawiające Laponię pełną białego puchu. Jednak z racji tego, że podróżując samochodem, również w nim nocujemy, zdecydowaliśmy się jechać do Finlandii latem. Była to część naszej podróży dookoła Morza Bałtyckiego. Chociaż nie było pięknych zimowych widoków to wciąż fińska natura nas po prostu oczarowała. A przy okazji, obyło się bez dużych tłumów turystów.

Jeśli chodzi o pogodę to nawet w środku lata, na północy kraju jest zimno. W ciągu 1,5 tygodnia, przejechaliśmy z Helsinek gdzie było ponad 25⁰C, do Rovaniemi gdzie było zaledwie 12⁰C. Na szczęście trafiliśmy też tylko na dwa dni deszczowe więc wyjazd pod względem pogody możemy uznać za bardzo udany.

Mapa

Zacznijmy od mapy miejsc, które opisałam w tym tekście. Jak widzicie jeszcze sporo Finlandii do odkrycia przed nami.

Co zobaczyć w Finlandii?

Helsinki

Helsinki nie znalazły się na szczycie listy naszych ulubionych europejskich stolic. Jednak to miasto zdecydowanie ma coś w sobie i warto je odwiedzić chociaż na jeden dzień. Nam spodobał się szczególnie Skalny Kościół, katedra oraz plac Senacki. A jeśli jesteście fanami Muminków, to w stolicy Finlandii znajdziecie nie tylko sklep dedykowany tym postaciom, ale też Muminkową kawiarnię.


Jednak najciekawsza atrakcja leży poza centrum miasta. Twierdza Suomenlinna znajduje się na sześciu wyspach. Kiedyś miała funkcję obronną, teraz znajduje się tam muzeum wojskowe oraz liczne kawiarnie i restauracje. Twierdza została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tam dojechać promem z portu w Helsinkach.Booking.com

Turku

Skłamałabym gdybym powiedziała, że warto przyjechać do Finlandii tylko po to by zwiedzić Turku. Samo miasto nie jest zachwycającą atrakcją turystyczną. Ma jednak bardzo ciekawą okolicę, a przy okazji warto zajrzeć chociaż na kilka godzin również do Turku. W mieście zobaczycie między innymi zamek oraz katedrę. Warto przejść się też do portu lub odpocząć w jednym z licznych parków.

Ruissalo

To jedno z tych miejsc w okolicach Turku, w którym warto spędzić więcej czasu. Wyspa Ruissalo jest idealna dla osób, które lubią spędzać czas blisko natury. Znajdziecie tam dębowe lasy, plaże, ogrody botaniczne oraz piękne XIX-wieczne wille. Dodatkowo na wyspie są liczne trasy rowerowe i piesze oraz miejsca kempingowe. Spędziliśmy tam w sumie 3 dni, robiąc jednodniowe wycieczki po okolicy. Mimo tego, że był sierpień, wciąż nie było tam wielu ludzi.

Naantali i Dolina Muminków

Niewielkie miasteczko Naantali słynie z Doliny Muminków czyli parku rozrywki położonego na wyspie Kailo. Park otwarty jest trzy razy do roku i przyciąga tysiące turystów z całego świata. Nic dziwnego! Jest idealnym odwzorowaniem świata stworoznego przez Tove Jansson. A kto z nas nie chciałby zobaczyć prawdziwego Domu Muminka albo Jaskini Buki? Wizyta w Dolinie pozwala chociaż na chwilę przenieść się do magicznego świata Muminków.


Samo Naantali też zasługuje na uwagę. Jest to jedno z najstarszych miast w kraju, które zachwyca swoją tradycyjną zabudową. Warto zatrzymać się tam na spacer, jeśli i tak planujecie wizytę na Wyspie Muminków.

Zobacz jak wygląda Dolina Muminków w naszym vlogu.

Wyspy Alandzkie

Turku jest też dobrą bazą wypadową na Wyspy Alandzkie. Codziennie odpływa stamtąd prom do stolicy wysp – Mariehamn. Wyspy Alandzkie to archipelag składający się z ponad 6700 wysp, z czego tylko ok. 60 jest zamieszkanych. Jeśli wydawało nam się że na Wyspie Ruissalo było pusto, to prawdziwe znaczenie tego słowa zrozumieliśmy dopiero na Wyspach Alandzkich. Na Alandy przyciągnęły nas wyjątkowe widoki i ciekawość bo niewiele o tym miejscu wcześniej wiedzieliśmy. Znaleźliśmy spokój, ciszę, brak turystów i naprawdę obłędny krajobraz.

Na Wyspach Alandzkich można spędzić tydzień, a i tak będzie to za mało czasu aby nacieszyć się tym miejscem. My mieliśmy zaledwie dwa dni więc zwiedzaliśmy atrakcje w okolicy Mariehamn. Jeśli nie macie wiele czasu to polecam wam zobaczyć Zamek Kastelholm, Fortecę Bomarsund oraz port przy Muzeum Morskim.

Rauma

Rauma to niewielkie miasto położone niecałe 100 km na północ od Turku. W 1991 roku centrum miasta zostało wpisanę na listę UNESCO ze względu na świetnie zachowaną tradycyjną, drewnianą zabudowę. Niskie, kolorowe budynki rzeczywiście robią duże wrażenie. Spacerując wąskimi uliczkami ma się wrażenie jakby czas w Raumie zatrzymał się na początku XX wieku. Urocze miejsce na spacer i doświadczenie tradycyjnej fińskiej architektury.

Yyteri

Kiedy myślimy o Finlandii mamy przed oczami śnieg, lasy, renifery i Świętego Mikołaja. A Yyteri to akurat jedna z najdłuższych w kraju (i w ogóle w krajach nordyckich) – plaża. Ma ona ok. 6 km długości. Plaża jest znana z wyjątkowo dużego na skalę Europy obszaru wydm. Pamiętajcie jednak, że nie wolno na nie wchodzić, aby ich nie zniszczyć tak więc odpadają sesje zdjęciowe na wydmach.

Rovaniemi

Rovaniemi słynie ze znajdującej się w pobliżu Wioski Świętego Mikołaja. Co roku przyciąga ona setki tysięcy turystów. To właśnie tam możecie przekroczyć koło podbiegunowe, spotkać się ze Świętym Mikołajem, wysłać list ze specjalnym stemplem i skorzystać z wielu innych atrakcji. Nas Wioska Świętego Mikołaja nie zachwyciła tak jak byśmy tego oczekiwali, ale przynajmniej spełniliśmy swoje marzenie o przekroczeniu koła podbiegunowego. Dla wielu wioska jest miejscem magicznym, które po prostu trzeba zobaczyć. Ja radzę pojechać jeśli macie taką możliwość i wyrobić sobie własne zdanie.Booking.com

Dlaczego warto pojechać do Finlandii? Przeczytaj moje 13 powodów.

Finlandia zdecydowanie nie jest krajem, który przyciąga wielu Polaków. Uważam jednak, że warto tam pojechać. Dla nas był to dopiero pierwszy pobyt w tym kraju. Widzieliśmy zaledwie małą część Finlandii, ale na pewno jeszcze tam wrócimy. Przez 1,5 tygodnia nie zdążyliśmy się nacieszyć Finlandią. Wiemy, że mnóstwo miejsc zostało nam jeszcze do zobaczenia w tym kraju.

W których z tych miejsc już byliście? Które chcielibyście odwiedzić? Co zobaczyć w Finlandii waszym zdaniem? Może polecicie nam coś ciekawego na kolejną podróż?


6 Comments

 1. Finlandia to kraj, do którego na pewno kiedyś chętnie polecę. A dzięki takim wpisom jeszcze większą mam ochotę na odwiedzenie kraju Muminków 🙂

 2. W moim przypadku to Finlandia została tylko liźnięta w postaci Helsinek i okolic. Jak tylko będzie plan wrócić to z przyjemnością wrócę do Waszego wpisu bo sporo tutaj inspiracji 🙂

 3. Finlandia jest niesamowita. Byłam tam kilka razy i zakochałam się po uszy. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, wrócę latem 2021 i muszę przyznać, że nie mogę się już doczekać 🙂 Dzięki za wpis. Na pewno skorzystam z info przygotowując się do wyjazdu 🙂

 4. Helsinki zwiedziłem i się trochę rozczarowałem …
  Poza tym słyszałem, że Finlandia jest piękna

  1. Author

   Moim zdaniem Helsinki są akurat tą najmniej ciekawą częścią Finlandii. To co Finlandia ma najciekawszego to natura, za to miasta nie są specjalnie zachwycające.

Comments are closed.