13 powodów, dla których warto jechać do Finlandii

Dlaczego warto jechać do Finlandii? Czym oczaruje was ten kraj? Co sprawi, że zakochacie się w Finlandii od pierwszej podróży? Spędziliśmy w Finlandii niecałe 2 tygodnie i szczerze pokochaliśmy ten kraj. Zobaczcie dlaczego naszym zdaniem w ogóle warto odwiedzić Finlandię i co powinniście wiedzieć przed podróżą do tego kraju.

Przed podróżą do Finlandii wiedzieliśmy, że niewiele osób z Polski wybiera ten kierunek na wakacje. Sami nie wiedzieliśmy czego się właściwie spodziewać. Ciągle słyszeliśmy, że „tam przecież nic nie ma” albo „tam są tylko lasy”. Jednak zakochaliśmy się w tym kraju po uszy i uważamy, że jest to jedno z najbardziej niedocenianych państw Europy. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi wy też dacie się przekonać, że warto jechać do Finlandii.

Muminki

Kto z nas nie oglądał w dzieciństwie Muminków lub nie słuchał opowieści Tove Jansson na dobranoc? Muminki to moja ukochana bajka z dzieciństwa. Uwielbiałam je oglądać, a później gdy już dorosłam, zaczęłam czytać książki. Finlandia to kraj gdzie właśnie powstały Muminki. Nie dość, że dosłownie wszystko można kupić tam z Muminkami, to jeszcze warto odwiedzić Wioskę Muminków w Naantali gdzie zobaczycie swoje ulubione postaci, domek Muminka oraz inne budynki znane z powieści Tove Jansson. To miejsce, które po prostu musi odwiedzić każdy miłośnik powieści.

Zobacz nasz film z Doliny Muminków na YouTube.

Święty Mikołaj

Finlandia to nie tylko dom Muminków, ale też dom Świętego Mikołaja. Chociaż początkowo mieliśmy mieszane uczucia co do tego miejsca, to ostatecznie pojechaliśmy do Rovaniemi. Odwiedziliśmy Wioskę Świętego Mikołaja, która co roku przyciąga ponad pół miliona turystów1. Na szczęście latem jest tam pusto i nie trzeba czekać w długich kolejkach na mikołajowej poczcie ani na spotkanie ze Świętym Mikołajem.


Koło podbiegunowe

W Finlandii możecie też przekroczyć koło podbiegunowe! Może nie dla wszystkich jest to tak ekscytujące, ale ja nie byłam nigdy dalej na północ niż właśnie w Rovaniemi. To w Wiosce Świętego Mikołaja znajduje się linia graniczna koła podbiegunowego, którą oficjalnie przekorczyliśmy. 

Zorza polarna

Finlandia znana jest też z zorzy polarnej, którą można tam zaobserwować. Zobaczenie zorzy polarnej to jedno z moich podróżniczych marzeń. Jadąc do Finlandii latem zdawaliśmy sobie sprawę, że tego marzenia nie zrealizujemy. Jest to jednak jeden z wielu powodów, dla których na pewno wrócimy do tego kraju i, dla których warto tam pojechać.

Renifery i łosie

Sami Finowie nie przepadają za łosiami ponieważ na drogach ma miejsce wiele wypadków z ich udziałem. Nie chcieliśmy zaliczyć takiego spotkania, jednak mieliśmy nadzieję zobaczyć gdzieś te zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Niestety nie udało się. Przejechaliśmy kraj z Helsinek do Rovaniemi i nie widzieliśmy żadnego łosia. Zobaczyliśmy jednak całkiem sporo reniferów. Te naprawdę trudno przegapić jeśli jedziecie do Laponii. A jeśli tak jak ja macie słabość do tych zwierzaków to będzie dla was niezapomniana podróż.


Sauna

Dopiero  w Finlandii po raz pierwszy poszłam do sauny. Finowie uwielbiają przebywać w saunie. Są one wpisane w ich codzienność i fińską kulturę. Jeśli chcecie jej doświadczyć to koniecznie musicie pójść do sauny. Nie będzie to trudne bo sauny znajdują się wszędzie: na kempingach, w hotelach, siłowniach, a nawet w prywatnych domach czy mieszkaniach. W sklepach budowlanych można nawet kupić wszystkie potrzebne materiały do budowy własnej sauny. Szacuje się, że w Finlandii jest ok. 2 mln saun2, co oznacza, że wszyscy Finowie, których jest 5,5 mln, mogliby jednocześnie przebywać w saunie.

Kraj idealny do podróżowania samochodem

Wysoko cenimy sobie kraje gdzie wygodnie podróżuje się samochodem. Pod tym względem Finlandia jest na samej górze listy państw europejskich. Chociaż nie ma tam wielu autostrad i podróż do Laponii autem zajmuje sporo czasu, to jest mnóstwo innych udogodnień dla podróżujących. W Finlandii znajdziecie mnóstwo bezpłatnych miejsc kempingowych, gdzie każdy może rozbić namiot, a nawet rozpalić ognisko korzystając z dostępnego drewna. Jest też sporo płatnych kempingów z domkami, miejscami na namiot czy kampera. A nawet jeśli nocujecie w aucie to na kempingu można za niewielką opłatą skorzystać z prysznica.

Cisza i spokój

Chyba w żadnej innej podróży samochodem po Europie tak bardzo nie odpoczęliśmy jak właśnie w Finlandii. Cisza, spokój i niewiele ludzi. Może poza Helsinkami w weekend oraz Doliną Muminków, które są zatłoczone. W pozostałych miejscach albo nie było żywej duszy, albo było tylko kilka osób. Naprawdę lubię takie zwiedzanie kiedy można zwyczajnie odetchnąć i cieszyć się nowym miejscem bez masy turystów dokoła. Jeśli lubicie mało turystyczne miejsca to polecam wam właśnie jechać do Finlandii.

Natura

Finlandia naturą stoi. Setki tysięcy jezior i lasy – tak w skrócie można opisać lokalny krajobraz. Jednak Finlandia to też piękne wyspy, plaże oraz parki narodowe. Kraj idealny dla tych, którzy lubią piesze wędrówki, jazdę rowerem, podziwianie widoków i spędzanie czasu na łonie natury.


Bezpieczeństwo

Finlandia znajduje się wśród pierwszych 20 państw w światowych rankingach3 dotyczących bezpieczeństwa. Sami bardzo odczuliśmy to w podróży. Oczywiście zawsze trzeba być uważnym i w każdym kraju należy zachować środki ostrożności. Muszę jednak przyznać, że przez cały pobyt nie czuliśmy żadnego zagrożenia. Często wracaliśmy późnym wieczorem przez miasto albo nocowaliśmy po środku lasu i cały czas czuliśmy się bezpiecznie.

Znajomość języków obcych

Na uwagę zasługuje też dobra znajomość języków obcych przez mieszkańców Finlandii. Nie powinno nas to dziwić. W końcu sama Finlandia jest przecież dwujęzyczna. Urzędowym językiem jest tam nie tylko fiński, ale też szwedzki. Poza tym większość Finów bardzo dobrze mówi po angielsku. Nieważne czy poprosiliśmy o pomoc osobę młodą czy starszą, nie mieliśmy problemów z komunikacją.

Finowie szanują twoją przestrzeń

Nikt nie zwraca na ciebie uwagi. Absolutnie nikt! Nikt nie patrzy na to jak jesteś ubrany, jaki masz kolor włosów, skóry czy makijaż. To jest cudowne! Po prostu nikt nie wytyka cię palcami, nikt na ciebie nie gwiżdże, nie zaczepia. Ludzie zachowują między sobą dystans. Naprawdę bardzo mi się to spodobało.

I są bardzo pomocni

Mimo tego, że w Finlandii można poczuć się całkowicie anonimowo i nikt nie zwróci na nas uwagi, Finowie są jednocześnie przemiłymi ludźmi. Poproszeni o pomoc, nigdy nie zostawili nas w potrzebie. Nieważne czy chodziło o zwykłe wskazanie drogi, pomoc w ogarnięciu systemu parkowania w centrum miasta czy też odpalenie samochodu gdy padł nam akumulator. Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc przypadkowych ludzi.

Czy teraz chcielibyście jechać do Finlandii? Co najbardziej ciekawi was w tym kraju?

Źródła:

1. https://www.visitrovaniemi.fi
2. https://finland.fi/life-society/bare-facts-of-the-sauna/
3. https://worldpopulationreview.com/

 

1 Comment

  1. Finlandia marzy nam się od dawna! A nawet znalazły się kolejne powody do odwiedzenia tego pięknego kraju!

Comments are closed.