Jedną z ważniejszych atrakcji Stambułu jest zwiedzanie meczetów. Warto poświęcić im trochę czasu, bo zarówno te mniejsze jak i większe, robią ogromne wrażenie. Które meczety warto zwiedzić? Które meczety w Stambule są najpiękniejsze?

Stambuł to miasto, w którym mieszka ponad 15 mln osób. Nie zdziwi was więc pewnie fakt, że w całym mieście jest ponad 3000 meczetów. Te największe, wybudowane za czasów Imperium Osmańskiego, przyciągają wzrok w każdej części miasta. Usytuowane są na wzgórzach co sprawia, że poza ciekawymi atrakcjami turystycznymi, są też dobrymi punktami widokowymi.

Zobaczy nasz przewodnik po darmowych atrakcjach Stambułu.

Turyści zazwyczaj odwiedzają te największe meczety w Stambule tj. Błękitny Meczet, Meczet Sulejmana oraz Hagię Sophię. Jednak warto zajrzeć również do tych mniejszych, mają niepowtarzalny klimat i są zdecydowanie mniej zatłoczone. Podczas miesiąca w Stambule odwiedziliśmy w sumie kilkanaście meczetów. Teraz chciałabym pokazać wam nasze ulubione meczety w Stambule, które warto odwiedzić, a o których istnieniu mogliście nawet nie wiedzieć.


Meczet Sulejmana

Meczet Sulejmana powstał za panowania Sulejmana Wspaniałego. Wybudowany został przez architekta Sinana w latach 1550-1557. Obok meczetu znajduje się mauzoleum sułtana Sulejmana oraz grobowiec jego żony Hürrem czyli Roksolany – urodzonej na terenie Królestwa Polskiego. Jest to jeden z największych meczetów w Stambule i moim zdaniem najpiękniejszy. Dookoła meczetu jest sporo zielonej przestrzeni, która jest chętnie wykorzystywana przez mieszkańców w upalne dni aby urządzać pikniki.

Meczet Ortaköy

Meczet Ortaköy zachwyca o każdej porze dnia i nocy. To jedno z lepszych miejsc w Stambule na zrobienie nocnych fotografii. Meczet jest przepięknie oświetlony po zachodzie słońca. Sam budynek jest naprawdę niewielki, ale ma najpiękniejsze wnętrze spośród wszystkich meczetów jakie widziałam w Stambule. Jego budowę ukończono w 1856 roku, a powstał z polecenia sułtana Abdülmecida I.

Meczet Fatih

W miejscu, w którym obecnie znajduje się meczet Fatih, stał kiedyś kościół Świętych Apostołów z VI w. Natomiast w XV w. powstał w tym miejscu meczet, który później został zniszczony podczas trzęsienia ziemi. W 1771 r. meczet odbudowano. Obecnie jest to jeden z największych meczetów w Stambule. Swoją nazwę zawdzięcza Mehmedowi II Zdobywcy, który w 1453 r. zdobył Konstantynopol.

Mała Hagia Sophia

Mała Hagia Sophia powstała jako kościół prawosławny – Kościół Świętych Sergiusza i Bakchusa w VI w, niedługo przed powstaniem Kościoła Mądrości Bożej, czyli późniejszej Hagii Sophii. Stąd popularna opinia jakoby Mała Hagia Sophia miała być pierwowzorem tej późniejszej i bardziej znanej. Pod względem architektury obydwa budynki znacznie się różnią. Jednak mają podobną historię. Mała Hagia Sophia została w XVI w. zamieniona na meczet.


Meczet Osmana Aği

To jedyny meczet na mojej liście, który znajduje się po azjatyckiej stronie Stambułu, a dokładniej w dzielnicy Kadıköy. Powstał w 1612 roku za czasów Sułtana Ahmeda I. Jest to niewielki meczet, do którego rzadko trafiają turyści. Dlaczego więc uważam, że warto do niego zajrzeć? Ma bardzo nietypowe wnętrze z drewnianymi kolumnami. Poza tym warto w Stambule zajrzeć do mniej znanych meczetów żeby przekonać się jak wyglądają miejsca całkowicie nieturystyczne. Meczet Osmana Aği był jedynym, w którym nie mogłam wejść do głównej sali, przeznaczonej do modlitwy dla mężczyzn. W żadnym innym meczecie nie było tego problemu, ze względu na to, że przychodzą tam turyści. Jednak tutaj kilka osób pokazało mi, że mogę wejść jedynie do sali dla kobiet.

Meczet Pertevniyal Valide/Aksaray Valide

Meczet wybudowany z rozkazu Sułtanki Pertevniyal, trzynastej żony Mahmuda II. Powstał  w 1872 roku jednak nie wiadomo dokładnie kto był jego architektem. Meczet nazywany jest Pertevniyal Valide ponieważ Sułtanka Pertevniyal posiadała również tytuł valide sultan, który przysługiwał żyjącej matce panującego sułtana. W środku meczetu znajduje się grób sułtanki. Druga nazwa meczetu Aksaray Valide odnosi się do dzielnicy, w której się on znajduje czyli Aksaray.


Meczet Rüstema Paszy

Rüstem Pasza był zięciem Sulejmana Wspaniałego i to właśnie dla niego powstał ten meczet. Zbudowano go w 1562 roku, a autorem był architekt Sinan. Meczet słynie z niebieskich płytek z motywami tulipanów, wyprodukowanych w İzniku. Niestety pomimo szczerych chęci, przez cały miesiąc nie udało nam się tego meczetu odwiedzić gdyż w sierpniu 2020 roku był cały czas w remoncie. Polecam wam jednak wam go zobaczyć, bo wnętrze nawet na zdjęciach zrobiło na mnie duże wrażenie.

Mapa

Poniżej znajdziecie mapę z zaznaczonymi wspomnianymi meczetami.