Jakie miejsca warto zwiedzić w Atenach? Które atrakcje wybrać? Co zobaczyć w Atenach? Jakie są darmowe atrakcje Aten? Zobaczcie nasz przewodnik po stolicy Grecji i jej darmowych atrakcjach.

Ateny kojarzą nam się przede wszystkim ze zwiedzaniem Akropolu, starożytnych świątyń i muzeów pełnych artefaktów ze Starożytnej Grecji. Jednak te atrakcje są zazwyczaj dosyć kosztowne. Jakie atrakcje warto zobaczyć w Atenach jeśli mamy ograniczony budżet? Co zobaczyć w Atenach za darmo?

Zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Przy placu Sindagma w centrum Aten znajduje się budynek Parlamentu, a przed nim Grób Nieznanego Żołnierza. Żołnierze reprezentacyjnej formacji wojskowej pełnią przy nim straż, a o każdej pełnej godzinie następuje zmiana warty. Straż przy grobie pełnią ewzoni czyli żołnierze służący w Gwardii Prezydenckiej, specjalnie wyselekcjonowani do tego zadania. Najbardziej uroczysta zmiana warty ma miejsce w każdą niedzielę o 11:00 i właśnie tego dnia można zobaczyć żołnierzy w ich mundurach galowych. Jeśli jednak nie uda wam się zobaczyć zmiany warty w niedzielę rano, warto zobaczyć ją również w dzień powszedni.

Niedzielna zmiana warty w strojach galowych
Zmiana warty w strojach codziennych


Murale w dzielnicy Monastiraki i Exarchia

Ateny to miasto pełne sztuki ulicznej. Murale znajdziecie w wielu różnych miejscach w całym mieście. Najwięcej ateńskiego street artu można zobaczyć w dzielnicach Exarchia i w okolicach metra Monastiraki. Wiele z nich to prawdziwe dzieła sztuki! W Atenach znajdziecie przede wszystkim prace znanego indonezyjskiego artysty WD. Szukanie murali w stolicy Grecji może zająć wam kilka dni, a i tak nie zobaczycie ich wszystkich. Polecamy jednak zwrócić na nie uwagę, w czasie spacerów po mieście, murale to żywa sztuka, która ciągle się zmienia.

Więcej murali możesz zobaczyć w naszym vlogu.

Spacer po dzielnicy Plaka i Anafiotika

Plaka to stara, historyczna dzielnica Aten położona wokół północnej i wschodniej części wzgórza Akropolu. Na skraju dzielnicy znajduje się jej wyjątkowa część Anfiotika, zbudowana przez imigrantów z wyspy Anafi, którzy w Atenach pracowali przy renowacji pałacu królewskiego. Charakterystyczną częścią Anafiotiki są niskie białe domy, wybudowane przez mieszkańców na wzór ich rodzinnych domów zostawionych na wyspie. Warto pójść na spacer również do tej części dzielnicy Plaka, jednak pamiętajcie, że w tych domach wciąż mieszkają ludzie.


Chodź z nami na spacer po dzielnicy Plaka i zobacz film z Aten.

Punkty widokowe

Inną darmową atrakcją jest wejście na różne punkty widokowe i oglądanie miasta z góry. Samodzielnie możecie wejść na wzgórze Lycabettus, Areopag czy też na górę Pikilo w Petroupoli. Punkty widokowe są darmowe, o ile nie korzystacie z kolejki linowej, która wjeżdża na wzgórze Lycabettus. Jeśli miałabym polecić wam jeden punkt widokowy to byłoby to wzgórze Lycabettus ze względu na to, że jest najwyższe i jest z niego widok na wszystkie części miasta.

Widok na Ateny ze wzgórza Lycabettus
Widok na Ateny ze wzgórza Areopag


Darmowy Akropol i inne zabytki Aten

Zwiedzanie najważniejszych atrakcji w Atenach może być sporym wydatkiem. Bilet wstępu na sam Akropol w sezonie kosztuje 20 €, a bilet łączony za 30 € pozwala nam wejść na Akropol, do Świątyni Zeusa, zwiedzić Agorę ateńską, rzymską i kilka innych ważnych stanowisk archeologicznych w stolicy Grecji. Jest jednak możliwość aby zwiedzić wszystkie te atrakcje za darmo. Kiedy? Jadąc do Aten poza sezonem. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca od listopada do marca oraz w święta narodowe, wstęp bo publicznych muzeów oraz stanowisk archeologicznych w Atenach jest całkowicie darmowy.

Więcej o darmowym zwiedzaniu największych atrakcji miasta w naszym vlogu.

Mapa

Na poniższej mapie znajdziecie zaznaczone wszystkie wyżej wymienione darmowe atrakcje Aten.