Lotnisko w Atenach im. Elefteriosa Wenizelosa znajduje się 30 km od centrum Aten. Jak dojechać z lotniska w Atenach do miasta? Jak dostać się do centrum? Który środek transportu jest najtańszy? Jaki jest najłatwiejszy dojazd z lotniska do centrum Aten?

Dojazd z lotniska w Atenach do miasta

Z lotniska w Atenach do miasta możesz dojechać autobusem, pociagiem oraz taksówką. Pierwszy sposób jest najtańszy, za to najbardziej czasochłonny.

Jak dojechać z lotniska w Atenach do centrum miasta autobusem?

Autobusy odjeżdżają do Aten sprzed wejścia na lotnisko na poziomie przylotów. Idź cały czas w kierunku wskazanym przez napis „buses” i znajdziesz je bez problemu. Obok przystanków znajduje się też mała kasa biletowa, otwarta całą dobę. Cztery linie autobusowe łączą lotnisko w Atenach z różnymi częściami miasta: X93, X95, X96 i X97.

Linia X95 dojeżdża z lotniska na plac Syntagma w samym centrum Aten. Dojazd do centrum zajmuje niecałą godzinę, a plac Syntagma jest ostatnim przystankiem. Jest to najtańszy sposób aby dostać się na lotnisko w Atenach lub dojechać z lotniska do centrum.


Jak dojechać w inne części miasta?

Pozostałe trzy linie autobusów działają na następujących trasach:

  • Χ93: Dworzec Autobusowy Kifissos KTEL – lotnisko (z dworca KTEL odjeżdżają autobusy miedzymiastowe)
  • Χ96 : Port Piraeus – lotnisko
  • Χ97 : Metro Eliniko – lotnisko

Jedziesz do Aten? Zobacz nasz przewodnik po darmowych atrakcjach miasta!

Ceny biletów

Dojazd z i na lotnisko w Atenach wymaga posiadania specjalnego biletu. Bilet na autobus na lotnisko kosztuje 5,50 € w jedną stronę, a bilet ulgowy 2,7 €. Skorzystać z ekspresowych linii autobusowych można również posiadając 3-dniowy bilet turystyczny, który uprawnia do korzystania ze wszystkich środków transportu miejskiego oraz transferów na lotnisko. Taki bilet kosztuje 20 €.


Jak dojechać z lotniska w Atenach do miasta pociągiem i metrem?

Z lotniska do miasta możesz dojechać też metrem. Stacja znajduje się na poziomie terminala odlotów. Dojście z lotniska na stację zajmuje ok. 5 minut. Idź cały czas w kierunku wskazanym przez napis „trains”. Pociągi odjeżdżają co 30 minut, 7 dni w tygodniu od 6:32 do 23:32. Dojazd pociągiem do centrum miasta zajmuje ok. 40 minut.

Ceny biletów

Podróż pociągiem do centrum miasta jest szybsza, ale kosztuje więcej niż przejazd autobusem. Bilet normalny, jednorazowy kosztuje 9 €, za to bilet ulgowy 4,5 €. Bilet w dwie strony ważny przez 48 godzin kosztuje 16 €.

Bilety uprawniające do przejazdów na lotnisko

Poza biletami jednorazowymi na pociąg, można kupić też bilety turystyczne ważne więcej niż jeden dzień. Poniżej znajdziecie wszystkie rodzaje biletów wraz z cenami, które uprawniają do podróży z i na lotnisko. Bilety możecie kupić w automatach biletowych oraz kasach.

Rodzaj biletu Cena
Bilet jednorazowy na autobus 5,5 €
Bilet jednorazowy na metro/pociąg 9 €
Bilet tam i z powrotem na metro/pociąg (ważny 48 godz.) 16 €
3-dniowy bilet turystyczny (ważny na wszystkie środki transportu) 20 €


1 Comment

  1. Bardzo przydatny wpis.
    My wylądowaliśmy późno w nocy i byliśmy zmęczeni, pociągu już nie było, z autobusami też słabo, więc wzięliśmy taksówkę.
    Za dowiezienie nas z lotniska do centrum, pan zażyczył sobie 45 euro. Zapłaciliśmy, ale z bólem serca.
    Na szczęście później wracając na lotnisko, udało się metrem. 😀

Comments are closed.