Finlandia do kraj reniferów, Muminków, Świętego Mikołaja i przepięknej natury. Spędziliśmy ponad tydzień podróżując po tym pięknym kraju. Czy podróż do Finlandii samochodem to dobry pomysł? Jak podróżuje się samochodem po Finlandii? O czym warto wiedzieć wcześniej i o czym pamiętać przed podróżą do Finlandii?

Jedziesz do Finlandii autem? Zobacz jak wygląda podróż Tallinn-Helsinki promem w naszym vlogu.

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Finlandii będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

kamizelka odblaskowa

dodatkowe lusterka boczne w przypadku podróży z przyczepą

Dodatkowo jeśli jedziecie do Finlandii zimą (1 grudnia – koniec lutego):

opony zimowe. Zaleca się jednak korzystać z opon zimowych również jesienią i wiosną ze względu na zalegający śnieg i oblodzone drogi, zwłaszcza na północy kraju.

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

apteczka

gaśnica

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.


Drogi i opłaty

Autostrady, drogi oraz mosty w Finlandii są bezpłatne.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 80 km/h (zimą) i 100 km/h (latem)

– autostrady 100 km/h (zimą) i 120 km/h (latem)

Co warto zobaczyć w Finlandii? Sprawdź nasz przewodnik po atrakcjach kraju.

Parkowanie

Na bezpłatnych parkingach w Finlandii obowiązuje korzystanie z zegara parkingowego. Należy na nim oznaczyć godzinę rozpoczęcia parkowania. Zegar parkingowy można kupić na stacjach benzynowych czy w supermarketach, gdzie ich cena wynosi 1-2 €. Tablice znajdujące się przy parkingach informują o tym w jakich godzinach należy korzystać z zegara oraz na jak długo można zostawić na nich auto. Godziny podane w nawiasie odnoszą się do parkowania w soboty. Bezpłatne parkingi oznaczone są na tablicach symbolem zegara parkingowego. Bardzo często właśnie w taki sposób działają parkingi przy supermarketach.

Płatne parkingi oznaczone są na znakach symbolem automatu parkingowego. Parkowanie nie jest w Finlandii tanie, a w centrach miast płatne jest do późnych godzin wieczornych. Przykładowo w Helsinkach w zależności od strefy, za godzinę parkingu płaci się 2-4 €.

Spanie w samochodzie

Finlandia jest rajem dla osób, które lubią kempingi, podróże kamperem czy vanem i nocowanie na łonie natury. Bardzo wielu Finów podróżuje po kraju w taki sposób. Nocowanie „na dziko” w Finlandii jest dozwolone i legalne pod warunkiem, jeśli robimy to z daleka od zabudowań i utrzymujemy miejsce kempingu w czystości. Co więcej, na terenie kraju znajduje się wiele darmowych miejsc kempingowych z miejscem na rozpalenie grilla lub ogniska, a nawet z toaletami. Oczywiście znajdziecie tam też liczne płatne kempingi. Cały nasz pobyt w Finlandii nocowaliśmy w samochodzie i korzystaliśmy z pryszniców na płatnych kempingach.


Ceny paliwa

Ceny paliwa w Finlandii są wyższe niż w Polsce. Co ciekawe, w Finlandii nie ma stacji LPG, zatankujemy tam tylko benzynę i diesla. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 1,28 €

Benzyna 95 – 1,4 €

Tankowanie

W Finlandii bardzo wiele stacji benzynowych jest samoobsługowych, a co za tym idzie można na nich płacić jedynie kartą. Warto o tym pamiętać planując podróż.

Bezpieczeństwo na drogach

Po Finlandii podróżuje się naprawdę wygodnie i bezpiecznie. Trzeba jednak pamiętać, że w całym kraju nie ma wielu autostrad. Większość z odcinków znajduje się w okolicach miast tj. Helsinki, Turku czy Oulu. Jeśli jednak jedziecie na północ kraju np. do Rovaniemi, większość waszej trasy będziecie musieli pokonać drogami jednopasmowymi, gdzie latem obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h, a zimą do 80 km/h. Weźcie to pod uwagę przy planowaniu dłuższej podróży na północ kraju.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to Finowie prowadzą naprawdę spokojnie, nie ma o co się obawiać. Kierowcy przestrzegają limitów prędkości oraz zasad ruchu drogowego. W Finlandii obowiązują bowiem wysokie mandaty za przekroczenie prędkości lub naruszenie zasad drogowych. Przestrzegania limitów pilnują również liczne radary. Na trasie do Rovaniemi można zobaczyć radary co kilkanaście kilometrów.

To na co należy bezwzględnie uważać w Finlandii to zwierzęta. Im dalej na północ, tym więcej spotkacie na drodze łosi, reniferów i innej zwierzyny, która lubi wychodzić na drogę w najmniej oczekiwanym momencie. W ciągu dnia jest to ciekawa atrakcja, oczywiście gdy zachowamy bezpieczną prędkość. Jednak w nocy może być po prostu niebezpieczne i łatwo o tragedię. Dlatego odradzam wam podróżowanie po Finlandii w nocy. Z dala od miast drogi nie są oświetlone, możecie liczyć jedynie na światła swojego samochodu, a w przypadku, gdy na drogę wybiegnie łoś czy renifer, trudniej będzie wam go zobaczyć i na czas wyhamować. W ciągu dnia również należy zachować ostrożność.