Jak działa transport w Atenach? Jak poruszać się po mieście? Jakie kupić bilety? Ile kosztuje komunikacja miejsca w Atenach? Z jakiej aplikacji warto korzystać, poruszając się transportem publicznym w Atenach?

Jak poruszać się po Atenach?

Ateny są naprawdę dobrze skomunikowane. W mieście działają 3 linie metra, autobusy, trolejbusy, tramwaje oraz pociąg podmiejski. Z wszystkich tych środków transportu można korzystać, używając takich samych biletów na komunikację miejską. Jak poza tym działa transport w Atenach i co warto wiedzieć przed podróżą do stolicy Grecji?

Co warto zobaczyć w Atenach? Zobacz nasz przewodnik.

Metro

Metro w Atenach ma trzy linie:

 • Linia 1 (zielona) – Kifisia – Piraeus
 • Linia 2 (czerwona) – Anthoupoli – Eliniko
 • Linia 3 (niebieska) Lotnisko – Plakentias – Nikea

Pierwsza linia metra została otwarta w 1869 roku i było to drugie najstarsze metro na świecie po metrze w Londynie. Pozostałe dwie linie otwarto w 2000 roku. Na wielu stacjach metra można zobaczyć wystawy archeologiczne odnalezione w trakcie jego budowy.

Metro działa w godzinach 5:30 – 00:30, a w każdy piątek i sobotę, linie 2 i 3 działają do 2:30. Metro zatrzymuje się zawsze na wszystkich stacjach, z wyjątkiem odcinka linii 3 Doukissis Plakentias – Lotnisko, gdzie metro jeździ co 30 minut. Ten odcinek metra jest wspólny również dla pociągów podmiejskich.

Jeśli podróżujesz metrem, pamiętaj żeby zawsze zeskanować bilet, przechodząc przez bramki (nawet jeśli są otwarte). Dlaczego? Jeśli tego nie zrobisz bramki nie otworzą się przy wyjściu gdzie ponownie musisz zeskanować bilet.


Autobusy i trolejbusy

Autobusy komunikacji miejskiej w Atenach produkowane są przez polską firmę Solaris. Działają zarówno w całych Atenach jak i na przedmieściach miasta. Większość linii funkcjonuje od 5:30 do 0:00, poza kilkoma, które jeżdżą 24 godz. na dobę.

Wybierasz się do Aten? Zobacz nasze vlogi ze stolicy Grecji!

Bilety na komunikację miejską

W Atenach działają trzy rodzaje biletów:

 • Ath.ena Ticket
 • anonimowa Ath.ena Card
 • spersonalizowana Ath.ena Card

Ath.ena Ticket

Ath.ena Ticket to bilet papierowy, który można doładować biletami od zwykłych 90-minutowych aż do biletów 5-dniowych. Taki bilet można kupić zarówno w kasach biletowych na stacjach metra, jak i w automatach z biletami. Co ważne, biletu nie można doładować jeśli jest na nim aktywny już inny bilet. Ten rodzaj biletu jest dobry dla osób przyjeżdżających do Aten turystycznie na kilka dni.

Co ważne, każda osoba podróżująca transportem publicznym musi posiadać oddzielny bilet. Jednak z tego samego biletu mogą skorzystać dwie osoby np. jeśli nie wykorzystacie całego biletu dobowego, możecie oddać go innej osobie.


Anonimowa karta Ath.ena Card

Ath.ena Card działa tak samo jak Ath.ena Ticket. Podstawowa różnica jest taka, że karta jest plastikowa, a nie papierowa. Ath.ena Card może być doładowana każdym biletem aż do biletów 5-dniowych. Kartę można kupić jedynie w kasach biletowych. Zakup karty nie wymaga przedstawienia żadnego dokumentu, a jej koszt wliczony jest w cenę doładowanego na nią przy zakupie biletu.

Spersonalizowana Ath.ena Card

Spersonalizowana Ath.ena Card to plastikowa karta ze zdjęciem i danymi osobowymi posiadacza. Można ją doładować nawet rocznym biletem na komunikację miejską. Karta spersonalizowana pozwala na zakup biletów ze zniżką, można ją doładować w automacie z biletami lub online. Wyrobienie karty spersonalizowanej jest czasochłonne i jest to najlepszy rodzaj biletu dla osób, które na stałe mieszkają w Atenach i często korzystają z komunikacji miejskiej.

Ceny biletów komunikacji miejskiej

Bilety na transport w Atenach można kupić z wyprzedzeniem ponieważ ich ważność rozpoczyna się od momentu pierwszego skasowania biletu, a nie od chwili zakupu. Jakie bilety na komunikację miejską można kupić w Atenach?

Poniższe ceny biletów obowiązują od 1.06.20:

 • bilet 90-minutowy – 1,20 €
 • 5 biletów 90-minutowych – 5,70 €
 • 10+1 biletów 90-minutowych – 12 €
 • bilet 24h – 4,10 €
 • bilet 5-dniowy – 8,20 €

Bilety uprawniają do korzystania ze wszystkich środków transportu z wyjątkiem transportu na lotnisko w Atenach. Z biletem 90-minutowym można przesiadać się między różnymi środkami transportu w czasie trwania jego ważności. Jeśli chodzi o bilet dobowy to jest on ważny od momentu aktywacji biletu przez kolejne 24 godz. Bilet 5-dniowy jest ważny od momentu pierwszego skasowania, aż do północy 5-ego dnia po aktywacji biletu. Przykładowo, jeśli aktywujesz bilet w środę o 11:00, będzie on ważny do końca dnia w poniedziałek.

Więcej o transporcie między Atenami a lotniskiem przeczytasz tutaj.


Gdzie kupić bilet?

Bilet Ath.ena Ticket możesz kupić w kasach biletowych, w automatach z biletami zlokalizowanych na wszystkich stacjach metra oraz w kioskach. Anonimową Ath.ena Card kupisz we wszystkich kasach biletowych, a spersonalizowaną Ath.ena Card w wybranych kasach.

Automaty biletowe na stacji metra

Gdzie doładować bilet?

Jeśli już masz Ath.ena Ticket lub Ath.ena Card (zarówno anonimową jak i spersonalizowaną), możesz je doładować w każdym automacie z biletami. Dodatkowo spersonalizowaną Ath.ena Card możesz doładować online.


Aplikacja transportu w Atenach

Jak poruszać się po Atenach? O ile poruszanie się metrem jest dosyć łatwe i intuicyjne, tak może być ci trudno odnaleźć się w licznych liniach autobusowych i trolejbusowych. Jak znaleźć odpowiedni autobus lub trasę z punktu A do punktu B? Całkiem dobrze w Atenach działa aplikacja Google Maps, dzięki, której z łatwością znajdziecie potrzebny środek transportu. Wymaga ona jednak stałego dostępu do Internetu. Aplikacja Google Maps pomoże wyznaczyć trasę jaką trzeba pokonać różnymi środkami transportu, jednak nie jest zbyt dokładna jeśli chodzi o godziny odjazdu autobusów. Dlatego polecam wam drugą aplikację OASA Telematics. Znajdziecie w niej rozkłady wszystkich linii autobusowych w Atenach. Nawet będąc offline możecie sprawdzić, które linie odjeżdżają z najbliższego przystanku, oraz na jakich przystankach zatrzymuje się dana linia.

6 Comments

 1. Czy mając bilet 5 dniowy trzeba za każdym razem odbijać go wchodząc do autobusu Czy tramwaju?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

  1. Author

   W 2020 roku nie trzeba było tego robić bo ze względu na pandemię za kierowcą i tak była szyba i nie można było wsiadać pierwszymi drzwiami. Bilet kilkudniowy musiał być po prostu aktywny.

 2. Czy karta Ath.ena Card na 5 dni upoważnia do przejazdu z lotniska i na lotnisko?

 3. Jeżeli kupię Ath.ena Card z doładowaniem 5-dniowych za 8,20 to mogę jędzić po Atenach przez 5 dni ile chcę i czym chcę? pozdrawiam

  1. Author

   Dokładnie tak 🙂 Karta na 5 dni upoważnia do nieograniczonych przejazdów.

Comments are closed.