Estonia samochodem: co warto wiedzieć?

Jak podróżuje się po Estonii samochodem? O czym warto wiedzieć przed podróżą? Czy podróż do Estonii samochodem to dobry pomysł? Jakie są wymagane dokumenty i wyposażenie samochodu? Zobacz nasz krótki przewodnik: Estonia samochodem.

Estonia była jednym z krajów, które odwiedziliśmy na trasie naszej podróży dookoła Bałtyku. Tallinn nas całkowicie oczarował i mamy nadzieję wrócić jeszcze do Estonii i zwiedzić inne miejsca w tym kraju.

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Estonii będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

2 trójkąty ostrzegawcze (3 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

kamizelka odblaskowa

apteczka

gaśnica

Dodatkowo jeśli jedziecie do Estonii zimą (1 grudnia – 1 marca):

opony zimowe.

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

Od 1 stycznia 2018 w Estonii obowiązują opłaty drogowe dla pojazdów o masie powyżej 3,5 t. Więcej o kwotach opłat przeczytasz tutaj.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym, 90 km/h

– autostrady i drogi ekspresowe 110 km/h


Parkowanie

W Tallinnie istnieją 4 strefy parkowania. Ceny wahają się między 1 € a 6 €/godz. Jeśli szukacie parkingu w stolicy Estonii to polecam wam parkingi w pobliżu portu, są tańsze i mniej uczęszczane. Zawsze da znaleźć się wolne miejsce. Za parking można zapłacić w parkometrze.

Spanie w samochodzie

W Estonii bardzo popularne jest podróżowanie kamperami i nikogo nie dziwi, że ktoś śpi w samochodzie albo rozbija namiot „na dziko”. Sami nocowaliśmy na całodobowym parkingu niedaleko portu w Tallinnie i nie mieliśmy z tym żadnych problemów. Na tym samym parkingu było sporo innych kamperów i vanów.

Ceny paliwa

Ostatni raz byliśmy w Estonii w 2019 roku i ceny paliwa były wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 0,99 €

Benzyna 95 – 1,17 €

Gaz – 0,6 €


Bezpieczeństwo na drogach

Samochodem po Estonii podróżuje się naprawdę wygodnie. Drogi są bardzo dobrej jakości. Na dodatek na drogach jest bezpiecznie! Po tym względem Estonia jest naprawdę dobrym kierunkiem na podróż samochodem.