Macedonia Północna samochodem: co warto wiedzieć?

Jak podróżuje się samochodem po Macedonii Północnej? Co warto wiedzieć przed podróżą? Czy Macedonia Północna samochodem to w ogóle dobry pomysł? Jakie dokumenty i wyposażenie będą potrzebne przed podróżą?

Do Macedonii Północnej pojechaliśmy w trakcie naszej podróży po Bałkanach. Jest to jeden z naszych ulubionych krajów w regionie. Zwiedziliśmy stolicę kraju – Skopje, Kanion Matka i przepiękną Ochrydę. Podróż do Macedonii Północnej polecamy każdemu kto planuje pojechać na Bałkany. Co więcej uważam, że Macedonia Północna to idealny kierunek na podróż samochodem. Jak wygląda podróżowanie samochodem po Macedonii Północnej i co warto wiedzieć?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Macedonii Północnej będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Macedonii Północnej i nie jest konieczne wyrabianie międzynarodowego prawa jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

Zielona Karta. Polskie ubezpieczenie OC nie jest honorowane w Macedonii Północnej, tak więc przed wyjazdem trzeba wyrobić Zieloną Kartę.


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

apteczka i rękawiczki gumowe

kamizelka odblaskowa

komplet zapasowych żarówek

gaśnica

Dodatkowo jeśli jedziecie do Macedonii Północnej zimą (15 listopada – 15 marca):

opony zimowe lub łańcuchy

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

– linka holownicza

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

Autostrady w Macedonii są płatne. Można płacić zarówno w denarach macedońskich jak i w euro. Warto jednak zaopatrzyć się w lokalną walutę ponieważ opłaty drogowe są tańsze niż w przypadku opłaty w euro. Jakie są opłaty za autostrady? Przykładowo za przejazd autostradą z Kanionu Matka do Ochrydy zapłaciliśmy 30 denarów (ok. 2,20 zł).


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 80 km/h

– drogi ekspresowe 100 km/h

– autostrady 130 km/h

Parkowanie

W stolicy kraju, Skopje, są cztery strefy parkingowe: czerwona, żółta, zielona oraz biała. Strefa czerwona zezwala na parkowanie można jedynie przez dwie godziny, a strefa żółta przez cztery godziny. W pozostałych dwóch strefach nie ma limitu czasowego. Ceny za godzinę parkowania różnią się w zależności od strefy. Za parking można zapłacić wysyłając SMS lub kupując w kiosku kartę zdrapkę.

W mniejszych miastach oraz z dala od centrum w dużych miastach, można znaleźć również bezpłatne miejsca parkingowe. Bez problemu znaleźliśmy taki parking w Ochrydzie w pobliżu najważniejszych atrakcji.

Spanie w samochodzie

Ze względu na obowiązek meldunkowy istniejący w Macedonii Północnej, mieliśmy obawy czy nocleg w samochodzie jest najlepszym pomysłem. Ostatecznie nie mieliśmy jednak innej możliwości, kiedy w Ochrydzie okazało się, że nie mamy żadnego noclegu. Spędziliśmy więc noc w aucie na parkingu. Nie mieliśmy żadnych problemów ani nieprzyjemności, kiedy przekraczaliśmy granicę i wyjeżdżaliśmy z Macedonii. Pamiętajcie jednak, że to tylko nasze doświadczenie.


Ceny paliwa

W Macedonii Północnej ceny paliwa były niższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 53 denary (ok. 3,9 zł)

Benzyna 95 –  60 denarów (ok. 4,4 zł)

Gaz – 30 denarów (ok. 2,2 zł)

Bezpieczeństwo na drogach

W Macedonii Północnej samochodem podróżowało nam się całkiem nieźle. Poza autostradami i w okolicach mniejszych miejscowości, jakość dróg nie jest najlepsza. Trzeba też uważać na innych kierowców dlatego że w Macedonii Północnej prowadzi się tak jak generalnie na całych Bałkanach – prowadzenie samochodu wymaga bardzo silnych nerwów.  Chociaż muszę przyznać, że na drogach w Macedonii Północnej czułam się znacznie bezpieczniej niż w Kosowie.