Bośnia i Hercegowina to kraj, w którym zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia! Nie sądziliśmy, że aż tak nam się tam spodoba. W sumie spędziliśmy tydzień podróżując po kraju samochodem. Bośnia i Hercegowina samochodem – czy to w ogóle dobry pomysł? Jak przygotować się do takiej podróży? Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Po Bośni i Hercegowinie podróżuje się naprawdę wygodnie. To jeden z naszych ulubionych krajów w Europie i polecamy go każdemu, kto wybiera się na Bałkany. Jeśli lubicie piękne widoki, niewielkie miasta, różnorodność kultur i religii, a także historię, to Bośnia i Hercegowina będzie idealnym rozwiązaniem! Co więcej, Bośnia i Hercegowina to dobry kierunek do podróży samochodem. Przemieszczając się autem, możecie szybko dojechać do miejsc, które nie są tak łatwo dostępne transportem publicznym jak np. pozostałości po Zimowej Olimpiadzie w Sarajewie.

Jedziesz do Bośni i Hercegowiny? Zobacz nasz przewodnik po tym kraju!

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Bośni i Hercegowiny będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Bośni i Hercegowinie i nie jest konieczne wyrabianie międzynarodowego prawa jazdy.

dowód rejestracyjny samochodu

Zielona Karta nie jest już wymagana przy wjeździe do Bośni i Hercegowiny.


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

apteczka

linka holownicza

komplet zapasowych żarówek

gaśnica

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

– kamizelka odblaskowa

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

W Bośni i Hercegowinie znajdują się dwa odcinki płatnych autostrad: Zenica – Sarajewo oraz Gradiška – Banja Luka. Opłata pobierana jest na podstawie przejechanego dystansu. Za przejazd płaci się na bramkach i można go uiścić zarówno bośniacką marką zamienną jak i w euro.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 60 km/h

– poza terenem zabudowanym 80 km/h

– drogi ekspresowe 100 km/h

– autostrady 130 km/h

Parkowanie

W stolicy kraju, Sarajewie są aż trzy strefy parkowania: Strefa 0, 1 i 2. Opłata w dwóch pierwszych wynosi 2 KM za godzinę parkowania, za to w strefie drugiej 1 KM. Za parkowanie można zapłacić w parkometrach.

W mniejszych miejscowościach w okolicach atrakcji turystycznych zawsze znajdziecie prywatne parkingi, na których można zostawić auto. Nie kosztują one dużo, ale zazwyczaj niedaleko znajdziecie też darmowe miejsca parkingowe.

Spanie w samochodzie

W Bośni i Hercegowinie można nocować „na dziko” lub w vanie. Trzeba jednak uważać na wybieranie miejsca w górach, lasach i w rzadko odwiedzanych okolicach. W kraju wciąż pozostało wiele nierozbrojonych min. Takie miejsca są zazwyczaj oznakowane. Warto uważać i nie wybierać miejsca na nocleg w nocy. Jeśli chodzi o ogólne bezpieczeństwo noclegu w aucie to nie mieliśmy z tym żadnych problemów. Z drugiej strony ceny noclegów w całym kraju są bardzo przystępne, dlatego warto też rozważyć rezerwację pokoju.Booking.com

Ceny paliwa

W Bośni i Hercegowinie ceny paliwa były niższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 1,78 KM (ok. 4,1 zł)

Benzyna 95 – 1,81 KM (ok. 4,17 zł)

Gaz – 0,98 KM (ok. 2,25 zł)

Bezpieczeństwo na drogach

Po Bośni i Hercegowinie podróżowaliśmy ponad tydzień. Zwiedzaliśmy zarówno duże miasta jak Sarajewo czy Banja Luka, a także mniejsze miejscowości np. Mostar czy Blagaj. Z dala od autostrad i dróg ekspresowych, jakość dróg jest dosyć słaba. Zwłaszcza gdy próbujemy dostać się do mniejszych miejscowości. Wielokrotnie nawigacja kierowała nas na polne drogi i musieliśmy bardzo dokładnie sprawdzać planowaną trasę. Czasem lepiej jest nadłożyć drogi i jechać trasą dłuższą, ale lepszej jakości, niż krótszą, na której brakuje nawet asfaltu. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to Bośnia i Hercegowina była ostatnim krajem, który odwiedziliśmy w czasie podróży po Bałkanach i chyba byliśmy już przyzwyczajeni do bałkańskiego stylu prowadzenia i przestrzegania zasad. Warto jednak zachować środki ostrożności, szczególnie jeśli poruszacie się po dużych miastach.

1 Comment

  1. Zielona karta nie jest wymagana w BiH
    Można sprawdzić na stronie ministerstwa

Comments are closed.