Albania samochodem: co warto wiedzieć?

Przed podróżą na Bałkany najbardziej straszono nas prowadzeniem po Albanii. Wjeżdżaliśmy do tego kraju pełni obaw. Czy Albania samochodem to w ogóle to dobry i bezpieczny pomysł? Jak przygotować samochód do podróży? Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Albanii będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Albanii i nie jest konieczne wyrabianie międzynarodowego prawa jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

Zielona Karta. Polskie ubezpieczenie OC nie jest honorowane w Albanii, tak więc przed wyjazdem trzeba wyrobić Zieloną Kartę.


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy

apteczka

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

linka holownicza

gaśnica

Wybierasz się na Bałkany? Zobacz ile kosztuje podróż po Bałkanach.

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa w tunelach oraz w przypadku ograniczenia widoczności spowodowanej złymi warunkami atmosferycznymi.


Drogi i opłaty

Większość autostrad w Albanii jest bezpłatnych. Płatna jest tylko autostrada A1 a opłata wynosi 5 €.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 40 km/h

– poza terenem zabudowanym 80 km/h

– drogi ekspresowe 90 km/h

– autostrady 110 km/h

Parkowanie

W stolicy kraju, Tiranie, znajdują się trzy strefy parkowania. Ceny za godzinę wahają się w granicach 20-100 leków. Bezpłatne miejsca parkingowe oznaczone są linią białą, a płatne niebieską. Płatności za parking można dokonać wysyłając SMS na podany numer. W mniejszych miejscowościach jak np. Szkodra parkowanie jest darmowe.

Spanie w samochodzie

W Albanii nie istnieje obowiązek meldunkowy, tak jak np. w Macedonii Północnej, dlatego też nie mieliśmy obaw, jeśli chodzi o spędzenie nocy w samochodzie. W Albanii byliśmy zaledwie kilka dni, ale nie mieliśmy żadnych problemów z noclegiem w aucie ani zastrzeżeń co do bezpieczeństwa.


Ceny paliwa

Ku naszemu zaskoczeniu w Albanii ceny paliwa były wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 169 leków (ok. 6,2 zł)

Benzyna 95 – 169 leków (ok. 6,2 zł)

Gaz – 61 leków (ok. 2,2 zł)

Bezpieczeństwo na drogach

Przed podróżą na Bałkany, najbardziej straszono nas drogami w Albanii. Przejechaliśmy jedynie północ kraju od Jeziora Ochrydzkiego do Tirany, a następnie Kruji i Szkodry. Muszę jednak przyznać, że na naszej trasie jakość dróg była naprawdę dobra, a prowadzenie w Albanii bezpieczeństwem nie odbiegało od innych bałkańskich państw. Zdecydowanie trudniej było tylko poruszać się po Tiranie. W mieście na drogach panuje ogromny chaos, kierowcy nie przestrzegają zasad i trzeba być bardzo uważnym.