Jakie są najciekawsze punkty widokowe w Atenach? Gdzie warto oglądać Ateny z góry? Z których punktów widokowych jest najpiękniejszy widok, a które z nich są darmowe?

W Atenach sporo jest darmowych atrakcji, a jedną z nich jest oglądanie miasta z jego punktów widokowych. Na większość z nich możecie wejść w trakcie spaceru po mieście, bo znajdują się w centrum Aten. Które punkty widokowe w Atenach warto odwiedzić?

Punkty widokowe w Atenach

Areopag/Areopagus

Areopag czyli wzgórze Aresa znajduje się w samym centrum Aten pod wzgórzem Akropolu. Jest to skała położona na wysokości 115 m n.p.m. Jeśli spędzacie w Atenach tylko kilka dni i nie macie czasu na dłuższe spacery, polecam wam właśnie ten punkt widokowy. Jest stamtąd dobry widok na Akropol, ale też na Agorę ateńską. Dodatkowo dookoła skały są nawet schody i dzięki temu bardzo łatwo jest na punkt widokowy wejść. Uważajcie jednak już na samym punkcie bo skała jest dosyć śliska i łatwo jest się potknąć.

Zobacz widoki ze wzgórza Aresa w naszym vlogu.

Likavitos/Lycabettus

Wzgórze Likavitos nazywane też górą Lycabettus jest najwyższym punktem widokowym Aten i ma 277 m n.p.m. Polecono nam ten punkt widokowy na obejrzenie zachodu słońca i rzeczywiście było warto. Z jednej strony wzgórza znajduje się teatr, a z drugiej maleńki kościół i wieża zegarowa. To właśnie obok wieży możecie zobaczyć zachód słońca i panoramę całych Aten. Na wzgórze Likavitos można wjechać kolejką linową, samochodem lub taksówką. Jeśli jednak nie chcecie płacić za transport to spokojnie możecie wejść na górę samodzielnie. Wejście na sam szczyt zajmuje ok. 20 minut.


Centrum Kulturalne Fundacji Stavros Niarchos

Centrum Kulturalne powstało w 2016. Jest to naprawdę ogromny budynek położony w dzielnicy Palaio Faliro. W środku znajduje się Grecka Biblioteka Narodowa, Opera Narodowa oraz park o powierzchni 210 000 km2. Cały projekt kosztował 566 mln € i został opłacony przez Fundację Stavros Niarchos. Gdzie w takim razie jest punkt widokowy? Jeśli wjedziecie na ostatnie piętro w części Opery Narodowej, znajdziecie kawiarnię, a przy niej możecie podziwiać widok na zatokę i miasto. Wstęp na ten punkt widokowy jest darmowy i niewielu turystów wie o jego istnieniu. Polecam wam wybrać się tam na zachód słońca, a jak zjedziecie już na dół, możecie zobaczyć pokaz fontanny, znajdującej się przed budynkiem.


Góra Pikilo w Petroupoli

Petroupoli to niewielka miejscowość położona pod Atenami gdzie wciąż można dojechać ateńską komunikacją miejską. Jest to najwyższy punkt widokowy, na jakim byliśmy w stolicy Aten. Góra Pikilo to idealne miejsce dla osób, które chcą zrobić sobie dłuższy spacer z daleka od tłumów. Niewiele osób wchodzi na sam szczyt góry, a naprawdę warto. Z jednej strony będziecie mieli widok na port, z drugiej panoramę Aten. A po drodze możecie zobaczyć ciekawie położony stadion lokalnego klubu piłkarskiego. Nawet jeśli nie będziecie wspinać się na samą górę, po drodze jest kilka ciekawych punktów, z których możecie zobaczyć całe Ateny. A przy odrobinie szczęścia spotkacie po drodze żółwie.


Wzgórze Akropolu

Jeśli wybieracie się na zwiedzanie Akropolu to przy okazji będzie to dobre miejsce na obejrzenie miasta z góry. Nie jest to darmowy punkt widokowy, ale jeśli i tak planujecie tam wizytę to obejdźcie wzgórze dookoła. Możecie zobaczyć wtedy Stadion Panateński, Świątynię Zeusa Olimpijskiego czy Łuk Hadriana z góry.