Uzungöl to niewielka miejscowość położona na północy Turcji w prowincji Trabzon. Dlaczego warto jechać do Uzungöl? Co ciekawego można tam robić? Ile dni warto spędzić w Uzungöl?

Patrząc na zdjęcia Uzungöl, trudno uwierzyć, że to wciąż Turcja. Nie jest to bowiem krajobraz, który zazwyczaj kojarzymy z tym krajem. Jednak miejscowość Uzungöl oraz cała prowincja Trabzon to idealny przykład tureckiej różnorodności krajobrazu.

Zobacz, jak wygląda Uzungöl w naszym vlogu.

Dlaczego warto jechać do Uzungöl?

Jeśli szukacie miejsca pełnego historii i zabytków, to nie jest kierunek dla was. Jeśli jednak lubicie miejsca blisko natury z zapierającymi dech w piersiach widokami, polecam wam ten kierunek. Uzungöl to przede wszystkim przepiękne krajobrazy, długie spacery i wycieczki w góry.

Kiedy tam jechać?

Trabzon jest jedną z zimniejszych prowincji kraju, a cały region Morza Czarnego jest też regionem najbardziej deszczowym. My byliśmy tam w drugiej połowie września i pogoda była bardzo zmienna. Jednego dnia padało, później świeciło słońce, raz było chłodno i wiało, później robiło się gorąco. Myślę jednak, że jeśli nie lubicie zimna, to najlepiej jest mimo wszystko jechać tam w sezonie, w lipcu i sierpniu. Owszem będzie tam sporo turystów, ale pogoda też będzie przyjemniejsza.

Co warto wiedzieć przed podróżą?

Uzungöl to naprawdę niewielka miejscowość. Spacerując po niej, ma się wrażenie, że nie ma tam budynków, które nie są hotelami lub, ostatecznie, restauracjami dla turystów. W ciągu ostatnich 10 lat liczba turystów w tym regionie bardzo wzrosła. Jest to kierunek popularny zwłaszcza wśród turystów z krajów arabskich Zatoki Perskiej. Dlaczego? Przyciąga ich inny krajobraz, stosunkowo niewielka odległość i dużo niższe ceny. Wpływ turystyki z krajów arabskich widać między innymi przy próbie dogadania się z mieszkańcami. Często pracownicy lokali gastronomicznych i hoteli więcej znają słów po arabsku niż po angielsku. Nie piszę o tym jako o rzeczy negatywnej, jednak fakt, że miejscowość Uzungöl stała się tak popularna wśród turystów, znacznie wpłynął na ceny na miejscu.

Gdzie nocować w Uzungöl?

Ceny noclegów nie należą do niskich w porównaniu do innych miejsc w Turcji. Przy odrobinie szczęścia i szukania można jednak znaleźć pokój w dobrej cenie, nawet jeśli rezerwujecie coś na ostatnią chwilę. My zatrzymaliśmy się w GRAND ÖZTÜRK Uzungöl gdzie płaciliśmy 100 lir za pokój dwuosobowy z łazienką. Dodatkowo, ku naszemu zaskoczeniu, okazało się, że hotel ma piękny widok na znajdujące się w dolinie jezioro. Lepiej nie mogliśmy trafić jeśli chodzi o standard, okolicę oraz cenę.

Widok na jezioro sprzed naszego hotelu.

 


Booking.com

Co robić w Uzungöl?

W Uzungöl najlepiej odnajdą się ci, którzy lubią chodzić po górach i aktywnie spędzać czas. Dla osób bardziej aktywnych polecam wycieczki w góry, zarówno piesze jak i rowerowe. Im dalej i wyżej wejdziecie, tym lepsze będą widoki.

Za to ci, którzy nie przepadają aż tak za chodzeniem po górach, powinni chociaż wybrać się na jeden z punktów widokowych. Większość hoteli położona jest na wzgórzach, a co za tym idzie, oferują one już widoki na jezioro. Jeśli wasz hotel położony jest nisko lub nie ma tak dobrego widoku, idźcie wyżej na wzgórze. Znajdziecie po drodze mnóstwo punktów widokowych, na których są nawet „instagramowe” huśtawki, gdzie turyści uwielbiają sobie robić zdjęcia. Większość z nich znajduje się przy hotelach lub restauracjach. Najlepszy punkt widokowy na jaki my trafiliśmy, był właśnie obok jednego z hoteli. Znajdziecie go zaznaczonego na czerwono na naszej mapie prowincji Trabzon.

Co poza tym? Możecie wybrać się też na spacer dookoła jeziora Uzungöl. Jest ono również niewielkie, a przejście go dookoła to dystans zaledwie ok. 2 km. Nie zajmie wam to dłużej niż pół godziny. No chyba, że będziecie często zatrzymywać się by zrobić zdjęcia. A na pewno będziecie, bo z każdej strony jezioro wygląda inaczej. Po przeciwnej stronie jeziora niż meczet w Uzungöl znajdziecie napis z nazwą miejscowości, przy którym turyści lubią robić sobie zdjęcia.

Widok z punktu widokowego.

1 Comment

  1. Zdjęcia wyglądają fantastycznie. Piękna miejscowość.

Comments are closed.