Najlepsze polskie podcasty – subiektywna lista moich ulubionych podcastów

Słuchacie podcastów i szukacie nowych inspiracji? A może w ogóle ich nie znacie i chcielibyście zacząć słuchać? Od prawie dwóch lat jestem uzależniona od słuchania podcastów dlatego też przygotowałam dla was subiektywną listę moich ulubionych podcastów. Przed wami najlepsze polskie podcasty.

Kiedy ponad dwa lata temu na mojej pierwszej konferencji dla blogerów słuchałam prelekcji o podcastach, byłam przekonana, że to tak niszowy pomysł, że nikt się tym nie interesuje. Sama nie miałam nawet pojęcia czym są podcasty. Półtora roku temu kiedy zaczęłam regularnie biegać, poczułam potrzebę posłuchania czegoś innego niż muzyka. Tak zaczęła się moja przygoda z podcastami. Zaczęłam słuchać jednego, później kolejnego i przepadłam. Teraz jestem uzależniona od podcastów.

Co to jest podcast?

Być może jesteś w tym momencie, w którym ja byłam 2 lata temu. Słuchałam prelekcji o podcastach, nie mając pojęcia czym właściwie są podcasty. Zacznijmy więc od krótkiego wyjaśnienia. Słowo „podcast” powstało z połączenia dwóch słów: iPod oraz broadcast z angielskiego „transmisja”. Jest to seria publikacji dźwiękowych w odcinkach, które słuchacze mogą pobrać na telefon, komputer lub odsłuchać online w aplikacjach tj. Spotify, iTunes lub Apple Podcasts.

Jaki jest dobry podcast?

Każdy z nas ma swoje preferencje jeśli chodzi o filmy czy seriale. Tak samo jest z podcastami. Dla mnie najważniejszy w podcaście jest dobry głos podcastera. Co oznacza dla mnie dobry głos? Głos czysty, wyraźny, spokojny. Poza tym, szczególnie cenię osoby, które wypowiadają się poprawną polszczyzną, a jednocześnie prowadzą podcasty w sposób naturalny. Tak, od razu słychać kiedy ktoś czyta swój podcast. A ja lubię kiedy opowieść jest spontaniczna. To oczywiste, że podcast trzeba zaplanować, zrobić sobie do niego notatki. Jednak sama wpowiedź powinna być po prostu opowieścią, dobrym słuchowiskiem, a nie czytanym wykładem. Dodatkowo doceniam podcasty, które są naprawdę dobrej jakości jeśli chodzi o dźwięk. Wiem, że wymaga to dużo pracy i szczególnie doceniam osoby, których podcasty mają dobrą jakość dźwięku.


Najlepsze polskie podcasty

Na szczęście polski podcasting prężnie się rozwija. Nawet ja, początkowo nieprzyzwyczajona do słuchania podcastów, teraz jestem od nich uzależniona. Od dwóch lat słucham podcastów regularnie. Słuchałam naprawdę wielu z nich o różnej tematyce. Jednak tutaj postanowiłam podzielić się z wami podcastami, które są nie tylko dobre jakościowo i ciekawe, ale też różnorodne, poruszają przeróżne tematy i dzięki temu od lat jeszcze mi się nie znudziły. Jakie są najlepsze polskie podcasty? Zapraszam was na moją subiektywną listę.

Tu Okuniewska

Pierwsze miejsce na liście nie jest przypadkowe. Podcast Asi Okuniewskiej to złoto w czystej postaci! Uwielbiam jej głos, dykcję i lekkość z jaką opowiada historie. To jeden z tych podcastów, których można słuchać godzinami, a pod koniec człowiek i tak zastanawia się, czemu odcinek był taki krótki?

Zaczęłam słuchać Okuniewskiej kiedy na poważnie zaczęłam biegać. Potrzebowałam jakiś wciągających historii, aby umilić sobie trudny czas aktywności fizycznej. Nie zliczę ile razy zaczynałam się śmiać na cały głos w trakcie biegania bo właśnie usłyszałam jakąś zabawną hisotrię Okuniewskiej. Albo kiedy przedłużałam trening tylko po to żeby posłuchać kolejnego podcastu.

Podcasty Asi Okuniewskiej to nie tylko zabawne słuchowisko, ale też miejsce gdzie poruszane są ważne tematy. Szanuję autorkę za to, że otwarcie mówi o chorobach psychicznych, a do tego jest osobą otwartą i tolerancyjną. Niejednokrotnie słuchając odcinków myślałam: „Hej! Mam dokładnie tak samo”, albo „Ja też tak uważam”. Podcast „Tu Okuniewska” polecam wszystkim, którzy chcą zacząć słuchać podcastów.

Ja i moje przyjaciółki idiotki

Kiedy tylko przesłuchałam wszystkie dostępne wtedy odcinki podcastu „Tu Okuniewska”, zaczęłam słuchać drugiego podcastu Asi: „Ja i moje przyjaciółki idiotki”. W odcinkach tego podcastu, autorka opowiada historie idiotkowych związków. Nie brakuje tutaj ogromnej dawki humoru i lekkości opowiadanych historii. Treść podcastów pochodzi zarówno z doświadczeń autorki lub jej znajomych, jak i z maili od słuchaczy.


Niezwykle mądre spostrzeżenia Okuniewskiej, dotyczące związków oraz relacji międzyludzkich, sprawiają, że słuchacze mogą łatwo utożsamić się z opowiadanymi historii. Dodatkowo, autorka nie ocenia i nie wyśmiewa przytaczanych historii i ich bohaterów, w końcu „każdy może idiotkować z kim chce i jak chce”, a bycie idiotką nie jest powodem do wstydu.

Dział zagraniczny

To był pierwszy podcast, którego zaczęłam słuchać i w ciągu tygodnia przesłuchałam wszystkie dostępne wtedy odcinki. Maciej Okraszewski, autor „Działu zagranicznego”, rozmawia w swoich podcastach ze specjalistami od rożnych regionów świata. Rozmowy są nie tylko ciekawe, ale też edukujące. Można dowiedzieć się z nich wiele o polityce, kulturze oraz problemach społecznych krajów Azji, Afryki, Ameryk, Australii oraz Oceanii. Często są to tematy i problemy, o których próżno szukać informacji w innych polskich mediach. Wiele z odcinków Działu zagranicznego otworzyło mi oczy na problemy, o których istnieniu wcześniej nie miałam pojęcia.

7 metrów pod ziemią

To nie tylko podcast, ale też kanał na YouTube gdzie można obejrzeć przeprowadzane w podziemnym garażu wywiady. Rafał Gębura rozmawia z ciekawymi osobami, które wykonują wyjątkowe zawody, mają nietypową pasję lub doświadczyli czegoś niespotykanego. Pojawiają się tam zarówno optymistyczne jak i trudne historie.

Osobiście cenię to, że Rafał Gębura jest bezstronny. Rozmawia ze wszystkimi. Przeprowadza wywiady z osobami prezentującymi najróżniejsze opinie, ale nigdy ich nie ocenia. Rzetelnie i cierpliwie zadaje pytania aby przybliżyć widzom i słuchaczom nieznane im życie bohatera odcinka.


Nie ma takiego drugiego podcastu w Polsce, gdzie pojawia się tak duża różnorodność tematów. W „7 metrów pod ziemią” możemy wysłuchać historii byłego księdza, rozmowy z kobietą, która przeżyła wywózkę na Syberię, dowiedzieć się jak wygląda praca żołnierza Legii Cudzoziemskiej czy też posłuchać wspomień byłych świadków Jehowy.

Plecak i walizka

Jeśli chodzi o blogi i kanały na YouTube, najczęściej śledzę te dotyczące podróży. To moja ulubiona tematyka. Jeśli mówimy jednak o podcastach, to tych o podróżach zdecydowanie w Polsce brakuje. Być może łatwiej jest pokazać miejsca na filmie niż mówić o nich do mikrofonu?

Niezwykle się ucieszyłam kiedy w końcu pojawił się podcast Hani Sobczuk: Plecak i walizka. Ta dziewczyna ma dar do opowiadania historii! Nawet nie wiem kiedy kończą się te podcasty. Wydaje mi się, że dopiero włączyłam nowy, a po chwili już się kończy. Odliczam dni do nowych odcinków jak do prezentów na gwiazdkę!

Hania mieszkała w Hiszpanii i podróżowała po wielu krajach. W swoich podcastach, z dużą dawką humoru i dystansu opowiada o swoich przygodach na Filipinach, w Wietnamie czy na Półwyspie Iberyjskim. Chcecie wiedzieć jak wygląda praca na planie filmowym w Wietnamie? Tak, u Hani możecie o tym posłuchać. Zastanawiacie się jakie absurdy mogą was spotkać w Hiszpanii? Z pomocą przyjdzie wam jeden z odcinków podcastu „Plecak i walizka”. A wszystko to opowiedziane pięknym i poprawnym językiem.

Piąte: Nie zabijaj

Nie lubię podcastów kryminalnych. Po prostu boję się tego typu historii. Kiedy zaczynałam swoją przygodę z podcastami, próbowałam słuchać podcastów o prawdziwych zbrodniach, ale po kilku minutach je wyłączałam. To nie na moje nerwy. Nie oglądam nawet thrillerów ani horrorów ze strachu. Jak więc miałabym słuchać podcastów tego typu? Unikałam ich jak ognia przez długi czas. W końcu dlaczego mam się bać kiedy podcastów słucham dla przyjemności? Właśnie wtedy trafiłam na ciekawą opinię, że podcastów kryminalnych warto słuchać aby mieć większą świadomość zagrożeń i bardziej uważać na siebie i swoich bliskich. To ostatecznie do mnie przemówiło. Co prawda nie potrafię słuchać tych podcastów kiedy biegam wieczorami, jednak świetnie sprawdzają się przy sprzątaniu lub pracy nad edycją zdjęć.


Próbowałam słuchać wielu polskich podcastów kryminalnych. Niektórych słucham regularnie, inne musiałam przerwać przed odsłuchaniem całego odcinka. Na szczęście trafiłam w końcu na podcast idealny w tej tematyce. Justyna Mazur ma głos świetnie pasujący do opowiadania historii. Spokojny, wyważony i poważny. Perfekcyjnie komponuje się z tematyką, którą się zajmuje.

Odcinki „Piąte: Nie zabijaj” są długie. I to właśnie tak bardzo w nich lubię! Justyna nie opowiada na szybko tylko o najważniejszych wydarzeniach dotyczących zbrodni, ale zagłębia się w historię jak najbardziej się da. Jej podcasty to nie jest tylko opowieść o zbrodni, ale przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy padli ich ofiarą. Do tego historie opowiedziane są powoli, z szacunkiem do ofiar i ich rodzin. Nawet kiedy autorka porusza znane z mediów historie, znajduje masę ciekawych szczegółów i nieznanych wcześniej faktów. Przygotowanie tak rzetelnych i pełnych informacji podcastów jest bardzo czasochłonne. Tym bardziej Justyna zasłużyła aby jej podcast znalazł się w tym rankingu.

Podsumowanie

A jakich podcastów wy lubicie słuchać? Jakie według was są najlepsze polskie podcasty? Może polecicie mi coś czego jeszcze nie znam?

2 komentarze

  1. To jest artykuł sponsorowany? Czy to po prostu lista podkastów komercyjnych? A może po prostu autor mało podkastów zna?

    1. Author

      Sponsorowany przez kogo? 🙂 Spotify? To po prostu moje ulubione podcasty, których słucham od dwóch lat.

Comments are closed.