Zazwyczaj turyści odwiedzający Turcję wybierają na cel swojej podróży południowe wybrzeże lub Stambuł. Niewiele osób wybiera się na północ kraju w okolice Morza Czarnego. A szkoda bo ten region ma sporo do zaoferowania. Spędziliśmy w sumie dwa tygodnie w Trabzon, prowincji położonej na północnym wschodzie Turcji. Co warto zobaczyć w mieście Trabzon oraz w całej prowincji? Zobaczcie nasz przewodnik po prowincji Trabzon.

Co zobaczyć w Trabzon?

Trabzon historycznie znane było pod nazwą Trebizond lub Trapezunt i położone na Jedwabnym Szlaku. Kiedyś stolica Cesarstwa Trapezuntu, dzisiaj to stolica i największe miasto prowincji o tej samej nazwie. Co warto zobaczyć w samym mieście Trabzon?

Wybierasz się do Trabzonu? Zobacz nasz filmowy przewodnik po mieście!

Hagia Sophia

Nie tylko Stambuł ma swoją Hagię Sophię, Trabzon również. Ich historia jest zresztą bardzo podobna. Hagia Sophia w Trabzonie powstała jako grecki kościół prawosławny, a w 1584 roku została przekształcona na meczet. W 1964 roku było to już muzeum, a ponownie stało się meczetem w 2013 roku.


Hagia Sophia w Trabzonie znajduje się poza centrum miasta, ale ma piękny widok na Morze Czarne. Były  kościół jest niewielki i zwiedzanie nie zajmuje dużo czasu, jednak w środku można zobaczyć pozostałości po freskach. Za to na zewnątrz warto zobaczyć jeszcze wieżę zegarową.

Kanuni Evi

Kanuni Evi znajduje się w dzielnicy Ortahisar, tej samej, w której urodził się sułtan Sulejman Wielki i gdzie mieszkał aż do 15 roku życia. Dom Kanuni to jeden z historycznych tureckich domów w Trabzonie. Obecnie znajduje się tam muzeum poświęcone dynasti Osmanów. Znajdziecie tam nie tylko informacje dotyczące kolejnych sułtanów, ale też figury woskowe sułtana Selima oraz Sulejmana.

Cena biletu: 5 lir.

Zamek w Trabzonie 

Zamek w Trabzonie to w rzeczywistości mury obronne, które otaczały stare miasto. Mury miasta powstały na fundamentach sięgających czasów rzymskich. Ich pozostałości można zobaczyć zaraz po wyjściu z Domu Kanuni i przejściu przez most nad Parkiem Zagnos. Jeśli będziecie w tej okolicy, polecam również spacer po parku.

Meydan Park

Park Meydan to główny plac znajdujący się w centrum miasta. To tutaj znajduje się duży napis Trabzon oraz jeden z licznych pomników Mustafy Kemala Atatürka. Jednocześnie jest to najbardziej zatłoczone miejsce w mieście, gdzie o żadnej porze dnia nie ma ciszy. To z placu meydan odchodzą najważniejsze ulice komercyjne w mieście.

Meczet Fatih

Meczet Fatih w dzielnicy Ortahistar znajduje się tuż obok Domu Kanuni. Jest to kolejny meczet, który kiedyś był kościołem. Kościół został zbudowany w X lub XI w. Po podbiciu miasta przez dynastię Osmanów, w 1461 został zamieniony na meczet. Meczet Fatih znany jest z przykładów pięknej kaligrafii.

Okolice Trabzon – co zobaczyć?

Trabzon to nie tylko miasto, ale przede wszystkim cała piękna prowincja północnej Turcji. Region znany przede wszystkim z niesamowitych widoków i natury. Zielone tereny, góry i jeziora to wizytówka Trabzon, która przyciąga turystów.


Uzungöl

Uzungöl to niewielka miejscowość położona dookoła jeziora o tej samej nazwie. Co roku przyciąga setki tysięcy turystów, co sprawia, że jest bardzo zatłoczona. Mimo to robi ogromne wrażenie i warto spędzić tam chociaż dwa dni. Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, na pewno nie będziecie się nudzić: możecie wybrać się w góry czy na wycieczki rowerowe. Jeśli nie lubicie chodzić po górach, a liczycie na niesamowite widoki, polecam wam wejść na jeden z punktów widokowych. Mój ulubiony, znajdujący się obok jednego z hotelu, jest zaznaczony na mapie.

Zobacz nasz vlog z pobytu w Uzungöl.

Monaster Sumela

Monaster Sumela to były męski klasztor prawosławny, znajdujący się w pobliżu miejscowości Maçka. Według legendy powstał już za czasów Teodozjusza Wielkiego jednak pierwsze znane wzmianki dotyczące klasztoru pochodzą dopiero z XIII wieku. Po zakończeniu wojny grecko-tureckiej w 1922, nastąpiła wymiana ludności między obydwoma krajami i Grecy musieli opuścić Turcję. W 1923 mnisi z monasteru Sumela przenieśli się do Grecji.


Spora część klasztoru była w trakcie renowacji w czasie naszej wizyty, dlatego nie udało nam się zwiedzić całego wnętrza. Na szczęście otwarta była kaplica z pozostałymi na ścianach freskami. Jak wyglądał cały monaster, możecie zobaczyć we vlogu.

Cena biletu: 50 lir.

Jezioro Sera

Jeśli zmęczy was zwiedzanie Trabzon i chcecie uciec na łono natury niedaleko miasta, polecam wam wycieczkę nad Jezioro Sera. Jezioro jest co prawda niewielkie, ale zdecydowanie jest to dobre miejsce na odpoczynek. W pobliżu znajdziecie nawet miejsca przygotowane na rozpalenie grilla, z których każdy może skorzystać za darmo.

Taras widokowy w Torul

Torul nie jest położony w prowincji Trabzon, a Gümüşhane. Jednak polecam wam to miejsce jeśli będziecie w okolicy dlatego że dojazd tam z miasta Trabzon nie zajmuje więcej niż 2 godz. Nad Torul znajduje się szklany taras widokowy, z którego możecie zobaczyć całe miasto pod swoimi stopami. Ja osobiście nie byłam w stanie wejść na taras widokowy, ale obok niego wciąż można podziwiać piękne widoki.

Cena biletu: 10 lir.

Rzeka Harşit

Jeśli wybieracie się w okolice Torul, warto zatrzymać się nad rzeką Harşit. Rzeka ograniczona jest przez dwie tamy: Torul oraz Kürtün i otoczona górami. Przy rzece nie znajdziecie żadnego zaplecza turystycznego, ale są tam miejsca gdzie można samodzielnie rozpalić grilla. Widok na rzekę jest naprawdę przepiękny, dlatego polecam wam zatrzymać się na chwilę przy zaznaczonym na mapie punkcie widokowym. Niestety jak to bywa w przypadku takich rzadko uczęszczanych miejsc w Turcji, na samym punkcie widokowym jest mnóstwo śmieci. Chociaż rzeka jest przepiękna, to okolica nie jest w ogóle dobrze utrzymana.


Mapa

Poniżej znajdziecie zaznaczone wszystkie opisane miejsca, które warto zobaczyć w Trabzon oraz Gümüşhane.