Bursa: co warto zobaczyć? Ciekawe atrakcje + mapa

Co zobaczyć w Bursie? Czy warto tam jechać na jeden dzień? Jakie są najciekawsze miejsca w Bursie? Jak dojechać do miasta? Jakie atrakcje oferuje Bursa? Zapraszamy was na przewodnik po Bursie.

Bursa była pierwszą stolicą Imperium Osmańskiego. Pełniła rolę stolicy w latach 1326-1402. Obecnie miasto nazywane jest Zieloną Bursą (Yeşil Bursa) ze względu na liczne parki i ogrody, a także lasy położone w pobliżu miasta. Za to góra Uludağ jest zimą najpopularniejszym w całym kraju centrum narciarskim.

Zobacz jak wygląda Bursa w naszym vlogu.

Jak dojechać do Bursy?

Ze Stambułu możecie dojechać do Bursy zarówno autobusem jak i promem. W sierpniu 2020 roku, to prom był tańszą opcją podróży. Podróż promem ze Stambułu do Bursy trwa ok. 2 godz. Na trasie miedzy obydwoma miastami działa kilka firm oferujących przewozy promem. My korzystaliśmy z promu IDO, którym z Yenikapi dojechaliśmy do Bursy. Bilety możecie kupić tutaj. W sezonie 2020 roku, bilety kosztowały nas 39 lir od osoby w jedną stronę.


Warto jednak zaznaczyć, że prom dopływa do miejscowości Mudanya położonej 30 km na północ od samej Bursy. Stamtąd będziecie musieli jechać autobusem, a następnie metrem aby dostać się do centrum Bursy.

Ile dni spędzić w Bursie?

Większość turystów przyjeżdża do Bursy ze Stambułu na jednodniowe wycieczki. Spotkałam się nawet z opinią, że w Bursie nie ma nic ciekawego i w ogóle nie warto tam jechać. Cieszę się jednak, że tych opinii nie posłuchałam i pojechaliśmy do Bursy na trzy dni. Owszem, w jeden intenstywny dzień na pewno uda wam się zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje, ale to za mało aby poczuć klimat miasta. Moim zdaniem warto zostać w Bursie przynajmniej 2-3 dni.Booking.com

Co zobaczyć w Bursie?

Sykomora w Inkaya

Drzewo sykomory w wiosce Inkaya, położonej na drodze na górę Uludağ nie jest najstarszym drzewem w Turcji, ale jest jednym z najbardziej znanych. Ma 610 lat, 37 m wysokości, pień ma obwód 10 m, a średnica korony wynosi aż 53 m. Drzewo jest naprawdę ogromne! A dookoła gęstej korony znajduje się kawiarnia gdzie można wypić tradycyjną turecką kawę.

Góra Uludağ i widok na Bursę

Popularną atrakcją w Bursie jest wjazd na górę Uludağ. Na szczyt góry wjeżdża teleferik czyli kolejka linowa. Jest to jednak dosyć droga atrakcja ponieważ bilet kosztuje 100 lir od osoby. Jeśli nie macie budżetu na tego typu atrakcje, a macie pod ręką samochód, to warto samemu podjechać trochę w górę aby zobaczyć widok na Bursę z wysokości. Warto to zrobić zwłaszcza przed zachodem słońca.

Wielki Meczet

To największy meczet w Bursie. Zbudowano go w latach 1396-1400 na polecenie sułtana Bajazyda I. Według legendy kiedy Bajazyd I przygotowywał się do bitwy pod Nikopolis w 1396 r. obiecał, że jeśli wygra, każe zbudować 20 meczetów. Rzeczywiście pokonał w bitwie króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego. Trzeba więc było dotrzymać słowa i zbudować obiecane światynie. Sułtan jednak postanowił ułatwić sobie zadanie i zbudować jeden meczet, ale z 20 kopułami.


Ciekawostką w Wielkim Meczecie jest fontanna do ablucji czyli rytualnego obmycia przed modlitwą, która znajduje się wewnątrz meczetu. Dodatkowo ściany wewnątrz zdobią przepiękne inskrypcje po arabsku.

Zielony Meczet

Zielony meczet powstał na polecenie sułtana Mehmeda I między 1419, a 1424 rokiem. Nazywany jest Zielonym Meczetem ze względu na zielone i niebieskie płytki, którymi wyłożone jest wnętrze. Z zewnątrz meczet wygląda bardzo zwyczajnie, ale nie dajcie się zwieść. W środku to prawdziwa perełka, a co więcej jest tam dużo mniej turystów niż w Wielkim Meczecie.

Zielony Meczet jest częścią większą kompleksu złożonego z meczetu, mauzoleum i medresy. Po śmierci sułtana Mehmeda I, jego syn, Murad II, kazał zbudować mauzoleum i tam pochowano jego ojca. Mauzoleum nazywane jest też Zielonym Grobowcem.

Koza Han

Poza byciem pierwszą stolicą Imperium Osmańskiego, Bursa była również centrum produkcji i handlu jedwabiem. W centrum miasta powstawały liczne bazary oraz karawanseraje. W 1490 roku otwarto Koza Han, który pełnił funkcję karawanseraju. Dzięki systemowi wakf (zapisów pieniężnych na cele charytatywne i religijne) zyski z funkcjonowania Koza Han były przeznaczane na utrzymanie Meczetu Bajazyda II.

Obecnie na piętrze Koza Han znajdują się liczne sklepy gdzie można kupić wyroby z jedwabiu. Na ścianach zobaczycie kolekcję zdjęć dotyczących historii oraz procesu produkcji jedwabiu w Bursie. A jeśli zejdziecie na dół, możecie usiąść w jednej z kawiarni i napić się tureckiej herbaty lub kawy.

Mauzoleum Osmana i Orhana Gazi

Osman I czyli Osman Gazi był założycielem dynastii Osmanów i pierwszym sułtanem. Panował w latach 1299-1323/4. Jego dokładna data śmierci nie jest znana, wiadomo jednak, że zmarł właśnie w Bursie. To tutaj znajduje się jego grobowiec. Obok mauzoleum Osmana I znajduje się grobowiec Orhana, jego syna i następcy. Orhan przejął władzę na Imperium Osmańskim po śmierci ojca i panował aż do 1362 roku. Obydwa mauzolea znajdują się w parku Tophane.

Wieża zegarowa z widokiem na miasto

Tuż obok wspomnianych wyżej grobowców, znajduje się wieża zegarowa, a obok niej jest długi taras, z którego rozciąga się piękny widok na miasto.

Co zjeść w Bursie?

Każdy region Turcji słynie z jakiegoś tradycyjnego dania. To w Bursie powstał iskender kebap. W centrum miasta znajdziecie wiele knajp serwujących właśnie to danie. Bądźcie jednak przygotowani na kolejki bo potrawy chcą spróbować chyba wszyscy turyści przyjeżdżający do miasta i czekanie na stolik zajmie wam trochę czasu. My dania nie spróbowaliśmy, odstraszyły nas kolejki, a mnie samą fakt, że i tak jest to danie mięsne.

W Bursie za to jedliśmy chyba najlepsze lody w całej Turcji. Znajdziecie je zaznaczone na poniższej mapie. Są bardzo słodkie, ale naprawdę pyszne, a duża porcja kosztuje zaledwie 3 liry.

Więcej o kuchni tureckiej przeczytasz tutaj.


Mapa

Na poniższej mapie znajdziecie wszystkie wspomniane wyżej atrakcje.