Gdzie znajdują się tureckie Malediwy? Czy warto tam jechać? Jakie jest jezioro Salda i co można tam robić? Zapraszamy was na wycieczkę nad przepiękne jezioro Salda.

Jezioro Salda położone jest w prowincji Burdur, 80 km na wschód od Denizli dlatego też często przyjeżdżają tu turyści jadący do/z Pamukkale. Historia powstania jeziora wciąż nie jest do końca znana, a na miejscu nadal prowadzonych jest wiele badań. Jest to jedno z niewielu miejsc gdzie wciąż rosną stromatolity. Aby chronić ten obszar, na terenie jeziora Salda ma powstać park narodowy. Jego ukończenie planowane jest na rok 2023.

Zobacz vlog z jeziora Salda.

Jak dojechać nad jezioro Salda?

Sami jechaliśmy nad jezioro Salda autobusem z Denizli. Przejazd kosztował nas 25 lir od osoby. Warto jednak mieć na uwadze, że autobus nie zawiezie was do samej Saldy, a wysadzi na skrzyżowaniu przy głównej drodze (obok zielonego meczetu). Do samego jeziora macie z tego miejsca do przejścia ok. 2 km.


Swobodnie można też dojechać do Saldy z Burdur oraz z Antalyi. Z Antalyi autobus dojeżdża dokładnie do miejscowości Yeşilova ok. 15 km od Saldy. Z miejscowości Yeşilova można przesiąść się na dolmusz do Saldy jednak te nie są punktualne więc polecam po prostu autostop. My akurat jechaliśmy tą trasą w przeciwnym kierunku z Yeşilovy do Antalyi. Bilet kosztował nas 35 lir od osoby, a podróż trwała ponad 3 godz.

Jezioro Salda – co warto wiedzieć?

Jezioro Salda ma 43,7 km2 a jego maksymalna głębokość to aż 196 m. Początkowo stało się popularne wśród mieszkańców okolicznych miejscowości ze względu na obecne w wodzie związki hydromagnezytu, które miały być lekarstwem na niektóre problemy dermatologiczne. Później zaczęto porównywać jezioro Salda do Malediwów ze względu na przejrzysty kolor wody i biały piasek na plaży. Porównanie stało się świetnym chwytem marketingowym i do Saldy zaczęli przyjeżdżać również zagraniczni turyści.

Zanim pojedziecie nad jezioro Salda, musicie wiedzieć, że zdjęcia, które widzicie w sieci, które są tak często porównywane do zdjęć z Malediwów, zostały zrobione na jednej plaży, właśnie w miejscowości Salda. Jezioro jest spore więc jeśli traficie na plażę z innej strony to możecie być zawiedzeni bo miejsce będzie wyglądało jak zwykłe jezioro, których pewnie wiele w życiu widzieliście. Jeśli zależy wam na tym konkretnym widoku błękitnej wody i białej plaży, to jedźcie na plażę w miejscowości Salda.

Jezioro Salda  – noclegi, restauracje

Nad jeziorem Salda nie ma dobrej bazy noclegowej. Większość turystów przyjeżdża tam zaledwie na kilka godzin i jedzie dalej do Antalyi lub Pamukkale. Przy jeziorze nie ma też możliwości rozłożenia namiotu. Jest to zakazane i karane surową karą finansową. Kilka lat temu kilka km od Saldy istniał państwowy kemping jednak został zamknięty. Pozostaje korzystanie z kwater lub domków do wynajęcia.


Nad samym jeziorem nie ma też żadnych restauracji. Jest jedynie niewielka kawiarnia gdzie można napić się kawy, herbaty, kupić przekąski i tosty, ale ciepłego posiłku tam nie zjecie. Oczywiście ma to swoje wyjaśnienie, teren jeziora jest chroniony, a za kilka lat ma powstać tam park narodowy. Władze chcą chronić unikatowość tego miejsca dlatego też nie inwestują w bazę turystyczną.

Co warto wiedzieć zanim wejdziesz do jeziora?

Na zdjęciach jezioro wygląda na płytkie. Dodatkowo kawałek od brzegu widać małe wysepki z piasku, a ludzie stojący kilka metrów od brzegu nie stoją w wodzie głebiej niż do kolana. Wydaje się, że jest bezpiecznie i wystarczy wbiec do jeziora. Nic bardziej mylnego. Dno jeziora lubi się osuwać i wciągać nieuważnych. A jak zacznie wciągać to człowiek wpada od razu do pasa i trudno jest mu wyjść na powierzchnię o własnych siłach. Trzeba bardzo uważać wchodząc do jeziora. Iść powoli i sprawdzać jedną nogą czy dno jest stabilne zanim zrobimy krok dalej. Najbardziej grząsko jest przy samej plażej, jeśli już przejdziecie kawałek dalej to dno jest dużo stabilniejsze.

Czy warto jechać na tureckie Malediwy?

Nie uważam, że określenie jeziora Salda tureckimi Meldiwami jest odpowiednie. Owszem plaża i woda przy miejscowości Salda są przepiękne, jednak to wciąż tylko jedna plaża dookoła całego jeziora. To wciąż jedynie kawałek tego jeziora, który wygląda tak pocztówkowo. Przypadkiem trafiliśmy na początku na zupełnie inną plażę i wcale nie wyglądała wyjątkowo.


Chociaż zdjęcia z plaży w Saldzie naprawdę robią wrażenie, to moim zdaniem jezioro Salda to miejsce gdzie warto pojechać na kilka godzin jeśli akurat jesteście w okolicy. My i tak jechaliśmy z Denizli do Antalyi więc Salda była dla nas po drodze. Inaczej, wycieczkę specjalnie nad to jezioro uznałabym za atrakcję niewartą zachodu.