Pamukkale to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Turcji. Znajdujące się tam baseny wody termalnej przyciągają co roku setki tysięcy osób. Czy rzeczywiście warto jechać do Pamukkale? Jak dojechać tam na własną rękę? Jak zwiedzać Pamukkale? Co warto wiedzieć przed podróżą?

Jak dojechać do Pamukkale?

Pamukkale to niewielka miejscowość w pobliżu miasta Denizli. Jeśli wybieracie się tam na własną rękę to prawdopodobnie zatrzymacie się właśnie w Denizli. My do Denizli jechaliśmy z Izmiru i był to moment kiedy zawiódł nas autostop w Turcji. Ostatecznie dojechaliśmy więc autobusem z Izmiru do Denizli za 30 lir od osoby. Podróż trwała ok. 3 godz. a w autokarze dostaliśmy jeszcze przekąski w postaci soczku i ciastka.

Zobacz jak wygląda Pamukkale w naszym vlogu.

Dojazd z Denizli do Pamukkale

Jeśli zatrzymaliście się w Denizli to będziecie musieli też dojechać do Pamukkale. Dolmusz odjeżdża z tego samego dworca, na który przyjeżdżają autobusy międzymiastowe. Odpowiedni dolmusz znajdziesz na stanowisku nr 76 na poziomie -1. Bilet na autobus do Pamukkale kosztuje 5 lir, a do Karahayit czyli bramy północnej (o tym w dalszej części tekstu) 5,5 liry. Autobusy odjeżdżają co 15-20 min.

Kiedy jechać do Pamukkale?

Pamukkale jest bardzo zatłoczone, dlatego warto jechać tam poza sezonem. We wrześniu i październiku będzie tam zdecydowanie mniej ludzi, a pogoda wciąż będzie przyjemna.


Zwiedzanie Pamukkale i Hierapolis – informacje praktyczne

Jedziesz do Pamukkale na własną rękę i nie wiesz jak to zorganizować? Przychodzimy z pomocą. Mieliśmy sporo wątpliwości jak i o której zacząć zwiedzanie. Jeśli wybierasz się tam latem, w ciągu dnia temperatury mogą być bardzo męczące. My byliśmy tam na początku września i dlatego zdecydowaliśmy się na zwiedzanie kilka godzin przed zachodem słońca. Czy to dobry pomysł? Moim zdaniem najlepszy. Po pierwsze, im później tym mniej ludzi, po drugie pogoda jest przyjemniejsza, a po trzecie możesz zobaczyć przepiękny zachód słońca!

Jak zwiedzać Pamukkale?

Do Pamukkale prowadzą dwie bramy: północna i południowa. Brama południowa jest znacznie częściej wybierana przez turystów. Dlatego polecamy wam wejść od drugiej strony, przez bramę północną. Wtedy na początku zwiedzacie ruiny Hierapolis, a później docieracie do basenów termalnych. Dzięki takiej kolejności, będziecie schodzić z góry basenów termalnych w dół, a nie podchodzić pod górę, tak więc będzie to dużo mniej męczące. A po zachodzie słońca od razu zejdziecie na dół basenów i opuścicie park przez bramę południową. To dużo praktyczniejsze wyjście. Jeśli wejdziecie od strony południowej, będziecie musieli wejść na samą górę basenów termalnych aby dostać się do Hierapolis, a później znowu zejść na dół do wyjścia. Sami zdecydujcie, które rozwiązanie jest lepsze.

Hierapolis – co warto wiedzieć?

Wiele osób jedzie do Pamukkale i pomija zwiedzanie Hierapolis. Nie powtarzajcie tego błędu. Hierapolis to starożytne greckie miasto powstałe w II w. p.n.e. Zostało opuszczone w XIV w. i całkiem dobrze zachowało się do obecnych czasów. Pośród ruin możecie zobaczyć nekropolię pełną sarkofagów, świątynię Apolla oraz teatr rzymski zbudowany na rozkaz cesarza Hadriana w II w.


Warto zarezerwować sobie chociaż 2 godz. na zwiedzanie Hierapolis. Samo przejście od bramy północnej do basenów termalnych to ok. 2 km. Dodatkowo aby zobaczyć niektóre ruiny, trzeba odbić od głównej drogi. Nam zwiedzanie razem z robieniem zdjęć zajęło trochę ponad 2 godz.

Pamukkale – co warto wiedzieć?

Pamukkale po turecku oznacza „zamek z bawełny”, pamuk to „bawełna”, a kale oznacza „zamek”. Z czego w ogóle znane jest to miejsce? Woda, wypływająca z tamtejszych gorących źródeł bogata jest w związki wapnia i dwutlenek węgla. Na powierzchni, woda się ochładza i wytrąca węglan wapnia, którego osad układa się w nacieki na wzgórzu. Tak właśnie na zboczu góry powstają tarasy wody termalnej. Ten proces trwa już od 14 tysięcy lat, a tarasy nazywane są też trawertynami.

Obszar basenów termalnych jest terenem chronionym, nad którym patronat objęło również UNESCO. Kiedyś na szczycie wzgórza istniały hotele, ale przez nie zaczęły wysychać wody termalne, dlatego rząd nakazał ich zamknięcie, a później rozbiórkę. Ze względu na to, że jest to obszar chroniony, po trawertynach chodzi się na boso. W basenach z wodą termalną można się kąpać, warto więc przygotować odpowiedni strój na taką wycieczkę.

Ceny biletów wstępu

Wstęp do Pamukkale jest jednym z droższych jeśli chodzi o zwiedzanie atrakcji w Turcji. Bilet wstępu do Pamukkale oraz Hierapolis jest jeden i kosztuje 80 lir od osoby. Ceny aktualne na wrzesień 2020.


Mapa

Na poniższej mapie zaznaczyłam dla was wszystkie ważne miejsca, które ułatwią wam podróż na własną rękę.