Kapadocja to najpiękniejsze i najczęściej odwiedzane miejsce w Turcji. Kolorowe balony wzbijające się w powietrze o wschodzie słońca przyciągają turystów do regionu. Czy rzeczywiście warto jechać do Kapadocji? Ile dni tam spędzić? Co robić w 1 dzień w Kapadocji? Jak zwiedzać Kapadocję na własną rękę i bez samochodu?

Gdzie zatrzymać się w Kapadocji?

Kapadocja nie jest tanim regionem Turcji. Ze względu na popularną tutaj turystykę, ceny są zdecydowanie turystyczne, a nie lokalne. Widać to od razu po cenach hoteli, jak i cenach jedzenia na mieście. Jeśli wybieracie się do Kapadocji na własną rękę, pewnie zastanawiacie się gdzie najlepiej się zatrzymać. Polecam wam do tego miejscowość Göreme, która ma dobrą bazę noclegową, a dodatkowo łatwo można stamtąd dojechać do Uçhisar czy Ürgüp.

Gdzie nocować w Göreme?

Jeśli szukacie budżetowego noclegu w Göreme to po przejrzeniu kilku stron z rezerwacjami zauważyliście, że nie jest to łatwe zadanie. Znalezienie wolnych miejsc w tanim hotelu w sezonie graniczy z cudem, dlatego jeśli macie już dokładne daty podróży, zarezerwujcie nocleg wcześniej. Zwłaszcza w sezonie, im później, tym trudniej będzie tam znaleźć coś taniego. 

To jak wyglądał nasz hotel oraz jak zwiedzaliśmy Kapdocję możesz zobaczyć we vlogu.

Jeżeli szukacie miejsca, które będzie czyste, położone w dobrej lokalizacji, a dodatkowo tanie i posiadające kuchnię, to polecam wam Cappadocian Special House. Hotel ma taras na dachu, z którego o wschodzie słońca można podziwiać balony. Dodatkowo ma wspólną dla gości kuchnię gdzie można przygotować sobie coś do jedzenia. Jest to dobra opcja, zwłaszcza, że ceny w restauracjach na mieście są dosyć wysokie. We wrześniu 2020 roku, płaciliśmy 100 lir za pokój dla dwóch osób i była to najtańsza opcja w całym Göreme.

Wschód słońca widziany z naszego hotelu w Göreme.

Booking.com

 

Co zobaczyć w Kapadocji?

Jeśli wybieracie się do Kapadocji na jeden dzień, najważniejsze co musicie zrobić to wstać na wschód słońca. Nieważne jak bardzo jesteście zmęczeni i nie chce wam się wstawać. Zobaczenie ponad setki balonów w powietrzu nad doliną w Göreme było jednym z najpiękniejszych widoków jakie dane mi było zobaczyć. Naprawdę nie będziecie żałować!


Gdzie oglądać wschód słońca w Göreme?

Jakie miejsce warto wybrać na oglądanie wschodu słońca? Po pierwsze, dach swojego hotelu. Większość hoteli w Göreme ma tarasy na dachu gdzie można oglądać wschód słońca i balony. Jeśli jednak wolicie wybrać się na punkt widokowy, polecam wam ten położony na wzgórzu nad Göreme. Jest położony blisko centrum, dojście tam zajmuje jakieś 15 minut. Z punktu widokowego widać balony startujące przed wschodem słońca, a później można oglądać ich lot. Wstęp na ten punkt widokowy jest płatny 3 liry. Niestety Google Maps nie działa zbyt dobrze w Göreme. Mapa nie pokazuje wszystkich mniejszych ścieżek i łatwo się zgubić. Polecam wam wykorzystać aplikację Maps.me w trakcie pobytu w Kapadocji. W niej bez problemu znajdziecie punkt widokowy. Aby na niego dojść trzeba przejść do końca ulicy Aydın Kırahı Sokak i dalej po minięciu parkingu podejść pod górę.

Lot balonem – co warto wiedzieć?

Loty balonem nad Kapadocją odbywają się tylko jeśli pozwalają na to warunki pogodowe. W sezonie zazwyczaj nie ma z tym problemu, jednak zimą bywa różnie. Jeśli jest zbyt duża mgła, pada deszcz lub jest silny wiatr,  loty są odwoływane lub przekładane na inny dzień. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza jeśli planujecie w Kapadocji krótki pobyt.


Koszt lotu balonem

Ceny lotu balonem wahają się w granicach 70-150 euro od osoby. A być może nawet więcej. Większość hoteli w Göreme ma kontakty do firm organizujących loty i sami proponują zorganizowanie dla gości tej atrakcji. W naszym hotelu zaproponowano nam lot za 150 euro, jednak jeśli poszukacie czegoś na mieście, możecie trafić na loty już za 70 euro. To wciąż droga atrakcja jednak już o połowę tańsza od ceny początkowej.

Planujesz pojechać też do Pamukkale? Zobacz nasz przewodnik po tym miejscu.

Co jeszcze zobaczyć w Kapadocji?

Kościoły wykute w skale

Kapadocja to nie tylko loty balonem i podziwianie wschodów słońca. Warto również wybrać się na wycieczkę do niewielkich kościołów wykutych w skale, w których możecie podziwiać przepiękne freski. Polecam wam między innymi Haçlı Kilise oraz Karanlik Kilise czyli Czarny Kościół. Niestety w kościołach zabronione jest robienie zdjęć.

Podziemne miasta

W Kapadocji znajduje się aż 36 podziemnych miast, których początki sięgają czasów Hetytów. Hetyci pojawili się na ziemiach Anatolii ok. 2000 roku p.n.e. i byli ludem indoeuropejskim. Miasta były następnie przez lata rozbudowywane tak, że mieszkańcy mogli spędzić pod ziemią kilka miesięcy w przypadku ataku wrogich armii. Najgłębszym i największym podziemnym miastem jest Derinkuyu, które ma 60 m głębokości i mogło pomieścić 20 tys. osób. Wewnątrz była m.in. stajnia, kaplica, a nawet maszyny używane do tłoczenia wina i oliwy oraz pomieszczenia pełniące funkcję magazynu.


Mapa

Czy warto jechać do Kapadocji?

Kapadocja jest najbardziej znanym regionem w Turcji. Przyjeżdżają tu chyba wszyscy turyści odwiedzający ten kraj. Można odnieść wrażenie, że Kapadocja jest już przereklamowana i nie warto tam jechać. Szczerze mówiąc sama obawiałam się, że Kapadocja mnie zawiedzie. Na szczęście było zupełnie inaczej. Zakochałam się w Kapadocji i chętnie pojechałabym tam jeszcze raz, tym razem na dłużej. Mogę szczerze powiedzieć, że wschody słońca w Kapadocji są najpiękniejszymi jakie widziałam, na dodatek takimi, które chce się oglądać jeszcze i jeszcze raz, a później znowu. Widoki w tej części Turcji po prostu się nudzą. Polecam wszystkim wybrać się do Kapadocji chociaż na kilka dni. Nie będziecie żałować!