Litwa samochodem: co warto wiedzieć?

Jak podróżuje się samochodem po Litwie? Co warto wiedzieć przed podróżą i jak przygotować samochód do wyjazdu? Czy Litwa samochodem to w ogóle dobry pomysł? Jak prowadzi się auto na Litwie? Czy na Litwie można nocować w samochodzie?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem na Litwę będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC

Jedna z podróży naszych podróży na Litwę była częścią podróży dookoła Bałtyku. Ciekawi cię koszt takiej podróży? Możesz sprawdzić go tutaj.

Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

kamizelka odblaskowa

apteczka

gaśnica

Dodatkowo jeśli jedziecie na Litwę zimą (10 listopada – 1 kwietnia):

opony zimowe.

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

komplet zapasowych żarówek


Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

Autostrady i inne drogi na Litwie są bezpłatne, jeśli poruszamy się samochodem osobowym. Natomiast kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów i busów powyżej 8 miejsc dla pasażerów, zobowiązani są do wykupienia winiety.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym, na drogach bez asfaltowej nawierzchni 70 km/h

– drogi ekspresowe 110 km/h (1.11-31.03 – 100 km/h)

– autostrady 130 km/h (1.11-31.03 – 110 km/h)

Parkowanie

W stolicy kraju, w Wilnie, obowiązują 4 strefy parkowania: niebieska, czerwona, zielona i żółta. Strefa niebieska jest najdroższa, parkowanie przez godzinę kosztuje 1,8 € i płatne jest nawet w weekendy. W pozostałych strefach bezpłatne jest parkowanie w niedzielę, a w inne dni tygodnia płaci się 0,9 €/godz. w strefie czerwonej, 0,6 € w strefie żółtej i 0,3 € w strefie zielonej. Co ciekawe posiadając bilet parkingowy ze strefy niebieskiej, można parkować we wszystkich 4 strefach. Analogicznie, jeśli zapłacimy za parking w strefie czerwonej, możemy zaparkować w strefie czerwonej i w dwóch tańszych strefach: żółtej oraz zielonej.


Spanie w samochodzie

Litwa to jedno z niewielu państw, gdzie nie mamy doświadczenia związanego z nocowaniem w samochodzie. Na Litwie byliśmy dwa razy, ale zawsze były to krótkie pobyty, najwyżej weekendowe i nocowaliśmy w hostelach. Z punktu widzenia prawa nocowanie na dziko na Litwie jest dozwolone więc i z nocowaniem w samochodzie nie powinno być problemów. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Ceny paliwa

Ostatni raz byliśmy na Litwie w 2019 roku i ceny paliwa były niższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 0,99 €

Benzyna 95 – 1,07 €

Gaz – 0,5 €


Bezpieczeństwo na drogach

Podróżując po Litwie samochodem zawsze czuliśmy się bezpiecznie. Jakość dróg jest na takim samym poziomie jak w Polsce. Styl jazdy również jest zbliżony. Po Litwie jeździ się po prostu dobrze.

W litewskich zasadach ruchu drogowego istnieje jednak kilka różnic, które mogą nas zdziwić:

– na sygnalizatorach świetlnych na skrzyżowaniach umieszczone są na stałe zielone strzałki, które zezwalają na skręt w prawo. Na takich skrzyżowaniach z palącym się czerwonym światłem i zieloną strzałką, trzeba się zatrzymać (przed linią STOP lub przejściem dla pieszych), sprawdzić czy jazda jest bezpieczna i dopiero ruszyć dalej.

– dozwolone jest zawracanie i skręcanie w lewo z lewego pasa ruchu (nawet na wielopasmowych ulicach i drogach szybkiego ruchu)

– skręcanie w lewo na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną z oznaczonego do tego pasa ruchu, jest regulowany przez specjalną zieloną strzałkę umieszczoną na dodatkowym sygnalizatorze. Skręcić w lewo można tylko kiedy zielona strzałka zostanie wyświetlona, jeśli jej nie ma trzeba poczekać, ale wtedy nie wyświetla się strzałka czerwona.