Litwa samochodem: co warto wiedzieć?

Jak podróżuje się samochodem po Litwie? Co warto wiedzieć przed podróżą i jak przygotować samochód do wyjazdu? Czy Litwa samochodem to w ogóle dobry pomysł? Jak prowadzi się auto na Litwie? Czy na Litwie można nocować w samochodzie?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem na Litwę będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC

Jedna z podróży naszych podróży na Litwę była częścią podróży dookoła Bałtyku. Ciekawi cię koszt takiej podróży? Możesz sprawdzić go tutaj.

Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

kamizelka odblaskowa

apteczka

gaśnica

Dodatkowo jeśli jedziecie na Litwę zimą (10 listopada – 1 kwietnia):

opony zimowe.

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

komplet zapasowych żarówek


Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

Autostrady i inne drogi na Litwie są bezpłatne, jeśli poruszamy się samochodem osobowym. Natomiast kierowcy samochodów ciężarowych, autobusów i busów powyżej 8 miejsc dla pasażerów, zobowiązani są do wykupienia winiety.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym, na drogach bez asfaltowej nawierzchni 70 km/h

– drogi ekspresowe 110 km/h (1.11-31.03 – 100 km/h)

– autostrady 130 km/h (1.11-31.03 – 110 km/h)

Parkowanie

W stolicy kraju, w Wilnie, obowiązują 4 strefy parkowania: niebieska, czerwona, zielona i żółta. Strefa niebieska jest najdroższa, parkowanie przez godzinę kosztuje 1,8 € i płatne jest nawet w weekendy. W pozostałych strefach bezpłatne jest parkowanie w niedzielę, a w inne dni tygodnia płaci się 0,9 €/godz. w strefie czerwonej, 0,6 € w strefie żółtej i 0,3 € w strefie zielonej. Co ciekawe posiadając bilet parkingowy ze strefy niebieskiej, można parkować we wszystkich 4 strefach. Analogicznie, jeśli zapłacimy za parking w strefie czerwonej, możemy zaparkować w strefie czerwonej i w dwóch tańszych strefach: żółtej oraz zielonej.


Spanie w samochodzie

Litwa to jedno z niewielu państw, gdzie nie mamy doświadczenia związanego z nocowaniem w samochodzie. Na Litwie byliśmy dwa razy, ale zawsze były to krótkie pobyty, najwyżej weekendowe i nocowaliśmy w hostelach. Z punktu widzenia prawa nocowanie na dziko na Litwie jest dozwolone więc i z nocowaniem w samochodzie nie powinno być problemów. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Ceny paliwa

Ostatni raz byliśmy na Litwie w 2019 roku i ceny paliwa były niższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 0,99 €

Benzyna 95 – 1,07 €

Gaz – 0,5 €


Bezpieczeństwo na drogach

Podróżując po Litwie samochodem zawsze czuliśmy się bezpiecznie. Jakość dróg jest na takim samym poziomie jak w Polsce. Styl jazdy również jest zbliżony. Po Litwie jeździ się po prostu dobrze.

W litewskich zasadach ruchu drogowego istnieje jednak kilka różnic, które mogą nas zdziwić:

– na sygnalizatorach świetlnych na skrzyżowaniach umieszczone są na stałe zielone strzałki, które zezwalają na skręt w prawo. Na takich skrzyżowaniach z palącym się czerwonym światłem i zieloną strzałką, trzeba się zatrzymać (przed linią STOP lub przejściem dla pieszych), sprawdzić czy jazda jest bezpieczna i dopiero ruszyć dalej.

– dozwolone jest zawracanie i skręcanie w lewo z lewego pasa ruchu (nawet na wielopasmowych ulicach i drogach szybkiego ruchu)

– skręcanie w lewo na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną z oznaczonego do tego pasa ruchu, jest regulowany przez specjalną zieloną strzałkę umieszczoną na dodatkowym sygnalizatorze. Skręcić w lewo można tylko kiedy zielona strzałka zostanie wyświetlona, jeśli jej nie ma trzeba poczekać, ale wtedy nie wyświetla się strzałka czerwona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *