Czarnogóra samochodem: co warto wiedzieć?

Czy warto jechać do Czarnogóry samochodem? Jak podróżuje się tam autem? Jakie jest wymagane wyposażenie dla samochodu? Jakie musisz mieć ze sobą dokumenty? Czy autostrady w Czarnogórze są płatne? Czy Czarnogóra samochodem to w ogóle dobry pomysł na wakacje?

Czarnogórę odwiedziliśmy w czasie podróży po Bałkanach i jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego kraju. Jeśli planujesz dłuższą podróż na Bałkany to zobacz opisany koszt naszej podróży.

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Czarnogóry będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Czarnogórze i nie jest konieczne wyrabianie międzynarodowego prawa jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

Zielona Karta. Polskie ubezpieczenie OC nie jest honorowane w Czarnogórze, tak więc przed wyjazdem trzeba wyrobić Zieloną Kartę.


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

apteczka

kamizelka odblaskowa

komplet zapasowych żarówek

dodatkowe lusterka boczne w przypadku podróży z przyczepą

Dodatkowo jeśli jedziecie do Czarnogóry zimą (15 listopada – 30 marca):

opony zimowe

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

gaśnica

linka holownicza

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

Podróżowanie po Czarnogórze jest bezpłatne. Obowiązuje jedynie opłata za przejazd tunelem Sozina i wynosi 2,5 € dla samochodu osobowego.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 80 km/h

– drogi ekspresowe 100 km/h

Parkowanie

W stolicy kraju, Podgoricy, działają trzy strefy parkingowe: czerwona (najdroższa), żółta oraz zielona (najtańsza). Opłata za godzinę parkowania wynosi od 0,4 do 0,6 €. Można ją uiścić poprzez wysłanie SMS-a lub w parkometrach.

Spanie w samochodzie

W Czarnogórze wciąż istnieje obowiązek meldunkowy obejmujący turystów. Nie byliśmy pewni czy nie przysporzy nam to problemów na granicy w przypadku spędzenia nocy w samochodzie. Ponieważ spędziliśmy w samochodzie tylko jedną noc, zaryzykowaliśmy i nie mieliśmy żadnych problemów. Pamiętajcie jednak, że to tylko nasze doświadczenie.


Ceny paliwa

W Czarnogórze ceny paliwa są porównywalne do tych w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 1,02 €

Benzyna 95 – 1,13 €

Bezpieczeństwo na drogach

Podróżowanie samochodem po Czarnogórze nie należy do najłatwiejszych. Jest to kraj górzysty, wiele dróg jest wąskich i krętych. Trzeba bardzo uważać zwłaszcza na często odwiedzanym przez turystów wybrzeżu kraju. Dla kierowców nieprzyzwyczajonych do prowadzenia w górach, może to być nie lada wyzwanie.

W Czarnogórze zdecydowanie częściej niż w innych krajach na Bałkanach, mijaliśmy kontrole drogowe. Raz nawet sami zostaliśmy zatrzymani przez policję na rutynową kontrolę. Po okazaniu prawa jazdy i dokumentów samochodu puszczono nas dalej.