Zazwyczaj gdy mówimy komuś ile razy w roku podróżujemy za granicę, pojawia się pytanie o to ile to wszystko kosztuje lub komentarz, że pewnie wydajemy na podróże dużo pieniędzy. Nie da się podróżować za darmo. To często powielany i szkodliwy mit. Da się jednak podróżować i nie wydawać na wyjazdy wszystkich oszczędności. Jak podróżować tanio? Jak oszczędzić w podróży? Poniżej przedstawiam wam kilka naszych pomysłów na tanie podróżowanie.

Podróżujemy odkąd pamiętamy i odkładamy na to wszystkie oszczędności. Wyjeżdżamy za granicę kilka razy w roku, co sprawia, że nawet w podróży musimy uważać na to gdzie i ile wydajemy pieniędzy. Inaczej nie bylibyśmy w stanie wyjeżdżać aż tak często. Wolimy podróżować budżetowo i zwiedzić więcej, niż spędzać dwa tygodnie w roku w luksusowych warunkach. Jak wydawać mniej na podróże? Co zrobić żeby podróżować budżetowo? Jakie mamy pomysły na obniżenie kosztów podróży? Jak wygląda tanie podróżowanie?

Tanie podróżowanie: planowanie

Planuj budżet

Tanie podróżowanie to przede wszystkim dobre przygotowanie do podróży. Zacznij od zaplanowania budżetu na podróż. Ile masz pieniędzy na wyjazd? Jeśli wiesz ile możesz wydać, zaplanuj co chcesz robić. Znajdź nocleg, sprawdź koszty transportu, przemyśl co chcesz zwiedzić i zobacz ile kosztują te atrakcje. Podlicz ile mniej więcej będzie kosztował twój pobyt i jaki masz budżet na dzień podróży. Jeśli wiesz ile masz pieniędzy do dyspozycji, łatwiej będzie ci się tego budżetu trzymać.

Pilnuj budżetu

Skoro już wiesz jaki masz budżet, kontroluj go w czasie podróży. To coś czego większość osób nie robi, a skąd masz wiedzieć, ile kosztuje twoja podróż, jeśli nie zapisujesz wydatków? Polecam do tego aplikację TravelSpend aby zapisywać wydatki. Po wprowadzeniu dat wyjazdu i budżetu na podróż w odpowiedniej walucie, aplikacja wylicza dzienny budżet. Będzie się on zmieniał w miarę jak dodasz wydatki. Dzięki temu możesz zobaczyć jak dużo zostało ci pieniędzy do końca podróży, ile masz nadwyżki pieniędzy, lub ile wydałeś/aś za dużo. Jest to o wiele bardziej przejrzyste niż zapisywanie wszystkiego na kartce. Aplikacja podlicza wszystko za nas.


Sprawdź jakie są ceny na miejscu

W ramach przygotowania do podróży, sprawdź jakie są koszty życia na miejscu. Jakie są ceny biletów na komunikację miejską? Ile kosztuje nocleg w hostelu? Jakie są ceny jedzenia na mieście? Ile płaci się za zakupy na lokalnym bazarze? Takie rzeczy są ważne, żebyśmy wiedzieli czy ceny na miejscu są rzeczywistymi cenami, a nie zawyżonymi kilkakrotnie dla turystów. Z takim problemem spotkacie się np. w Egipcie lub generalnie w Azji. W wielu miejscach turystycznych ceny za przejazdy taksówkami czy zakupy są kilkakrotnie zawyżane, a osoby, które jadą do danego kraju po raz pierwszy po prostu o tym nie wiedzą. Sprawdź więc wcześniej jakie są średnie ceny za jedzenie na mieście lub transport taksówką czy autobusem. Ceny kosztów życia możesz sprawdzić np. na numbeo.com.

Tanie podróżowanie: transport

Podróżuj z bagażem podręcznym

Jest wiele sposobów na oszczędzanie na biletach lotniczych. Jednym z lepszych jest podróżowanie z bagażem podręcznym. Tanie linie lotnicze mają naprawdę dobre ceny biletów, jeśli kupujemy bilet najbardziej podstawowy, czyli bez dodatkowego bagażu. Zapłacimy też mniej, jeśli nie zależy nam na konkretnym miejscu w samolocie czy dodatkowej przestrzeni na nogi.

Bądź elastyczna/y co do kierunku i terminu podróży

Tańsze bilety kupimy też wtedy, jeśli nie mamy konkretnego celu podróży. Chcesz lecieć do Lizbony, ale akurat jest promocja na bilety do Aten? Może warto zmienić kierunek. Nie masz konkretnej daty podróży? Zobacz kiedy są najtańsze loty w interesującym cię kierunku i jedź w tym czasie.

Korzystaj z komunikacji miejskiej

Przed podróżą sprawdź jak najłatwiej i najtaniej dostać się z lotniska do centrum miasta. Zobacz też ile kosztują bilety na komunikację miejską. W zależności od długości podróży, może ci się bardziej opłacać kupić bilety dobowe lub tygodniowe zamiast codziennie płacić za bilety jednorazowe. Korzystanie z komunikacji miejskiej na pewno będzie tańsze niż jeżdżenie taksówkami.

Zwiedzaj miasta pieszo

Najbardziej lubię zwiedzać miasta pieszo. Możemy wtedy zobaczyć dużo więcej, chociaż potrzebujemy trochę więcej czasu. Oczywiście zależy to też od wielkości miasta i dystansu jaki musimy pokonać, jednak gdy zwiedzam pieszo, czuję, że naprawdę zobaczyłam wiele. A przy okazji, spacerowanie po mieście nic nas nie kosztuje.


Porównuj różne opcje transportu

Tanie podróżowanie to sztuka porównywania. Środek transportu musi być dopasowany do miejsca, do którego jedziemy. W jednym kraju popularniejszym i tańszym środkiem transportu będzie pociąg, w innym autobus, w kolejnym prom. A innym razem jeszcze taniej będzie polecieć tanimi liniami. Sprawdź jakie masz możliwości i wybierz najlepszą dla siebie opcję pod względem ceny.

Ciekawi cię ile kosztowała nasza podróż dookoła Bałtyku? Cennik znajdziesz tutaj.

Podróżuj lokalnymi środkami transportu

Zamiast wynajmować samochód, spróbuj podróży lokalnymi środkami transportu. Wynajęcie auta zwróci się cenowo, jeśli podróżujemy w grupie, ale jeśli podróżujesz sam/a, taniej będzie jechać autobusem lub pociągiem.

Zabierz pasażerów na BlaBlaCar

Jeśli już podróżujesz samodzielnie autem, możesz obniżyć koszt podróży zabierając pasażerów na BlaBlaCar.  Zwróci ci się chociaż część kosztów paliwa! Nawet jako pasażer możesz skorzystać z BlaBlaCar i zapłacić mniej niż za autobus lub pociąg. Zawsze korzystaliśmy z BlaBlaCar aby dojechać z lotniska Beauvais w Paryżu do miasta. Przejazd kosztował nas 7-9 € podczas gdy za autobus trzeba było zapłacić 17 €.

Podróżuj autostopem

Autostop jest jednym ze sposobem na tanie podróżowanie. Ma on jednak sporą wadę, potrzeba na niego czasu. Powiedzenie, że na podróż mamy czas albo pieniądze, sprawdza się w przypadku autostopu. Poza tym nie każdy chce i lubi podróżować w ten sposób. Autostop wymaga też od nas dużej elastyczności. Możemy łapać stopa przez kilka godzin i zmarnować na to pół dnia, a możemy dojechać do celu bardzo szybko. Dla nas autostop to przede wszystkim niesamowita przygoda. Uwielbiamy w ten sposób poznawać ludzi.

Tanie podróżowanie: noclegi

Porównuj ceny noclegów w różnych aplikacjach

Szukając zakwaterowania, porównuj ceny w różnych aplikacjach. Sprawdź ile kosztuje hotel na Bookingu, Airbnb, Agodzie, a nawet na innych stronach. Jeśli nie zależy ci na wygodach, po prostu wyświetl oferty zakwaterowania od najtańszego, i wybierz to co odpowiada ci pod względem ceny, lokalizacji i ocen.


Rezerwuj nocleg bezpośrednio w obiekcie

Skontaktuj się bezpośrednio z danym hotelem i zapytaj o cenę noclegu. Portale takie jak Booking czy Airnbnb pobierają prowizję od rezerwacji. Często hotelom bardziej opłaca się wynająć ci pokój bezpośrednio taniej, niż po cenie w portalu. W ten sposób nie muszą płacić prowizji, a ty masz tańszy nocleg. Nie działa to jednak zawsze, czasem hotele oferują taką samą cenę bez względu na sposób rezerwacji. Warto jednak spróbować.

Bezpośredni nocleg zarezwowaliśmy np. w Stambule i przez miesiąc mieszkaliśmy w hotelu. Zobacz ile kosztował nas taki pobyt w Stambule.

Nocuj na CouchSurfingu

Darmowy nocleg możesz znaleźć na CouchSurfingu. CouchSurfing jest trochę jak autostop. Wymaga od nas dużej elastyczności. Ktoś oferuje nam nocleg na swojej przysłowiowej kanapie więc warunki mogą być różne. Możemy dostać prywatny pokój, materac w salonie, albo dzielony pokój z innym podróżnikiem. Możemy poznać też świetne osoby, a możemy trafić na kogoś z kim w ogóle się nie dogadamy. CouchSurfing to darmowy nocleg jeśli chodzi o cenę, ale poświęcamy swój czas i musimy w jakiś sposób dopasować się do osoby, u której mieszkamy. Polecam jednak ten portal bo dzięki niemu poznaliśmy wspaniałych ludzi i w Turcji i Grecji.

Dopasuj zakwaterowanie do kraju

Tak jak transport musisz dopasować do miejsca, w które jedziesz, to samo zrób z zakwaterowaniem. W niektórych krajach świetnie działa CouchSurfing (chociażby w Turcji!), w innych najtańszym sposobem noclegu będzie kemping, gdzieś można rozbić namiot „na dziko”, a w jeszcze innym miejscu tanie będą hostele.

Śpij w samochodzie

Jeśli podróżujesz samochodem, rozważ nocowanie w aucie. Zjechaliśmy samochodem większość Europy. W prawie 30 krajach byliśmy autem, które służyło nam jednocześnie za miejsce noclegowe. Nie mamy vana przystosowanego do noclegów, ani kampera. Jeździliśmy zwykłym samochodem osobowym, a dokładniej Land Roverem Freelanderem. Tanie podróżowanie wymaga czasem powięcenia, jednak dla nas chęć podróży była zawsze dużo większa i nie zwracaliśmy uwagi na niewygody.

Śpij pod namiotem

W wielu krajach całkowicie legalne jest nocowanie „na dziko” pod namiotem. Rajem pod tym względem jest chociażby Finlandia i Szwecja. Są to kraje dosyć drogie dla polskich podróżników, ale dzięki noclegom pod namiotem można zwiedzić je dużo taniej. W wielu krajach, nawet jeśli nie można rozbijać namiotu gdzie się chce, to kempingi kosztują mniej niż hostele.

Tanie podróżowanie: jedzenie

Jedz lokalnie

W podróży próbuj lokalnej kuchni! Lokalne produkty są tańsze niż te importowane. Przykładowo w Egipcie zapłacimy dużo za słodycze sprowadzane z Europy, czy dobrej jakości nabiał. Jeśli jednak będziemy jadać lokalne potrawy jak ful, falafel czy koshari, wydamy mniej pieniędzy.

Pytaj miejscowych o polecane restauracje

Zapytaj ludzi na miejscu gdzie dobrze i tanio zjeść. Co ważne, pytaj o miejsca gdzie sami mieszkańcy jadają na mieście. Takie knajpy zazwyczaj będą z daleka od atrakcji turystycznych, będą miały menu tylko w lokalnym języku, ale będą serwować lepsze jedzenie!

Kupuj na bazarach

Jeśli kupujesz jedzenie aby ugotować coś samodzielnie, również warto zapytać kogoś na miejscu, gdzie robić zakupy. Najlepiej jest pójść tam gdzie można dostać lokalne produkty i tam gdzie zakupy robią miejscowi. Zazwyczaj na targach dostaniesz np. lepsze i tańsze owoce i warzywa.

Gotuj samodzielnie

To gdzie i jak odżywiamy się w podróży zależy od kraju, który odwiedzamy. Zawsze staramy się próbować lokalnej kuchni i jadać na mieście, jednak kiedy odwiedzamy kraje dla nas drogie (np. Szwecja, Finlandia czy Malta) i spędzamy w nich więcej czasu, staramy się sami sobie gotować. Różnica w cenie jest ogromna zwłaszcza przy kilkutygodniowej podróży.


Zabierz swoje jedzenie

Bardzo często gdy jeździliśmy samochodem na zachód lub północ Europy, zabieraliśmy swoje jedzenie z Polski. Myślę, że nie ma w tym absolutnie nic złego. Ceny w Szwecji czy Finlandii są dla nas po prostu wysokie. Jeśli możemy pozwolić sobie na podróż do tych państw tylko zabierając własny prowiant, to czemu nie? Inaczej być może nigdy byśmy nie pojechali w tamtym kierunku.

Too Good To Go

Jeśli lubisz jadać na mieście, a jednocześnie nie jest ci obca idea zero waste skorzystaj z aplikacji Too Good To Go. Działa bardzo dobrze w Polsce, ale też w wielu krajach w Europie. O co chodzi? Wiele restauracji, fast foodów, a nawet supermarketów, oferuje na koniec dnia w niższej cenie dania, które nie zostały sprzedane. W taki sposób można nawet za pół ceny kupić cały posiłek! Nie dość, że ratujemy jedzenie przed wyrzuceniem, to jeszcze oszczędzamy.

Tanie podróżowanie: zwiedzanie

Szukaj darmowych atrakcji

Nie trzeba wydawać wiele, aby zwiedzać ciekawe miejsca! Każde miasto ma jakieś darmowe atrakcje. Nie musimy płacić za spacer po mieście, wejście na wiele punktów widokowych, zwiedzanie kościołów czy meczetów, a nawet wielu muzeów. Sprawdź przed podróżą jakie darmowe atrakcje oferuje miasto, do którego jedziesz.

Sprawdź zniżki na zwiedzanie lub darmowe dni wstępu

Nawet jeśli nie wszystkie miejsca można zwiedzić za darmo codziennie, wiele muzeów oferuje darmowe dni wstępu lub zniżki na zwiedzanie dla studentów lub na wstęp poza sezonem. Kiedy byłam przez miesiąc w Madrycie, kilka razy byłam w Muzeum Prado bo jako obywatelka UE przed 25 rokiem życia, wstęp miałam darmowy. Kiedy byliśmy w Atenach, zwiedziliśmy za darmo wszystkie najważniejsze atrakcje tj. Akropol, Świątynię Zeusa, Agorę czy Muzeum Archeologiczne. Dlaczego? W każdą pierwszą niedzielę miesiąca od listopada do marca oraz w święta państwowe, wstęp jest darmowy. Warto sprawdzać takie informacje.

Karta Euro26 lub ISIC

Zobacz też, czy miejsca, które planujesz odwiedzić nie oferują zniżek na wstęp dla posiadaczy karty Euro26 czy ISIC. Czasem opłaca się wyrobić taką kartę przed podróżą i zwiedzać miejsca za darmo lub w niższej cenie.

Rezerwuj bilety wstępu przez Internet

Sprawdź czy w atrakcjach turystycznych bilety nie są tańsze, kiedy rezerwujesz je przez Internet. Często możesz zarezerwować je nawet tego samego dnia, gdy masz zamiar je zwiedzać, jednak przy zakupie online jest taniej. W taki sposób np. taniej kupiliśmy bilety do Wioski Muminków w Naantali czy do Keukenhof czyli ogrodu tulipanów w Holandii.

Rezerwuj wyprzedzeniem

W wielu miejscach, takich jak parki rozrywki, bilety wstępu są tańsze jeśli zarezerwujesz je wcześniej. Dzięki wcześniejszej rezerwacji udało nam się kilka lat temu kupić bilety do paryskiego Disneylandu za niecałe 50 €.

Tanie podróżowanie: wymiana walut

Nie trać pieniędzy na wymianie walut

Przy krótkiej podróży, możesz tego nie zauważyć. Jednak im więcej i dłużej podróżujesz, tym większa różnica i możliwa strata pieniędzy przy wymianie walut. Jeśli wymieniasz gotówkę w kantorze, idź tam gdzie jest najkorzystniejszy kurs. Porównaj kilka kantorów i wybierz najlepszy. Warto też rozważyć korzystanie z karty typu Revolut, która oferuje niski kurs wymiany wielu walut.


Uważaj na prowizje przy wypłatach z bankomatu

Jeśli wypłacasz gotówkę z bankomatu za granicą, załóż dobre konto walutowe, które oferuje dobry kurs wymiany i nie pobiera opłat za wypłatę za granicą. Osobiście od ok. 3 lat korzystam z karty Revolut i dzięki korzystnym kursom wymiany waluty oraz braku prowizji za wypłatę z bankomatu (do 800 zł miesięcznie) oszczędziłam w podróży sporo. Sprawdź dokładnie czy twoja karta ma limit liczby wypłat, lub kwoty jaką możesz wypłacić bez prowizji. Uważaj też czy przy wypłacie z bankomatu, zagraniczny bank nie pobiera prowizji. Twój bank może tego nie robić, ale wiele banków na świecie pobiera prowizję od wypłaty z zagranicznych kart. Warto w takiej sytuacji sprawdzić kilka różnych bankomatów i uniknąć dodatkowych opłat.

Tanie podróżowanie to sztuka dobrego przygotowania, wyszukiwania informacji i sprawdzania cen. Poza tym to też sztuka porównywania i kompromisów. Czasem musimy zdecydować co jest dla nas priorytetem w podróży, na co musimy i chcemy wydać pieniądze, a na czym możemy zaoszczędzić. Mam nadzieję, że nasze pomysły na tanie podróżowanie pomogą wam zaoszczędzić w kolejnych podróżach.

1 Comment

  1. Bardzo przydatne punkty. Na gotowaniu czy powyższych opcjach noclegu na pewno można zaoszczędzić 🙂 Tanie podróżowanie może wymagać większego przygotowania, szukania, sprawdzania, ale pewnie warto włożyć trochę wysiłku w organizację, jeśli dzięki temu będzie się miało np. możliwość częstszego podróżowania 🙂

Comments are closed.