Liechtenstein samochodem: co warto wiedzieć?

Jak prowadzi się w Liechtensteinie? Czy Liechtenstein samochodem to w ogóle dobry pomysł? Jakie są potrzebne dokumenty aby wjechać do Liechtensteinu? Jak przygotować samochód do podróży? Gdzie parkować w Liechtensteinie?

Odwiedziliśmy Liechtenstein w trakcie naszej podróży do Bawarii oraz północnych Włoch. Byliśmy bardzo ciekawi tego niewielkiego i tak rzadko odwiedzanego kraju. Co musisz wiedzieć przed podróżą samochodem do Liechtensteinu?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Liechtensteinu będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC

Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

gaśnica

apteczka


Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa w tunelach.

Drogi i opłaty

Drogi w Liechtensteinie są bezpłatne. Trzeba jednak uważać, żeby przypadkiem nie wyjechać do Szwajcarii gdzie już trzeba wykupić winietę. Liechtenstein jest naprawdę niewielki i w kilkanaście minut możemy przejechać od jednej granicy do drugiej. Jeśli nie chcecie płacić za winiety to po prostu wjedźcie i wyjedźcie z kraju przez granicę w Austrią.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 80 km/h

– drogi ekspresowe 100 km/h

– autostrady 130 km/h

Parkowanie

Liechtenstein jest krajem niewielkim. Cały kraj jest wielkości Częstochowy. Chociaż w Częstochowie mieszka 5 razy więcej osób. W największym pod względem liczby ludności mieście Schaan mieszka zaledwie 6 tys. osób. Wszystko to sprawia, że w miastach po prostu jest mało miejsca i trudno znaleźć bezpłatny parking. Większość parkingów w Vaduz to płatne piętrowe parkingi. Jeśli szukacie parkingu w stolicy Liechtensteinu to zajrzyjcie do tego wpisu.


Spanie w samochodzie

Rozbijanie namiotu „na dziko” jest w Liechtensteinie nielegalne i karane wysokimi mandatami. A na to trzeba wyjątkowo uważać, bo Liechtenstein to jeden z najdroższych krajów w Europie. Jest to też jedno z niewielu państw gdzie nie testowaliśmy nocowania w samochodzie. Wszystko dlatego, że w Liechtensteinie jest wszędzie blisko i najłatwiej jest po prostu nocować w Austrii, a do Liechtensteinu jechać na całodzienne zwiedzanie.

Ceny paliwa

Kiedy podróżowaliśmy samochodem po Liechtensteinie ceny paliwa były zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Dlatego polecam nie tankować w Liechtensteinie, a w sąsiedniej Austrii. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 1,17 Fr. (ok.  4,93 zł)

Benzyna 95 – 1,29 Fr. (ok. 5,44 zł)


Bezpieczeństwo na drogach

Po Liechtensteinie podróżuje się naprawdę wygodnie samochodem. W miastach może trochę sprawiać problem fakt, że ulice są wąskie, ale drogi są naprawdę dobrej jakości. Poza tym mieszkańcy kraju prowadzą bardzo bezpiecznie, więc tutaj nie ma się o co obawiać. Warto pamiętać, że wjeżdżając na teren Liechtensteinu możemy zastać spory ruch na granicy. Bardzo wielu Austriaków i Szwajcarów mieszkających w okolicach granicy pracuje albo w Liechtensteinie albo po przeciwnej stronie granicy i podróżuje codziennie autem ze Szwajcarii do Austrii lub odwrotnie.