Jak podróżuje się po Szwecji samochodem? Jakie jest wymagane wyposażenie auta? Czy Szwecja samochodem to dobry pomysł? Jak prowadzi się w Szwecji? Czy podróż samochodem do Szwecji jest bezpieczna?

Szwecję odwiedziliśmy w trakcie podróży dookoła Bałtyku. Po spędzeniu tygodnia w Finlandii, ruszyliśmy do Szwecji i przejechaliśmy kraj wzdłuż Morza Bałtyckiego aż do granicy z Danią.

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Szwecji będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy (2 jeśli samochód ciągnie przyczepę)

kamizelka odblaskowa

dodatkowe lusterka boczne w przypadku podróży z przyczepą

Dodatkowo jeśli jedziecie do Szwecji zimą (1 grudnia – 31 marca):

– opony zimowe (z bieżnikiem min. 3 mm)

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

apteczka

gaśnica

komplet zapasowych żarówek

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

Autostrady w Szwecji są bezpłatne, nie ma żadnych winiet, aby móc korzystać ze szwedzkich dróg. Istnieją jednak opłaty za przejazd przez mosty, tunele oraz wjazd do niektórych miast. Przykładowo za przejazd mostem Øresund między Malmö a Kopenhagą trzeba zapłacić 49 €. Warto kupować bilety online, bo jeśli tego nie zrobimy, wtedy cena wzrasta do 54 €. Dodatkowo wjeżdżając do Sztokholmu lub Göteborga należy zapłacić podatek w wysokości 9-35 kr (ok. 4-16 zł). Wysokość zależna jest od daty wjazdu i miasta. Podatek nie jest pobierany w weekendy, święta państwowe (oraz dzień poprzedzający święto państwowe) ani w lipcu.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 70 -90 km/h

– autostrady 110  – 120 km/h

Na terenie zabudowanym często obowiązuje niższe ograniczenie np. 30 km/h w pobliżu szkół.

Parkowanie

Wiele parkingów w Szwecji zezwala na kilka godzin darmowego parkowania pod warunkiem, że mamy zegar parkingowy (P-Skiva card). Taki zegar można kupić na stacjach benzynowych lub supermarketach. Tablice znajdujące się przy parkingach informują o tym w jakich godzinach należy opłacić parking. Godziny podane w nawiasie odnoszą się do parkowania w soboty.

Parkowanie na ulicy w Sztokholmie kosztuje 5-26 kr w zależności od dzielnicy, dnia tygodnia oraz pory dnia. W wielu miejscach, parking płatny jest nawet w godzinach nocnych, jednak koszt jest niższy niż w ciągu dnia. Jeśli planujecie spędzić w Sztokholmie cały dzień i przyjeżdżacie do miasta rano, warto skorzystać z parkingów Park & Ride. Jeśli wjedziecie na taki parking przed 9:00, parkowanie za cały dzień kosztuje 15-20 kr.

Spanie w samochodzie

Szwecja, podobnie jak Finlandia, jest rajem dla osób, które podróżują kamperem, vanem, lubią nocować na kempingach lub „na dziko” z własnym namiotem. Takie noclegi w Szwecji są dozwolone (chyba że dane miejsce oznaczone jest inaczej) dopóki robimy to z poszanowaniem środowiska ani nie zostawiamy po sobie żadnych śladów w postaci śmieci. W Szwecji jest też sporo darmowych miejsc kempingowych gdzie znajdziemy drewno do rozpalenia ogniska, miejsce odpowiednie na grilla, a nawet drewniane zadaszone chatki.

Cały nasz pobyt w Szwecji nocowaliśmy w samochodzie i korzystaliśmy z pryszniców na płatnych kempingach. Nie mieliśmy absolutnie żadnych problemów ani nieprzyjemności, ale zawsze bardzo dbaliśmy o to aby miejsca noclegu zostawić nietknięte.


Ceny paliwa

Ceny paliwa w Szwecji są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 14,29 kr (ok. 6,37 zł)

Benzyna 95 – 14,05 kr (ok. 6,27 zł)

Gaz – 10,45 kr (ok. 4,66 zł)

Tankowanie

Szwecja jest krajem praktycznie bezgotówkowym i warto o tym pamiętać gdy tankujemy samochód. Większość stacji benzynowych jest samoobsługowych tak więc zapłacimy na nich jedynie kartą.

Bezpieczeństwo na drogach

Po Szwecji samochodem podróżuje się naprawdę wygodnie. Szwedzi prowadzą naprawdę spokojnie i przestrzegają zasad ruchu drogowego. Za przekroczenie prędkości i naruszenie zasad, obowiązują wysokie mandaty. To na co warto uważać w Szwecji to zwierzęta. Im dalej na północ, tym więcej spotkacie na drodze łosi, reniferów i innej zwierzyny, która lubi wychodzić na drogę w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego też odradzam wam podróżowanie po Szwecji w nocy.

2 Comments

  1. I informacja moim zdaniem bardzo ważna… Nie zatankujesz auta mając przy sobie tylko gotówkę.

    1. Author

      Racja. Dziękuję za uwagę! Dopisałam tę informację.

Comments are closed.