Jak podróżuje się po Słowacji samochodem? Czy Słowacja samochodem to dobry i bezpieczny pomysł? Jakie są potrzebne dokumenty? Jak przygotować samochód przed podróżą? Co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Słowacja jest dla nas bardzo często krajem tranzytowym. Zatrzymujemy się zazwyczaj na zwiedzanie, jednak wtedy gdy naszym głównym celem jest Rumunia, Bułgaria lub też podróż po Bałkanach.

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem na Słowację będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy

kamizelka odblaskowa

apteczka

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

gaśnica

komplet zapasowych żarówek

linka holownicza

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok.

Drogi i opłaty

Na Słowacji autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne. Obowiązuje system winiet, które można kupić przez Internet. Winietę można kupić ważną przez 10 dni, miesiąc lub rok. Koszt winiety dla samochodu osobowego na 10 dni wynosi 10 €, a na miesiąc 14 €. Winietę możesz kupić tutaj.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 90 km/h

– autostrady 130 km/h

Spanie w samochodzie

Rozbijanie namiotu „na dziko” na Słowacji jest niestety nielegalne. Jeśli chodzi o nocowanie w samochodzie to z naszego doświadczenia wynika, że jest możliwe. Na Słowacji bywamy zazwyczaj przejazdem w drodze na Bałkany czy do Rumunii i zdarzało nam się nocować w tym kraju w samochodzie. Nie mieliśmy z tego powodu żadnych problemów.


Ceny paliwa

Kiedy podróżowaliśmy samochodem po Słowacji ceny paliwa były trochę wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 1,06 €

Benzyna 95 – 1,19 €

Gaz – 0,55 €

Bezpieczeństwo na drogach

Słowacja jest dla nas zazwyczaj krajem tranzytowym. Trafiamy tam w drodze na Bałkany czy w drodze do Rumunii. Mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni i zwiedzimy więcej na samej Słowacji. Póki co, nie narzekamy ani na jakość podróżowania słowackimi drogami ani na bezpieczeństwo. Po Słowacji samochodem podróżuje się po prostu wygodnie.