Bułgaria to dla nas jeden z najlepszych kierunków do samochodowych podróży. Dla wszystkich tych, którzy planują wycieczkę samochodem do Bułgarii przygotowałam poniższy poradnik, który pomoże wam się do tego wyjazdu przygotować. Jakie dokumenty potrzebne są do takiego wyjazdu? Co warto wiedzieć i jak się przygotować? Przeczytajcie nasz samochodowy poradnik dotyczący Bułgarii.

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Bułgarii będziesz potrzebować:

dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport

prawo jazdy. Polskie prawo jazdy jest honorowane w Bułgarii

dowód rejestracyjny samochodu z ważnym przeglądem

ubezpieczenie OC samochodu

– jeśli samochodem nie podróżuje właściciel pojazdu, musisz posiadać poświadczone notarialnie potwierdzenie użyczenia pojazdu przetłumaczone na język angielski, bułgarski, niemiecki lub francuski

Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

gaśnica

trójkąt ostrzegawczy

apteczka i rękawiczki gumowe

kamizelka odblaskowa

Zalecane wyposażenie

komplet zapasowych żarówek

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez całą dobę.


Drogi i opłaty

Po bułgarskich drogach naprawdę nie jeździło nam się źle. Zdarzały się źle utrzymane drogi podmiejskie, ale gdzie takich nie ma? Byliśmy jednak generalnie bardzo zadowoleni ze stanu dróg.

Jeśli chodzi o opłaty to aby poruszać się autostradami i drogami szybkiego ruchu w Bułgarii należy wykupić winietę. Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują winiety elektroniczne i nie można już kupić winiety w formie naklejki. Temat winiet, ich cen oraz tego gdzie i jak można je kupić opisałam dokładniej tutaj. Za to winietę online można wykupić tutaj.

Dodatkowo płatne są niektóre przejścia graniczne między Bułgarią, a Rumunią. Przejścia graniczne znajdujące się na Dunaju, których przekroczenie wymaga użycia przeprawy promowej lub przejechania przez most jest płatne:

Giurgiu – Ruse (most) Rumunia-Bułgaria – samochód osobowy 6 euro
Ruse – Giurgiu (most) Bułgaria-Rumunia – samochód osobowy 2 euro
Vidin – Kalafat (most) – samochód osobowy 6 euro
Silistra – Kalarash (prom) – samochód osobowy 7 euro
Oriahovo – Beket (prom) – samochód osobowy 12 euro
Nikopol – Turnu Magurele (prom) – samochód osobowy 12 euro
Svishtov – Zimnicea (prom) – samochód osobowy (do 5 miejsc) 4 euro

Sami w drodze powrotnej z Bułgarii korzystaliśmy z przejścia granicznego Vidin-Kalafat. Bez problemu można było zapłacić za przejazd gotówką lub kartą, zarówno w euro jak i w lewach.

Jakość dróg

Jakość dróg w Bułgarii jest na naprawdę dobrym poziomie. Nie mieliśmy na co narzekać, a wy jeśli wybieracie się tam autem po raz pierwszy, nie macie się czego obawiać. Po Bułgarii naprawdę dobrze i wygodnie podróżuje się samochodem.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 90 km/h

– drogi ekspresowe 120 km/h

– autostrady 140 km/h


Parkowanie

Parkowanie w miastach w okolicach centrum jest płatne. W miastach takich jak Sofia, występuje kilka stref parkowania, które różnią się między sobą czasem na jaki możemy zostawić tam samochód oraz ceną za godzinę parkowania. W dużych miastach, polecam wam jak zawsze nocować w hostelach, które oferują bezpłatny parking, a samo miasto zwiedzać pieszo.

Spanie w samochodzie

Z racji tego, że ceny noclegów w Bułgarii były niewielkie, nie nocowaliśmy tam w ogóle w samochodzie. Zamiast tego wybieraliśmy tanie hostele. Tym razem nie mogę więc napisać o tym jak wygląda w tym kraju nocowanie w aucie.

Ceny paliwa

Ceny paliwa w Bułgarii w trakcie naszej podróży były trochę niższe niż w Polsce. W maju 2019 ceny paliwa wyglądały następująco:

Diesel – 2,09-2,32 lewy (4,55-5,05 zł)
Benzyna 95 – 2,07-2,22 lewy (4,5-4,83 zł)
Gaz – 0,92-0,94 lewa (2-2,05 zł)

Bezpieczeństwo na drogach

Jak zawsze straszono nas, że po Bułgarii jeździ się strasznie, że stan dróg jest fatalny, że jest niebezpiecznie i własnym autem najlepiej się tam nie wybierać. Oczywiście wszystko to okazało się bardzo przesadzone. Po Bułgarii prowadziło nam się znacznie lepiej niż po Rumunii czy Serbii. Stan dróg był w porządku, poza nielicznymi miejscami gdzie jechaliśmy po naprawdę niewielkich miasteczkach i wsiach. Na bezpieczeństwo też nie możemy narzekać. Prowadząc po Bułgarii należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa i zachować ostrożność. Poza tym warto uważać na radary bo jest ich na drogach całkiem sporo.