Winiety w Bułgarii 2021 – ceny, gdzie kupić

W Bułgarii, podobnie jak w wielu innych krajach w Europie, aby poruszać się po autostradach należy wykupić winietę. Od 2019 obowiązują winiety elektroniczne, nie trzeba więc już nic wypełniać długopisem i naklejać na szybę. Nowy system mieliśmy okazję przetestować w maju. Wyjaśnimy wam krok po kroku wszystko co powinniście wiedzieć o bułgarskich winietach. Ile kosztują winiety w Bułgarii? Czy są obowiązkowe? Gdzie można je kupić?

Czy winieta w Bułgarii jest obowiązkowa?

Winieta w Bułgarii jest obowiązkowa jeśli poruszacie się po drogach krajowych. Tak więc w praktyce zawsze jeśli wyjeżdżacie poza miasto będzie wam potrzebna winieta.

Rodzaje winiet w Bułgarii

Rodzaj winiety w Bułgarii zależy od rodzaju pojazdu jakim się poruszamy. Z zakupu winiety zwolnione są motocykle. Jeśli natomiast chodzi o samochody osobowe do 3,5 tony, mamy do wyboru następujące rodzaje winiet:

weekendowa – ważna od piątku o 12:00 do niedzieli 23:59
tygodniowa – ważna przez 7 dni od dnia zakupu włącznie (bez względu na to, o której godzinie kupimy winietę, dzień zakupu liczy się jako pierwszy dzień ważności, jeśli kupimy winietę 1 sierpnia to będzie ona ważna do 7 sierpnia do godz. 23:59)
miesięczna – ważna od dnia zakupu do dnia poprzedzającego dzień zakupu w kolejnym miesiącu (jeśli kupujemy winietę 20 lipca to będzie ona ważna do 19 sierpnia do godz. 23:59)
kwartalna – ważna od dnia zakupu do dnia poprzedzającego dzień zakupu 3 miesiące później (jeśli kupujemy winietę 20 lipca to będzie ona ważna do 19 października do godz. 23:59)
roczna – ważna od dnia zakupu do dnia poprzedzającego dzień zakupu w kolejnym roku (jeśli kupujemy winietę 20 lipca 2019 to będzie ona ważna do 19 lipca 2020 roku do godz. 23:59)

Ile kosztuje winieta w Bułgarii?

Ceny winiet w Bułgarii dla samochodu osobowego do 3,5 tony są następujące:

  • weekendowa – 10 lewów (ok. 21,8 zł)
  • tygodniowa – 15 lewów (ok. 32,8 zł)
  • miesięczna – 30 lewów (ok. 65,5 zł)
  • kwartalna – 54 lewy (ok. 118 zł)
  • roczna – 97 lewów (ok. 211,8 zł)

Gdzie kupić winietę?

Elektroniczną winietę obowiązującą od stycznia 2019 roku możemy kupić:

– na stronie internetowej BGToll
– przez aplikację mobilną BGToll
– w samoobsługowych terminalach Agencji Infrastruktury Drogowej
– w punktach sprzedaży Agencji Infrastruktury Drogowej

Winietę elektroniczną można kupić na 30 dni przed planowaną datą rozpoczęcia jej ważności. Polecamy kupowanie winiety przez stronę internetową. Można zapłacić tam zarówno kartą jak i przelewem, a cały proces trwa kilka minut. W maju 2019 roku kupowaliśmy winietę tuż przed przekroczeniem granicy.


Nie kupiłem winiety – co teraz?

Zakup winiety w Bułgarii jest obowiązkowy. Od wprowadzenia elektronicznych winiet, ich posiadanie weryfikują kamery, które sprawdzają w systemie numery rejestracyjne samochodów. Według informacji podanych przez BGToll, obecnie na bułgarskich drogach znajduje się 300 takich stacjonarnych kamer. Prawdopodobieństwo więc, że unikniecie mandatu za brak wykupionej winiety jest bliskie zeru.

Mandat za brak winiety

Warto wspomnieć, że brak wykupionej winiety jest naruszeniem prawa i osoba, która się go dopuści podlega karze grzywny. Wysokość mandatu za brak posiadania winiety zależy od rodzaju prowadzonego pojazdu i wynosi od 300 do 1800 lewów (od 655 do 4000 zł). Dla samochodów osobowych jest to 300 lewów.

Od 2019 roku istnieje również możliwość zapłacenia pewnego rodzaju zadośćuczynienia. Jest to opłata za wykorzystanie płatnych dróg, którą uiszcza się dobrowolnie w trakcie kontroli drogowej lub przy przekraczaniu granicy. Jeśli zrobi się to w ciągu 14 dni od momentu stwierdzenia naruszenia przepisów drogowych, czyli stwierdzenia nieposiadania elektronicznej winiety, nie trzeba płacić znacznie wyższego mandatu oraz jest się zwolnionym z odpowiedzialności karnej. Kwota zadośćuczynienia jest wyższa niż opłata za winietę, ale niższa niż mandat.