Transport na Malcie. Jak poruszać się komunikacją miejską?

Jak działa transport publiczny na Malcie? Jaki kupić bilet? Jak poruszać się komunikacją miejską na Malcie? Ile kosztuje komunikacja miejska? Z jakiej aplikacji dotyczącej transportu warto korzystać?

Zawsze gdy przyjeżdżamy do nowego miejsca, trudno nam od pierwszej chwili sprawnie poruszać się komunikacją miejską. Nie wiemy gdzie kupić bilety ani jak dojechać w różne części miasta. Podobnie było na początku na Malcie. Dlatego właśnie powstał ten artykuł, aby pomóc wam w przygotowaniu do podróży na Maltę i wyjaśnić jak działa maltański transport publiczny.

Środki transportu na Malcie

Malta jest naprawdę niewielka. Cały kraj (zarówno Malta jak i Gozo oraz Comino) są wielkości Krakowa. W kraju nie ma pociągów ani tramwajów. Cała komunikacja miejska bazuje na autobusach oraz promach.

Autobusy

Dwie największe wyspy kraju czyli Malta oraz Gozo są skomunikowane autobusami. Linie autobusowe są zarówno dzienne jak i nocne.

Promy

Dodatkowo oczywiście działają promy. Z Malty można dostać się promem na Gozo, Comino, a w samej Malcie można przepłynąć np. ze Sliemy do Valletty, lub z Valletty do Trójmiasta.


Bilety na komunikację miejską na Malcie

Bilet jednorazowy

Bilety jednorazowe można kupić we wszystkich autobusach od kierowcy. Płatność przyjmowana jest zarówno kartą jak i gotówką. W przypadku płatności gotówką, należy mieć odliczoną kwotę bo kierowcy nie wydają reszty. Bilet jednorazowy w zimie kosztuje 1,5 €, latem (od połowy czerwca do połowy października) 2 €, a taryfa nocna wynosi 3 € bez względu na porę roku. Bilet jednorazowy jest ważny 2 godz. od momentu zakupu i w tym czasie można przesiadać się między różnymi liniami.

Bilet na 12 przejazdów

Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej od czasu do czasu, możesz kupić bilet na 12 przejazdów za 15 €. Z karty może korzystać kilka osób i wykorzystać ją na 12 pojedynczych przejazdów w taryfie dziennej, 6 przejazdów w taryfie nocnej, lub na obydwie taryfy. Bilet można zakupić w punktach sprzedaży na Malcie i Gozo. Ich pełną listę znajdziesz tutaj.

Karta Explore/Explore Card

Karta Explore kosztuje 21 € i uprawnia do nieograniczonych podróży autobusami na Malcie i Gozo przez 7 dni. Można z niej korzystać w taryfie dziennej i nocnej.

Spersonalizowana karta Tallinja

Jeśli planujesz dłuższy pobyt na Malcie, może ci się przydać spersonalizowana karta na transport. Kartę Tallinja można wyrobić w wersji dla dzieci, studentów, dorosłych, osób starszych czy osób z niepełnosprawnością. Za każdym razem cena samej karty, a także biletów jest inna. Kartę Tallinja zamawia się online, a następnie jest nam ona wysyłana pocztą. Można zamówić ją nawet za granicę, jeszcze przed przyjazdem na Maltę. Oczywiście wtedy opłata za wysyłkę jest wyższa.

Karta Tallinja dla osoby dorosłej kosztuje: 10 € (wyrobienie karty) + 20 € (kwota pierwszego doładowania) + 2,20 € (wysyłka na terenie Malty).

Co daje nam karta Tallinja?

Cena jednorazowego przejazdu autobusem gdy posiadamy kartę wynosi zaledwie 0,75 € (zamiast 1,5/2 €). Dodatkowo maksymalnie miesięcznie możemy wydać tylko 26 €. Jeśli zapłacimy już taką kwotę za bilety w jednym miesiącu, do końca miesiąca podróżujemy za darmo. Aby aktywować kartę, przy zamówieniu trzeba od razu doładować ją kwotą 20 €. Po wykorzystaniu tej kwoty, można doładować kartę przez Internet.

Jak długo trwa wyrobienie karty?

Wszystko zależy od szczęścia, fazy księżyca i siły wiatru. Czyli jak to na Malcie, nikt nie wie dokładnie ile. Ja swoją kartę dostałam już po tygodniu od zamówienia, a Mohamed czekał prawie miesiąc, chociaż karty zamówiliśmy w tym samym momencie. Według informacji z infolinii, samo wyrobienie karty trwa ok. 2 tygodni, a doliczyć trzeba też czas wysyłki. Maltańska poczta też nie lubi się spieszyć.


Jaki kupić bilet na transport na Malcie?

Rodzaj biletu jaki wybierzesz na komunikację miejską, zależy od długości podróży. Aby ułatwić ci decyzję, stworzyłam poniższą tabelę.

Cena Liczba przejazdów Kiedy się opłaca?
Bilet jednorazowy 1,5 €/2 € 1 Jeśli jesteś na Malcie kilka dni i nie planujesz więcej niż kilka podróży autobusem.
Bilet na 12 przejazdów 15 € 12 Jeśli jesteś na Malcie kilka dni i planujesz przynajmniej 12 przejazdów autobusami.
Explore Card 21 € nielimitowane Jeśli jedziesz na Maltę na przynajmniej 5 dni i będziesz kilka razy dziennie poruszać się komunikacją miejską.
Tallinja Card Adult 0,75 € 1 Jeśli jedziesz na Maltę przynajmniej na miesiąc i będziesz regularnie korzystać z komunikacji miejskiej.

Gdzie kupić bilety na komunikację miejską?

Bilety jednorazowe kupisz od kierowcy w autobusie. Kartę na 12 przejazdów oraz kartę Explore w punktach sprzedaży. Cała ich lista jest dostępna tutaj. Spersonalizowaną kartę Tallinja, zamówisz online i dostaniesz pocztą na swój adres.

Rozkłady jazdy i trasy autobusów

Rozkłady jazdy autobusów znajdziecie oczywiście na przystankach. Jeśli jednak chodzi o trasy to na przystankach są one rozpisane bardzo skrótowo. Możliwe, że nie znajdziecie tam nawet swojego przystanku! To bardzo normalne, na przystankach rozpisane są tylko niektóre nazwy przystanków z całej trasy.

Aplikacja transportu na Malcie

Jeśli chcesz sprawdzić trasy autobusów to polecam Google Maps. Sprawdza się naprawdę dobrze na Malcie. Zazwyczaj ma też aktualne godziny odjazdów autobusów, chociaż do tych nie warto się przywiązywać. Na Malcie autobusy bardzo rzadko są punktualne.

Jak działają promy na Malcie?

Przejazdy promami na Malcie nie są wliczone w żadną z wyżej wymienionych kart ani biletów. Trzeba je kupić oddzielnie.

Ceny promów na Malcie

Ile kosztuje przejazd promami na Malcie? Poniżej znajdziecie przykładowe ceny dla osób dorosłych, poruszających się pieszo (to ważne w przypadku podróży na Gozo).

Malta – Gozo 4,65 € (bilet w dwie strony)
Malta – Comino 13 € (bilet w dwie strony)
Malta – Trójmiasto – 2,8 € (bilet w dwie strony łącznie z biletem na windę Barrakka. Bilet w jedną stronę kosztuje 1,5 €).

Jak działa komunikacja miejska na Malcie?

Transport publiczny na Malcie dociera do wszystkich najważniejszych atrakcji turystycznych. W sezonie autobusów jest więcej i naprawdę podróżuje się nimi wygodnie. Są klimatyzowane, w większości mają też Wi-Fi. Zimą sprawa się trochę komplikuje. Autobusów jest mniej, często się spóźniają i trzeba na nie długo czekać. Zwłaszcza w weekendy, dojechanie gdziekolwiek zajmuje mnóstwo czasu. Sytuacja z promami jest za to inna. Te zawsze odpływają bardzo punktualnie.


Czy warto na Malcie wypożyczyć samochód?

Pewnie zastanawiasz się czy warto na Malcie wypożyczyć samochód czy lepiej poruszać się komunikacją miejską? Wszystko zależy od tego ile macie czasu i ile chcecie zobaczyć. Jeśli masz tylko kilka dni i napięty plan zwiedzania, samochodem zobaczysz więcej! Za to jeśli przyjeżdżasz na Maltę na przynajmniej tydzień to spokojnie zwiedzisz wszystko korzystając z transportu publicznego.

Auto się przydaje jeśli wybierasz się w miejsca oddalone od turystycznego szlaku. Oczywiście trzeba też uważać prowadząc tutaj auto. Po pierwsze na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, a po drugie Maltańczycy nie są najlepszymi kierowcami. Często przekraczają dozwoloną prędkość, nie zwracają uwagi na inne auta i wyprzedzają gdzie się da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *