Czy Niemcy samochodem to w ogóle dobry pomysł? Jak podróżuje się tam autem? Jakie są wymagane dokumenty jeśli jedziemy do Niemiec samochodem? Co musisz wiedzieć przed podróżą autem? Jakie jest potrzebne wyposażenie?

W Niemczech samochodem byliśmy już kilkanaście razy. Bardzo często zatrzymujemy się tam na chwilę w drodze do innych państw na zachodzie, a czasem po prostu jedziemy zwiedzać nowe miejsca u naszych zachodnich sąsiadów. Jak przygotować się do podróży samochodem do Niemiec?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Niemiec będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy

kamizelka odblaskowa

gaśnica

apteczka

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa w tunelach oraz w przypadku złych warunków atmosferycznych.

Drogi i opłaty

W Niemczech autostrady są bezpłatne. Trzeba jednak pamiętać, że w większości dużych niemieckich miast istnieją tzw. zielone strefy (Umwelt Zone). Żeby móc do nich wjechać potrzebna jest nalepka, informująca o wysokości emisji spalin. Można ją kupić na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu w autoryzowanych punktach lub na stacjach diagnostycznych. Naklejkę można zamówić jeszcze w Polsce, jednak kosztuje wtedy dużo więcej. W Niemczech można ją załatwić za kilka euro. Więcej informacji o strefach w poszczególnych miastach znajdziesz tutaj.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 100 km/h

– drogi ekspresowe 130km/h

– autostrady – brak ograniczenia prędkości

Osoby, które mają prawo jazdy od mniej niż 2 lat na drogach ekspresowych nie mogą przekraczać 90km/h i 100 km/h na autostradach.

Parkowanie

Jeśli posiadasz naklejkę zezwalającą na wjazd do niemieckich miast, możesz korzystać z parkingów nawet w samym centrum. Nie jest to jednak tania opcja. Przykładowo dobowy parking w centrum Berlina to koszt 24 €. Jednak na obrzeżach miasta można znaleźć darmowy parking, a później korzystać z komunikacji miejskiej.

Spanie w samochodzie

Rozbijanie namiotu „na dziko” jest w Niemczech nielegalne i karane wysokimi mandatami. Natomiast dozwolone jest nocowanie w kamperze, samochodzie czy vanie dopóki auto zaparkowane jest w przeznaczonym do tego miejscu. My wielokrotnie nocowaliśmy w Niemczech w samochodzie. Zdarzało nam się to na całkowitym odludziu w Bawarii, a nawet na parkingu na obrzeżach Berlina. Nigdy nie mieliśmy z tym problemu i nie spotkaliśmy się z żadnymi nieprzyjemnościami.


Ceny paliwa

Kiedy podróżowaliśmy samochodem po Niemczech ceny paliwa były zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 1,14 €

Benzyna 95 – 1,25 €

Gaz – 0,54 €

Bezpieczeństwo na drogach

Z podróżowaniem samochodem po Niemczech jest tak, że albo się je lubi albo nienawidzi. Znam wiele osób, które nie znosi prowadzić po niemieckich autostradach. Nam za to w Niemczech prowadzi się zawsze bardzo dobrze i chwalimy sobie tamtejsze drogi. Na niemieckich autostradach nie ma ograniczenia prędkości. Dla osób, które nie są do tego przyzwyczajone, może to być początkowo męczące. Auta naprawdę poruszają się szybko. A my właśnie dlatego lubimy podróżować przez Niemcy. Wielokrotnie przejeżdżaliśmy przez ten kraj w drodze do Bawarii, Hiszpanii, a także do Holandii, Belgii i Luksemburga czy też, kiedy wracaliśmy z podróży dookoła Morza Bałtyckiego.