Jak podróżuje się po Rumunii samochodem? Jakie dokumenty są potrzebne w czasie takiej podróży? Czy Rumunia samochodem to dobry pomysł? Co musisz wiedzieć przed podróżą? Jakie jest wymagane wyposażenie samochodu w Rumunii?

Rumunię odwiedziliśmy w czasie jednej z majówek. Przez tydzień przejechaliśmy kraj od Maramuresz, do Kluż Napoki, Sighisoary, Braszowa, Bukaresztu, aż po Konstancę nad Morzem Czarnym. Jak podróżowało nam się po Rumunii samochodem? Co warto wiedzieć przed wyjazdem autem do Rumunii?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Rumunii będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC (nie jest wymagana Zielona Karta)


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy

kamizelka odblaskowa

apteczka

gaśnica

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa przez cały rok tylko poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowanym włączone światła mijania należy mieć w nocy oraz w ciągu dnia w przypadków złej pogody.

Drogi i opłaty

Aby poruszać się po drogach w Rumunii należy wykupić winietę. Możecie ją kupić na stacjach benzynowych przy przekraczaniu granicy lub przez Internet.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 90 km/h

– autostrady 120 km/h

Parkowanie

Znalezienie parkingu w rumuńskich miastach było naszą zmorą. Zarówno w Bukareszcie, Braszowie czy Sighisoarze. Zazwyczaj staraliśmy się znajdować hostele z parkingiem, ale też nie zawsze nam się udawało. Przykładowo w Bukareszcie działają trzy strefy parkowania. Strefa 0 gdzie godzina parkowania kosztuje 10 lejów, strefa 1 – 5 lejów i strefa 2 – 2,5 leja.

Spanie w samochodzie

Jeśli chodzi o nocowanie w samochodzie lub rozbijanie namiotu to w Rumunii nie ma żadnego prawa, które tego zakazuje. Jeśli jednak chcecie rozbić namiot na terenie, który jest położony w pobliżu zabudowań to lepiej zapytać o zgodę.


Ceny paliwa

Kiedy byliśmy w Rumunii w 2019 roku ceny paliwa były porównywalne do tych w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 4,7 (ok. 4,33 zł)

Benzyna 95 – 4,78 (ok. 4,40 zł)

Gaz – 2,6 (ok. 2,4 zł)

Bezpieczeństwo na drogach

Po Rumunii podróżowało nam się w porządku. Przejechaliśmy kraj od Sapanty na północnym zachodzie, przez Kluż Napokę, Braszow, Bukareszt aż do Konstancy, a następnie do granicy z Rumunią. W centrum kraju nie mogliśmy narzekać na jakość dróg, jednak na północy w okolicach Sapanty było dużo gorzej. Tam głównie podróżuje się po wąskich drogach jednopasmowych. W centrum kraju, w okolicach dużych miast, prowadzi się za to wygodnie autostradami.