Jak podróżuje się po Francji autem? Jakie dokumenty są potrzebne w czasie takiej podróży? Czy Francja samochodem to dobry pomysł? Co musisz wiedzieć przed podróżą? Jakie jest wymagane wyposażenie samochodu we Francji?

Przez Francję przejeżdżaliśmy głównie w podróży do Andaluzji. Jak podróżowało nam się przez Francję samochodem? Co powinno się wiedzieć przed wyjazdem?

Obowiązkowe dokumenty

Jadąc samochodem do Francji będziesz potrzebować:

dokument tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport.

prawo jazdy

dowód rejestracyjny samochodu

ubezpieczenie OC


Wyposażenie samochodu

Obowiązkowe wyposażenie

Na obowiązkowe wyposażenie samochodu składa się:

trójkąt ostrzegawczy

kamizelka odblaskowa

komplet zapasowych żarówek

Zalecane wyposażenie

Do wyposażenia zalecanego należy:

gaśnica

apteczka

Światła

Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa w nocy oraz w przypadku złych warunków atmosferycznych.

Drogi i opłaty

We Francji autostrady są płatne. Nie istnieje jednak system winiet, opłaca się przejazd na podstawie pokonanego odcinka. Ceny za przejazd autostradami we Francji możesz sprawdzić tutaj.


Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych:

– teren zabudowany 50 km/h

– poza terenem zabudowanym 90 km/h

– drogi ekspresowe 110km/h

– autostrady 130 km/h

Parkowanie

Znalezienie darmowego parkingu w dużych miastach we Francji nie należy do łatwych. Przykładowo w Paryżu w centrum miasta parkowanie kosztuje 4 €/godz. a na obrzeżach miasta 2,4 €. Parkowanie jest bezpłatne w niedziele i święta państwowe. Jeśli planujecie zwiedzanie stolicy to najlepiej zostawić samochód na dobowych parkingach i skorzystać z komunikacji miejskiej.

Spanie w samochodzie

We Francji dozwolone jest biwakowanie i nocowanie w vanach lub kamperach. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że przestrzegamy zasad biwakowania. Rozbijanie namiotu niedozwolone jest na wybrzeżu, w pobliżu zabytków ani na obszarach chronionych. Po więcej informacji odsyłam tutaj.

My oczywiście nocowaliśmy we Francji w samochodzie. Zdarzało się na parkingach przy drogach ekspresowych, zdarzało się na całkowitym odludziu. Nie mieliśmy z tego powodu żadnych problemów ani nieprzyjemności.


Ceny paliwa

Kiedy podróżowaliśmy samochodem po Francji ceny paliwa były zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Aktualne ceny możecie sprawdzić tutaj. W 2020 roku ceny wyglądały następująco:

Diesel – 1,27 €

Benzyna 95 – 1,37 €

Gaz – 0,85 €

Bezpieczeństwo na drogach

Podróż samochodem po Francji wspominam źle. Poza autostradami jakość dróg była naprawdę fatalna. Jechaliśmy przez Francję dwa razy, w drodze do Hiszpanii i z powrotem. Pamiętam ogromne korki zwłaszcza na południu kraju im bliżej granicy oraz wąskie drogi. Jeśli chodzi o Francję to polecam jechać autostradą jeśli planujecie dłuższą trasę. Zaoszczędzicie czas i sporo nerwów.

Warto też uważać na radary. Chyba w żadnym kraju w Europie nie widziałam ich aż tyle, a we Francji są one wszędzie. Na dodatek są bardzo czułe. Nam samym radar zrobił zdjęcie gdy przekroczyliśmy prędkość o 2 km/h… Ostatecznie mandatu nie dostaliśmy, być może była jakaś korekta i 2 km/h nie były warte przyznania nam mandatu. Uprzedzam jednak was aby bardzo na to we Francji uważać.